Napiszmy ustawę o POT
W Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nową ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej. III Forum Promocji Turystycznej to świetna okazja, by przedyskutować jej założenia.
Czytaj więcej...
Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
Plażowa Wiosna, czyli Grecja tańsza od kwietnia do czerwca Kos i Rodos – do 400 zł taniej, dla Grecji kontynentalnej ceny niższe o nawet 500 złotych.
Czytaj więcej...
Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
Trudno jest być następcą Jána Bošnoviča, ale będę kontynuować jego pracę.
Czytaj więcej...
II Rada spróbuje doradzić Bańce
4 marca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Turystyki II kadencji.
Czytaj więcej...
Cypr - 2017 rok lepszy o 14,6 proc.
W 2017 roku Cypr odwiedziło 3 652 073 turystów, o 14,6 proc. więcej niż w roku 2016, kiedy odnotowano ich 3 186 531. To rekordowy roczny wzrost w historii cypryjskiej turystyki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Napiszmy ustawę o POT
  • Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
  • Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
  • II Rada spróbuje doradzić Bańce
  • Cypr - 2017 rok lepszy o 14,6 proc.

Reklama

czwartek, 02 marzec 2017 17:38

Ponad 50 proc. Polaków wyjechała wypocząć w 2016 roku

Napisane przez PAP/MG
Plaża w Krynicy Morskiej Plaża w Krynicy Morskiej AG

W 2016 roku nieco ponad połowa Polaków wypoczywała - przynajmniej dwa dni - poza miejscem zamieszkania; urlopy najczęściej spędzaliśmy w kraju - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Najchętniej Poalcy wypoczywali w Polsce, Niemczech, Grecji, Chorwacji.

Według CBOS wyjazdy wypoczynkowe stały się elementem stylu życia, ale jedynie dobrze wykształconych, zamożniejszych Polaków. Nadal "stosunkowo rzadko" na urlop wyjeżdżają badani, którzy nie ukończyli wyższych uczelni, są mniej zamożni, starsi, a także osoby utrzymujące się z pracy we własnych gospodarstwach rolnych.

Spośród 51 proc. Polaków - którzy zadeklarowali, że wypoczywali poza miejscem zamieszkania (przynajmniej raz w roku, przez co najmniej dwa dni) - 82 proc. spędziła urlop w kraju. Za granicą wypoczywało w 2016 r. 19 proc. dorosłych Polaków, co stanowi 37 proc. ogółu wyjeżdżających.
Badani, którzy wybrali wypoczynek w Polsce, najchętniej - tak jak w poprzednich latach - odwiedzali dwa województwa: pomorskie i małopolskie. W porównaniu z rokiem 2015 na popularności zyskała też wschodnia Polska, zwłaszcza województwa podlaskie i lubelskie, natomiast mniej turystów niż przed rokiem wypoczywało w województwie zachodniopomorskim.
Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zagranicznych pozostawały w 2016 r. kraje europejskie. Najwięcej osób odwiedziło Niemcy (14 proc. ogółu wyjeżdżających za granicę w celach turystyczno-wypoczynkowych czyli tyle samo, ile w roku 2015). Na kolejnych miejscach były: Grecja (13 proc. osób spędzających urlop za granicą), Chorwacja (12 proc.) oraz Włochy i Hiszpania (po 11 proc.).
CBOS zauważa, że w ostatnich latach odnotowano "spadek wyjazdów do krajów, w których dominuje islam".
Z sondażu wynika, że tak jak w poprzednich latach, najczęstszym powodem rezygnacji z wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych był brak pieniędzy (31 proc. wskazań wśród niewyjeżdżających). Jednocześnie - wskazuje CBOS - na przestrzeni ostatnich lat Polacy coraz rzadziej wskazują, że nie wyjechali na urlop z powodów finansowych (spadek z 40 proc. wskazań dla roku 2014 do 31 proc. za rok 2016).