Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Wakacje.pl: salon sprzedaży nr 100
Działający od 19 lat na polskim rynku największy agent turystyki zorganizowanej otworzył w miniona sobotę w Osielsku 100. biuro sprzedaży.
Czytaj więcej...
Wrocław, European Best Destination
Wrocław zwyciężył w międzynarodowym konkursie European Best Destination 2018, zdobywając ponad 41 tysięcy głosów. Jedyny reprezentant Polski w tegorocznej edycji konkursu otrzymał głosy ze 146 krajów.
Czytaj więcej...
Czego trzeba hotelom z Gdańska?
Jeśli masz hotel w Trójmieście, jesteś z pewnością przyzwyczajony do wysokich wymagań ze strony klientów. Sprawdź, jak zaoferować im wyjątkowy pakiet dodatkowych usług.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Wakacje.pl: salon sprzedaży nr 100
  • Wrocław, European Best Destination
  • Czego trzeba hotelom z Gdańska?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 09 maj 2017 13:42

TU Europa: pomoc w języku polskim

Napisane przez MG

Ubezpieczenie podróżne Travel World, oferowane przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa, jest dostępne w nowej odsłonie. Wykupiona polisa gwarantuje klientom pomoc asystenta językowego w razie trudnych sytuacji za granicą.

Aż 19 proc. ankietowanych biorących udział w badaniu „Podróże zagraniczne w motywacjach i oczekiwaniach Polaków” przeprowadzonym na zlecenie TU Europa, wskazało brak znajomości języka obcego jako utrudniający wyjazd lub wpływający na wybór miejsca podróży. W odpowiedzi na sygnały płynące z badania oraz analizę potrzeb klientów TU Europa wprowadziło w polisie Travel World usługę wsparcia lingwistycznego w razie nagłego zachorowania, nieszczęśliwego wypadku, kradzieży czy rabunku. Wystarczy, że klient lub towarzysząca mu osoba skontaktuje się telefonicznie z Centrum Pomocy, a konsultant pomoże porozumieć się z lekarzem, policjantem czy obsługą lotniska.

Tomasz Janas, dyrektor departamentu biur podróży i gwarancji TU Europa, powiedział: “Bariera językowa dodatkowo zwiększa dyskomfort spowodowany chorobą czy wypadkiem. Możliwość uzyskania wsparcia lingwistycznego uspokoi więc osoby obawiające się trudności w kontakcie z obcokrajowcami w sytuacjach awaryjnych. Dzięki temu śmielej będą wybierać cele podróży. Mając świadomość, że mogą liczyć na wsparcie, być może pozwolą sobie na zrealizowanie marzeń podróżnych. Wprowadzenie do spectrum świadczeń pomocy asystenta językowego to nie jedyna modyfikacja oferty Travel World. Dodatkowe ubezpieczenie Bezpieczna Walizka zapewni ochronę pojemnika bagażu od kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia.”

Kolejna zmiana w polisie dotyczy przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej w nagłych, niezależnych od klienta sytuacjach. W przypadku, gdy powrót do kraju opóźni się z przyczyn losowych, jak np. odwołanie lub opóźnienie lotu, autokaru bądź promu, polisa będzie obowiązywała o 48 godzin dłużej.

Polisa Travel World zapewnia kompleksową ochronę podczas wyjazdów za granicę. Obejmuje m.in. pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, transportu oraz ochronę bagażu. W zależności od wybranego wariantu suma ubezpieczenia kosztów leczenia wynosi nawet 160 000 euro. Jednocześnie polisa charakteryzuje się dużą elastycznością – dostępne są 4 warianty z różnym zakresem ochrony oraz szereg opcji dodatkowych odpowiadających indywidualnym potrzebom turystów, m.in. ochrona w razie zaostrzenia choroby przewlekłej, dla aktywnych sportowo oraz ubezpieczenie Car Assistance na czas podróży.