Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 08 sierpień 2017 14:51

Historyczne wystawy w Zakopanem

Napisane przez MG
Historyczne wystawy w Zakopanem archiwum PKL

Historię Zakopanego prezentują ekspozycja plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka oraz wystawa „Polskie Davos” w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem.

Wystawę w Galerii można odwiedzać do 31 sierpnia, a wystawę na Gubałówce do końca września 2017. Mecenasem wystaw są Polskie Koleje Linowe.

„Górskie powietrze daje siły życiowe, odmładza, sprawia apetyt, wywołuje zachwyt i humor” – mówiono zgodnie z powszechną wiedzą. Do uzdrowiska Zakopane przyjeżdżali działacze społeczni, politycy, ludzie kultury i sztuki poszukujący skutecznej metody na powszechną wtedy gruźlicę, a także ci, którzy po prostu chcieli wzmocnić swoje zdrowie. Karol Szymanowski, największy kompozytor polski I połowy XX wieku, odwiedzał uzdrowisko od najmłodszych lat. Doceniając klimatyczne walory Zakopanego, w latach 1930-35 zamieszkał w mieście na stałe, w willi Atma przy ulicy Kasprusie. Dla poprawy zdrowia przyjeżdżali tu również m.in. Stanisław Witkiewicz, Maksymilian Maria Kolbe, a w późniejszych latach Wisława Szymborska. Miasto słynęło z wielu świetnych sanatoriów, doświadczonych lekarzy i skutecznych metod leczenia.

Dzięki wystawom na Gubałówce i Galerii Władysława Hasiora można m.in. poznać historię miasta i ówczesnych, wybitnych postaci związanych z uzdrowiskiem, odnaleźć lokalizacje sanatoriów i poczuć niezwykły klimat dawnego Zakopanego.

Łukasz Chmielowski, członek zarządu PKL, powiedział: „PKL włącza się w działania upamiętniające wspaniałą historię Zakopanego i aktywnie wspiera wartościowe inicjatywy lokalne. Wystawa na Gubałówce ma dla nas dodatkowe znaczenie – to miejsce, w którym na początku XX wieku rozwijało się nie tylko narciarstwo, ale także zakopiańska kultura i rozrywka. Pielęgnowanie tych tradycji jest dla Polskich Kolei Linowych bardzo ważne."

Wystawy są częścią całorocznych obchodów jubileuszu 40-lecia działalności Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. 

Joanna Domańska, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, dodała: „Współpraca przy wystawach „Uzdrowisko Zakopane” i „Polskie Davos” to dopiero początek wspólnych działań z Polskimi Kolejami Linowymi. W dniach 1 - 4 października planujemy Międzynarodową Konferencję Naukową „Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku”. Konferencji będą towarzyszyć koncerty, z których jeden odbędzie się w kameralnej atmosferze i niesamowitej scenerii na Kasprowym Wierchu.”

Wystawy „Polskie Davos” w Galerii Władysława Hasiora oraz wystawa plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka zostały zorganizowane przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim i fundacją "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Mecenasem wystaw są Polskie Koleje Linowe S.A.