Turystyka na aucie
Turystyka nigdy nie miała silnej pozycji w Ministerstwie Sportu i Turystyki, teraz jednak nie ma już żadnej. Znalazła się po prostu poza boiskiem.
Czytaj więcej...
Dariusz Rogowski odwołany
Dariusz Rogowski, podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę został dzisiaj odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej...
Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki zrównoważonej
Na pytanie zawarte w tytule, odpowie podczas III Forum Promocji Turystycznej Izabela Stelmańska,
Czytaj więcej...
Promocja Wrocławia - wzorowa
Wrocław od dawna ma opinię miasta, które dba o swoją markę. Promocja miasta może uchodzić w Polsce za wzorcową.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Turystyka na aucie
  • Dariusz Rogowski odwołany
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Promocja turystyki zrównoważonej
  • Promocja Wrocławia - wzorowa

Reklama

wtorek, 08 sierpień 2017 14:51

Historyczne wystawy w Zakopanem

Napisane przez MG
Historyczne wystawy w Zakopanem archiwum PKL

Historię Zakopanego prezentują ekspozycja plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka oraz wystawa „Polskie Davos” w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem.

Wystawę w Galerii można odwiedzać do 31 sierpnia, a wystawę na Gubałówce do końca września 2017. Mecenasem wystaw są Polskie Koleje Linowe.

„Górskie powietrze daje siły życiowe, odmładza, sprawia apetyt, wywołuje zachwyt i humor” – mówiono zgodnie z powszechną wiedzą. Do uzdrowiska Zakopane przyjeżdżali działacze społeczni, politycy, ludzie kultury i sztuki poszukujący skutecznej metody na powszechną wtedy gruźlicę, a także ci, którzy po prostu chcieli wzmocnić swoje zdrowie. Karol Szymanowski, największy kompozytor polski I połowy XX wieku, odwiedzał uzdrowisko od najmłodszych lat. Doceniając klimatyczne walory Zakopanego, w latach 1930-35 zamieszkał w mieście na stałe, w willi Atma przy ulicy Kasprusie. Dla poprawy zdrowia przyjeżdżali tu również m.in. Stanisław Witkiewicz, Maksymilian Maria Kolbe, a w późniejszych latach Wisława Szymborska. Miasto słynęło z wielu świetnych sanatoriów, doświadczonych lekarzy i skutecznych metod leczenia.

Dzięki wystawom na Gubałówce i Galerii Władysława Hasiora można m.in. poznać historię miasta i ówczesnych, wybitnych postaci związanych z uzdrowiskiem, odnaleźć lokalizacje sanatoriów i poczuć niezwykły klimat dawnego Zakopanego.

Łukasz Chmielowski, członek zarządu PKL, powiedział: „PKL włącza się w działania upamiętniające wspaniałą historię Zakopanego i aktywnie wspiera wartościowe inicjatywy lokalne. Wystawa na Gubałówce ma dla nas dodatkowe znaczenie – to miejsce, w którym na początku XX wieku rozwijało się nie tylko narciarstwo, ale także zakopiańska kultura i rozrywka. Pielęgnowanie tych tradycji jest dla Polskich Kolei Linowych bardzo ważne."

Wystawy są częścią całorocznych obchodów jubileuszu 40-lecia działalności Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. 

Joanna Domańska, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, dodała: „Współpraca przy wystawach „Uzdrowisko Zakopane” i „Polskie Davos” to dopiero początek wspólnych działań z Polskimi Kolejami Linowymi. W dniach 1 - 4 października planujemy Międzynarodową Konferencję Naukową „Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku”. Konferencji będą towarzyszyć koncerty, z których jeden odbędzie się w kameralnej atmosferze i niesamowitej scenerii na Kasprowym Wierchu.”

Wystawy „Polskie Davos” w Galerii Władysława Hasiora oraz wystawa plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka zostały zorganizowane przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim i fundacją "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Mecenasem wystaw są Polskie Koleje Linowe S.A.