Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 30 maj 2017 23:08

Dawid Lasek rozstaje się z MSiT

Napisane przez Adam Gąsior
Dawid Lasek Dawid Lasek archiwum MSiT

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Nie najlepiej ostatnio się dzieje w turystyce. W MSiT najpierw krótko (nieco ponad dwa miesiące) podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę była Dorota Dulińska. Zapowiadała w rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl daleko idące zmiany zarówno w departamencie turystyki w resorcie, jak i POT (czytaj TUTAJ). Niestety 19 lutego 2016 roku zrezygnowała ze stanowiska.

26 kwietnia funkcję podsekretarza stanu objął Dawid Lasek. Urodził się w 1975 roku, od piętnastu lat pracuje w Euroregionie Karpackim, od dziewięciu jest jego wiceprezesem. Wcześnie współpracował z Uniwersytetem Papieskim w Krakowie. W Euroregionie m.in. zajmował się budową marki Carpathia oraz promowaniem produktu Carpathia na rynku szwajcarskim, organizacją cyklicznego Alpejsko - Karpackie Forum Współpracy. W rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl przedstawił swoją wizję rozwoju turystyki: "Moją wizją jest aktywizacja podmiotów, organizacji i struktur także na poziomie lokalnym. Mam na myśli przede wszystkim Lokalne Organizacje Turystyczne i Lokalne Grupy Działania. Przyszedłem do MSiT z przekonaniem, że środowiska, które tworzą fundament piramidy turystycznej będą odgrywały najważniejszą rolę w rozwoju turystyki w Polsce w najbliższych latach." (czytaj TUTAJ)

Lasek mocno przyspieszył prace na Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym (zaczał on funkcjonować pod koniec ubiegłego roku) oraz nad nową ustawą o usługach turystycznych. Forsował projekt Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych. Ten ostatni pomysł wciąż jest na etapie przygotowawczym, ale nie ulega wątpliwości, że bez zebrania funduszy (mowa była o 200 mln złotych) projekt przepadnie. Czy po odejściu Laska z resortu MSiT dalej będzie pracował nad Domek Marek Turystycznych? Najprawdopodobniej pomysł zostanie zarzucony lub odłożony.

O odejściu Laska z MSiT mówiono od dłuższego czasu. Według jednych źródeł chciał sam odejść, bo inaczej sobie wyobrażał pracę w MSiT. Lasek znany jest jako praktyk, w stolicy trzeba bawić się w politykę a więc ulegać wpływom partyjnym, rządowym, różnej maści doradców. Według innych źródeł, o jego odejściu zdecydował minister Bańka - od pewnego czasu ich zdania na temat przyszłości turystyki różniły się.

Nie lepsza sytuacja jest w Polskiej Organizacji Turystycznej. Najpierw następcą prezesa Rafała Szmytke został ceniony w branży Wojciech Fedyk. Nie przetrwał na stanowisku nawet roku. Z wyborem jego następcy nie było łatwo. Najpierw miał nim być Rafał Gucia (zrezygnował z powodów osobistych), potem prezesem POT został Marek Olszewski. Ten jednak nie może się “dorobić” zastępcy. Po odejściu Bartłomieja Walasa POT wciąż nie ma wiceprezesa a ostatni konkurs na to stanowisko został unieważniony.

Branża turystyczna w Polsce ma się dobrze, wszystko wskazuje na to, że rok 2017 będzie rekordowy zarówno w turystyce wyjazdowej, jak i w przyjazdowej. Branża istnieje i rozwija się mimo przeszkód geopolitycznych, gospodarczych kryzysów. I pewnie przetrwa niezależnie od tego, kto zasiadać będzie na stołkach ministerialnych i prezesowskich. Jednak dla dobra turystyki dobrze byłoby, żeby i na tych stołkach sytuacja ustabilizowała się. W czerwcu do Sejmu trafi tekst nowej ustawy o usługach turystycznych, w tym jeszcze roku miał powstać projekt nowej ustawy o POT. To ważne ustawy dla branży turystycznej i każda zmiana na stanowiskach mających wpływ na legislację budzi obawy, czy kolejne mianowane osoby podołają wyzwaniom. Czy następcą Laska będzie fachowiec z turystyki czy człowiek wybrany po linii partyjnej? Zamiast pracy i skupienia się na konkretach będziemy w najbliższym czasie obserwowali wdrażanie się następcy w pracę resortu, wysłuchiwać będziemy o nowych pomysłach. Oczywiście każdemu trzeba dać szansę, tylko dajmy szansę na dokończenie roboty a nie tylko na jej rozpoczęcie.