Agenci Rejsclubu w tarapatach
Upadek biura Rejsclub ma fatalne konsekwencje dla niektórych agentów, którzy odsprzedawali jego produkty klientom korporacyjnym.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Agenci Rejsclubu w tarapatach
  • Antypromocyjny sPOT
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 30 styczeń 2017 10:27

Warto poznać ponadstuletnią historię Hali Stulecia

Napisane przez AG
Hala Stulecia Hala Stulecia AG

Hala Stulecia to jeden z symboli Wrocławia, dla mieszkańców to miejsce, targów, imprez sportowych, wystaw. Dla turystów to spotkanie z historią architektury, modernizmu, historią Wrocławia. Ważny punkt na mapie turystycznej.

Najbliższa okolica to modne miejsce spotkań Wrocławian - Hala, ZOO, Afrykarium, Fontanna multimedialna, Ogród Japoński - naprawde jest gdzie tu spacerować, jest co oglądać. Samą Halę większość ogląda przy okazji różnych imprez. Warto jednak poświęcić godzinę lub dwie, by poznać tę niezwykłą budowlę i jej historię dokładniej.

Halę zaprojektował Max Berg i jest ona uważana za najwspanialsze dzieło wrocławskiego modernizmu. Została pomyślana jako jedna z wielu w Niemczech budowli mających uczcić 100 lecie wojny narodowej z Napoleonem i bitwy pod Lipskiem. Max Berg zwyciężył w konkursie na zagospodarowanie wrocławskich Terenów Wystawowych. Szkice budowli zaprezentował na początku 1911 roku. Do budowy użyto specjalnego cementu do produkcji betonu z opolskiej cementownię Silesia. W miejscach narażonych na szczególne obciążenia zastosowano granit strzegomski a do wykonania stolarki okiennej użyto drewna żelazowego sprowadzonego z Australii.

Warto wiedzieć, że licząca 65 metrów rozpiętości kopuła Hali Stulecia była – w chwili zakończenia budowy – największą na świecie, przyćmiewając nawet rzymski Panteon.
Hala Stulecia została wzniesiona zaledwie w 14 miesięcy. Dzięki wykorzystaniu dwóch wież, które poruszały się po torach położonych wokół budynku tempo prac było nadzwyczaj wysokie. Zasilane elektrycznie wieże – połączone linami ze szczytem wierzchołka wznoszonej konstrukcji – tworzyły rozpiętą nad rusztowaniem kolejkę linową o udźwigu do 2500 kg.
Tego wszystkiego oraz innych szczegółów można dowiedzieć zwiedzając Halę z przewodnikiem. Goście oglądają model Hali, a następnie przechodzą do Centrum Poznawczego. Tu dowiadują się o przebiegu prac budowlanych, oglądają film przedstawiający poszczególne etapy budowy, archiwalne zdjęcia i filmy, poznają głównych bohaterów budowy. Są tam także modele kopuł Panteaonu i Hali a także zdjęcia innych przykładów wrocławskiego modernizmu. Potem wizytujący wchodza na sama Halę i tam mogą zobaczyć efekty prac sprzed ponad stu lat. Przewodnik pokaże szczegóły, których nie dostrzegają ci, którzy w hali byli wielokrotnie (np. ślady po rusztowaniach), pomoże liczyć okna, opowie o istniejących przed laty w Hali organach i ich późniejszych losach, zaprowadzi do jedynej w Hali sali z… ozdobnym fryzem. Ale, żeby poznać te szczegóły trzeba się wybrać do Hali Stulecia. Na pewno nie będzie to czas stracony

Ceny biletów:
Bilet normalny od 12 zł
Bilet ulgowy od 9 zł
Grupowe od 8 zł
halastulecia.pl