Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
 • Innowacje w turystyce nagrodzone
 • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
 • Best Reisen: liczymy na agnetów
 • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 21 lipiec 2016 23:55

Wszystkie kluby w Sejmie poparły Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Napisane przez MG/PAP
Minister Dawid Lasek i dyrektor departamentu w MSiT Joanna Jędrzejewska-Debortoli Minister Dawid Lasek i dyrektor departamentu w MSiT Joanna Jędrzejewska-Debortoli AG

W czwartek podczas debaty sejmowej, wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt ustawy, który zakłada powstanie Turystycznego Fundusz Gwarancyjnego.

Jak podała PAP, zaden z klubów nie wniósł poprawek do rządowego projektu noweli ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, ze projket został skierowany do trzeciego czytania.
Przypomnijmy, że Turystyczny Fundusz Gwarancyjny od początku był priorytetem dla obecnego kierownictwa MSiT, mówili o tym wielokrotnie minister Witold Bańka i odpowiedzialny za turystykę podsekretarz stanu Dawid Lasek. TFG nie udało si,e co prawda wprowadziźć w życie przed wakacjami, ale wygląda na to, że uda sie to juz wkrótce (najpóźniej we wrześniu)

Podczas czwartkowej debaty kluby wskazywały, że nowelizacja jest potrzebna i skonsultowana z branżą, gdyż dodatkowo zabezpieczy klientów przez niewypłacalnością organizatorów imprez turystycznych. Ich zdaniem nowe rozwiązania powinny ograniczyć liczbę upadłości biur podróży i przypadków, gdy niewypłacalność jednego może pociągnąć bankructwa kolejnych. Politycy przekonywali też, że projekt jest potrzebny z powodu trudnej sytuacji międzynarodowej; istnieje ryzyko, że upadające biuro mogłoby nie zapewnić powrotu swoich klientów do kraju. Według przedstawicieli PO, obowiązki sprawozdawcze dla biur, jakie nakłada projekt są niepotrzebne w przypadku biur, które objęte zostana stawką zerową składki. Z kolei PSl postulowało zwiększenie najwyższej stawki z 30 do 50 zł, w przypadku biur, które wysyłają turystów w regiony szczególnie niebezpieczne. Nie wyjaśnił jednak, kto miałby ostatecznie decydować, które kraje są “szczególnie niebezpieczne.” Poseł z Kukiz’15 ocenił, że projektowane przepisy nie zakładają narzędzi kontrolnych pozwalających wykryć podmioty, które mimo konieczności wnoszenia składek, będą dążyły do bankructwa.

Wiceminister sportu i turystyki Dawid Lasek powiedział m.in.: “Zakładane w projekcie widełki składek do TFG od 0 do 30 zł uzależnione są od tego, gdzie klienci danego touroperatora wybierają się na wakacje oraz jakim transportem. Ostateczne stawki zostaną określone w rozporządzeniu. Zerową stawkę mogłyby płacić te biura, które organizują imprezy turystyczne w Polsce."

Według PAP, Lasek przyznał, że dodatkowe opłaty zostaną najprawdopodobniej scedowane na klientów biur, ale turyści są skłonni zapłacić więcej, by mieć 100-proc. pewność, że przy upadku biura podróży jest gwarancja pewnego i szybkiego odzyskania pieniędzy.