Inwazja hoteli w Polsce
Jak zauważają eksperci Walter Herz, w Polsce nieustannie rośnie popyt na usługi hotelowe, zarówno ze strony turystów, jak i klientów biznesowych.
Czytaj więcej...
Rekordowy wzrost w turystyce
Liczba międzynarodowych podróży w 2017 roku osiągnęła rekordową wysokość 1,32 mld, czyli o 7 proc. więcej niż w 2016.
Czytaj więcej...
Nowe tanie połączenie do Włoch
WizzAir ogłosił dziś uruchomienie nowego połączenia z Wrocławia do włoskiego Bari. Zacznie ono działać 31 marca.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inwazja hoteli w Polsce
  • Rekordowy wzrost w turystyce
  • Nowe tanie połączenie do Włoch
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 30 marzec 2017 16:17

Mazowsze: rozwijamy sieciowe produkty turystyczne

Napisane przez AG
Mazowsze: rozwijamy sieciowe produkty turystyczne AG

Podczas seminarium zorganizowanego przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną, certyfikaty dla najlepszych produktów turystycznych województwa mazowieckiego 2016 otrzymały: Warszawa Singera, Park Rozrywki Julinek, Turniej Smaków na zamku w Liwie, Młyn Gąsiorowo oraz Farma Iluzji.

Seminarium “Komercjalizacja sieciowych produktów turystycznych województwa mazowieckiego” odbyło się w auli Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Otwierając imprezę, Jan Błoński, prezes zarządu MROT, powiedział: “Jeszcze dwadzieścia lat temu rządzący stolicą nie wierzyli, że w Warszawie może rozwinąć się turystyka. Mam dużą satysfakcję, że nie mieli racji. Że Warszawa jest bardzo ważnym punktem na mapie atrakcji turystycznych Polski i że turystyka w Warszawie wciąż się rozwija. Podobnie jest z Mazowszem. Przez ostatnie lata wszyscy wspólnie burzymy stereotyp, że w Polsce atrakcyjne są tylko północ i południe kraju. My wszyscy na Mazowszu pracujemy nad tym, by przekonać innych, że Mazowsze jest atrakcyjne turystycznie.
Często mamy problem z wydobyciem tego, co najbardziej atrakcyjne na Mazowszu i sprzedaniem tego. Potencjał turystyczny Mazowsza jest ogromny. Od nas zależy, jak będzie zagospodarowany. Obecnie, nasze działania promocyjne przenosimy na wyższy poziom - komercjalizacji produktów turystycznych w układzie sieciowym.”

Najprzyjemniejszym punktem programu było wręczenie certyfikatów najlepszych produktów turystycznych województwa mazowieckiego. Odebrali je przedstawiciele następujących produktów: Warszawa Singera, Park Rozrywki Julinek, Turniej Smaków na zamku w Liwie, Młyn Gąsiorowo oraz Farma Iluzji.

Natępnie Magdalena Ragus dyrektor departamentu e-Informacji Polskiej Organizacji Turystycznej wręczyła certyfikaty czterech gwiazdek reprezentantom dwóch mazowieckich punktów informacji turystycznwej: w Radomiu i Nowym Dworze Mazowieckim.

Magdalena Ragus powiedziała: “Od czerwca ubiegłego roku wprowadziliśmy nowy system certyfikacji punktów informacji turystycznej. Poprzedni, funkcjonujący od 2010 roku, skupiał się na jakości technicznej, wyposażeniu. Obecny większą wagę przykłada do jakości funkcjonalnej, jakości obsługi. Zwracamy uwagę na umiejętność porozumiewania załogi IT się z gośćmi, m.in. w językach obcych, w języku migowym, na obsługę niepełnosprawnych. Chcemy, by punkty IT czterogwiazdkowe nie były tylko punktami informacyjnymi, ale punktami obsługi turystycznej. Punkty czterogwiazdkowe powinny mieć na przykład przechowalnie bagażu.
Zmiana systemu powoduje, że punkty, które wcześniej posiadały już certyfikaty czterech gwiazdek odzyskują je.”

Iwona Majewska, zastępca dyrektora MROT, przedstawiła rozwój sieciowych produktów turystycznych na Mazowszu.
Powiedziała m.in.: “W 2011 roku postanowiliśmy zmienić dysproporcję między potencjałem Mazowsza a komercjalizacja produktów turystycznych i ich sprzedażą. Rozpoczęliśmy program rozwoju sieciowych produktów turystycznych Mazowsza. Pierwszym krokiem była identyfikacja produktów oraz liderów grup produktowych. Sieciowe produkty podzieliliśmy na marki parasolowe: kultura i sztuka, aktywny wypoczynek, historia, smaki i tradycja.
W 2012 roku zawiązaliśmy grupy robocze produktów wokół liderów oraz nawiązaliśmy współpracę między usługodawcami a touroperatorami. Opracowaliśmy również oferty turystyczne w oparciu o produkty i rozpoczęliśmy promocję oraz komercjalizację produktów.
W następnym roku nasze działania skupiliśmy na:
stworzeniu pierwszego katalogu ofert produktowych
dystrybucji katalogu
seminarium dla branży
study tour dla pracowników IT i biur podróży
spotkaniu liderów produktów.

W latach 2014-15 nastąpiła aktualizacja ofert. Zorganizowaliśmy warsztaty dla roboczych grup produktowych i opracowaliśmy pierwszy w kraju podręcznik tworzenia produktów sieciowych. Podzieliliśmy produkty na cztery grupy. W pierwszej znalazły się produkty najbardziej zaawansowane: Weekend z Termami Mszczonów, Industrialne Mazowsze, Legendy i baśnie Mazowsza, Wielki Gościniec Litewski, Szlak Folkloru i Smaku Mazowsza. W drugiej grupie - produkty, które wymagają dopracowania, m.in. Szlak Chopinowski, Szlak Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, Szlak Książąt Mazowieckich.
W trzeciej i czwartej grupie znalazły się produkty niejednorodne, wymagające większych nakładów pracy.

W roku 2016 nastąpiła intensyfikacja pracy z produktami z grup I i II, rozszerzanie sieci każdego z produktów oraz promocja (miedzy innymi w social mediach, aplikacjach mobilnych).

Na 2017 rok zaplanowaliśmy: intensyfikację pracy z produktami z grup I i II, warsztaty produktów, wypracowanie ofert produktowych, objęcie promocją produktów z tych dwóch grup, kontynuację pracy z produktami z grup I i II, rozszerzenie sieci partnerów, dalsza promocję. Planujemy także rozszerzenie sieciowych produktów turystycznych o turystykę wodną, turystykę rodzinną oraz produkt Kampinoski Park Narodowy i okolice, także podział grupy produktowej Folklor i Smak Mazowsza. Chcemy, by pod koniec roku istniały wiodące sieciowe produkty turystyczne, niezależnie od tego, ile ich będzie. Będziemy z nimi intensywnie współpracować, będziemy je promować i nimi się chwalić. Oczywiście, nie zapomnimy o tych produktach słabszych, ale to tymi flagowymi będziemy grali.”