Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Travelplanet: wakacje będą tańsze
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą tańsze od zeszłorocznych – powiedział Robert Gołuński, prezes Travelplanet.pl
Czytaj więcej...
Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
Za kilka miesięcy (1 października) zacznie obowiązywać nowa Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń. O to, co się zmieni z punktu widzenia agentów, którzy prowadzą sprzedaż ubezpieczeń dla turystów zapytaliśmy prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Travelplanet: wakacje będą tańsze
  • Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 14 czerwiec 2016 16:03

Ponad 17,3 mln Polaków planuje wyjechać na wakacje

Napisane przez AG
Port w Ayia Napie na Cyprze Port w Ayia Napie na Cyprze AG

Według wyników badań planów wakacyjnych opublikowanych przez Mondial Assistance, w tym roku na wypoczynek wybiera się ponad 17 302 527 osób, 55 proc. Polaków mających co najmniej 18 lat. To o 1,4 mln więcej niż rok temu.

W tym roku zdecydowana większość - 73 proc. (12 626 403) planuje spędzić wakacje w kraju. Wyjazd za granicę deklaruje 27 proc. (4 676 124). W ubiegłym roku wczasy krajowe wybrało 68 proc., zagraniczne - 32 proc.
Tak więc liczba Polaków planujących wakacje w Polsce wzrosła o 1,8 mln, zaś planujących urlop za granicą - spadła o minus 367 tys.
Podobnie, jak w ubiegłym roku, jako główne powody braku wakacyjnych planów wymienione zostały: brak pieniędzy na wyjazd (46 proc.) i inne obowiązki (25 proc.). W tym roku 8 proc. respondentów nigdy nie było na dłuższym wyjeździe urlopowym (w 2015 roku - 12 proc.) a 20 proc. było na takim wyjeździe co najmniej pięć lat temu (w 2015 - 23 proc.).

Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance, skomentował: “W związku z rosnącą ilością zagrożeń na świecie, wakacje w Polsce planuje spędzić ponad 12,5 mln osób, 1,8 mln więcej niż w roku ubiegłym. Nadal jednak ponad jedna czwarta społeczeństwa nie korzysta z urlopów, z powodu braku pieniędzy.”

Bardziej optymistycznie, te wyniki ocenia prezes Neckermann Polska, Krzysztof Piątek: “Optymizmem napawa fakt, że aż o 1,4 mln Polaków deklaruje wyjazd w okresie wakacyjnym. Ważne jest także, że maleje liczba osób, które nigdy nie były na urlopie, w tym roku o 4 punkty porcentowe mniej niż w ubiegłym. Również zmalała grupa, która nie planuje wakacji z powodu braku pieniędzy - to dla mnie dowód wzbogacenia się społeczeństwa. To wszystko musi cieszyć w tak trudnych czasach.”

Na wakacje 2016 wyjadą przede wszystkim osoby w wieku 18- 39 lat (54 proc.). 66 proc. z nich mieszka w trzyosobowych i większych gospodarstwach domowych a 52 żyje w rodzinie o dochodach netto wyzszym niz 3 tys. na osobę.

Zmieniła się kolejność w pierwszej czwórce najpopularniejszych kierunków. Pierwsza jest Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi (14 proc. deklaruje, że tam pojedzie), druga Chorwacja (12 proc.), na dalszych pozycjach wskazywano Włochy (11 proc.) i Grecję (10 proc.).
Grecja straciła przez propagandę mediów głoszących zagrożenie niektórych wysp ze strony uchodźców. Z kolei znajdująca się na miejscu 5. Francja zyskała na pewno dzięki organizacji EURO 2016. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Czechy - wyjazd tam deklaruje 2 proc. Polaków.

W tym roku średni koszt wyjazdu na jedną osobę na wyjazd krajowy wynosi 1 490 zł (w ubiegłym roku było to 1 321 zł) a na wyjazd zagraniczny - 2 922 zł (w 2015 - 2 608 zł).

Zmalała liczba osób planujących zorganizować swoje krajowe wakacje po najniższych kosztach, poniżej tysiąca złotych (z 40 proc. do 29 proc.). Zmalała również zarówno liczba singli, jak i par wyjeżdżających na wakacje. Wzrosła natomiast liczba rodzin 3 i 4 osobowych.

Krzysztof Piątek, skomentował: „Ten wzrost średniej kwoty deklarowanej na wyjazdy zagraniczne to kolejny dowód biogacenia się społeczeństwa a także najprawdopodobniej efekt programu 500+. Ludzie z wielodzietnych rodzin mogą teraz przeznaczyc dodatkowo otrzymane pieniądze na wyjazdy wakacyjne"

49 proc. Polaków planującyh wyjazd zagraniczny skorzysta z oferty wyspecjalizowanych podmiotów (2 304 160 osób). Aż 81 proc. z nich wykupi cały pakiet usług, tylko 9 proc. - sam dojazd.
Wyjazd z biurem podróży wybieramy na ogół (80 proc.), bo “nie musimy się martwić o formalności i organizację”.

Z kolei na wybór konkretnego biura podróży największy wpływ ma wiarygodność biura i zaufanie do niego (46 proc., w roku 2015 - 37 proc.), atrakcyjna cena (43 proc.), dobre doświadczenie z wcześniejszych wyjazdów z tym biurem (36 proc.) oraz opinie w internecie (30 proc.). Mniej niż w zeszłym roku liczą się opinie znajomych (37 proc. Odpowiedzi, w 2015 - 44 proc.).

Krzysztof Piątek zauważył: „Musi cieszyć, że sprawdzone biura zdobywają coraz większe zaufanie u Polaków. To także motywacja dla biur podróży, bo udany urlop, dbałość o klienta na każdym etapie organizacji wyjazdu, powoduje jego zadowolenie i powrót do biura w następnym sezonie. Wzrasta świadomośś, że wypoczynek warto a nawet trzeba powierzać sprawdzonym, rzetelnym biurom podróży.”

Nieco więcej niż przed rokiem, bo 70 proc. Polaków planujących tegoroczne wakacje zamierza wykupić ubezpieczenie. Tylko 17 proc. Z tych, którzy nie planują wykupić ubezpieczenia uważa to za niepotrzebny koszt.

Tomasz Frączek skomentował: “Rosnąca popularność ubezpieczeń wśród Polaków jest dobrym prognostykiem dla branży ubezpieczeniowej. Cieszy nas również fakt, że coraz więcej osób docenia rolę posiadania zabezpieczenia w trakcie podróży zagranicznej. Wśród osób, które nie planują wykupienia dodatkowej polisy przy okazji wyjazdu aż 28 proc. wskazuje, iż stosowne zabezpieczenie już posiadają czy to w formie karty EKUZ (23 proc.), czy innej polisy (5 proc.).”

Jeśli chodzi o obawy związane z tegorocznymi wyjazdami, to aż 16 proc. Polaków wyjeżdżających samodzielnie (w 2015 roku - tylko 4 proc.) oraz 23 proc. wyjeżdżających z biurem podróży (w 2015 - 11 proc.), obawia się zamachów, zamieszek, strajków i aktów terroru. Po raz pierwszy ankietowanych pytano o uchodźców - obawia się ich 8 proc wyjeżdżających samodzielnie i 13 proc. korzystającyh z usług biur. Bankructwa biura obawia się aż 12 proc. wyjeżdżającyh za pośrednictwem właśnie firm turystycznych (w ubiegłym roku - 3 proc.).

Samochód ciągle jest najpopularniejszym środkiem lokomocji podczas wyjazdu na wakacje w kraju. Z własnego pojazdu zamierza skorzystać 69 proc. Wybierając się za granicę, najczęściej wsiadamy do samolotu (59 proc. wskazań).

Najwięcej osób preferuje wyjazd dłuższy – 11 i więcej dni (47 proc. przy wyjeździe w Polsce i 58 proc. za granicą). Niezmiennie zwiedzanie i wycieczki (81 proc. za granicą, 68 proc. w kraju) oraz wypoczynek na plaży i basenie (67 proc. za granicą, 58 proc. w kraju) będą najpopularniejszymi formami spędzania czasu na wakacyjnym wyjeździe.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-31 maja 2016 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 2000.