Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 03 maj 2016 22:13

Ponad połowa Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje

Napisane przez MG
Jedna z marin chorwackich Jedna z marin chorwackich AG

Według badań Diners Club Polska ponad połowa Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje, a jedna czwarta wyda na ten cel więcej niż 2 tys. zł.

W 2016 r. letni urlop poza miejscem zamieszkania spędzi 60 proc. Polaków – wynika z badania „Plany wakacyjne Polaków 2016 – wydatki i finansowanie”, przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska. Wakacyjne wyjazdy zostaną sfinansowane z oszczędności i bieżących pensji.
12,4 proc. Polaków zamierza wydać na wakacyjny wyjazd do 1 tys. zł. Największa grupa (16,9 proc.) przeznaczy na wakacje powyżej 1 tys. zł, ale nie więcej niż 2 tys. zł – wynika z badania Diners Club Polska.

Katarzyna Fatyga, prezes Diners Club Polska, powiedziała: „Łącznie wydatki powyżej 2 tys. zł deklaruje niemal jedna czwarta Polaków, przy czym na wydatki w granicach od 4 tys. zł do 10 tys. zł pozwoli sobie niecałe 8 proc. ankietowanych, a powyżej 10 tys. zł jedynie 1 proc.”

Wakacje w miejscu zamieszkania spędzi w tym roku 40 proc. Polaków. Niecałe 8 proc. ankietowanych nie podjęło jeszcze decyzji w tej kwestii. Mieszkańcy metropolii oraz dużych i średnich miast planują wakacyjne wyjazdy zdecydowanie częściej niż mieszkańcy wsi. Sposób spędzania wakacji zależy również od wieku. W tym roku na urlop zamierza wyjechać około 70 proc. ankietowanych w wieku 18-24, 25-34 i 34- 44 lat, połowa osób w wieku 55-64 i jedynie 30 proc. osób powyżej 65 roku życia.

Katarzyna Fatyga skomentowała: „Młodzi wyjeżdżają częściej, ale zamierzają wydać mniej i korzystać z finansowego wsparcia rodziny. 30 proc. Polaków w wieku od 18 do 24 lat zamierza przeznaczyć na wakacje ze swojego budżetu maksymalnie 1 tys. zł. Najwięcej na wakacyjne podróże wydadzą osoby między 25 a 44 rokiem życia. Co zrozumiałe plany wakacyjne są ściśle związane z wysokością zarobków i kosztów życia codziennego.”

W 2016 r. na wakacje nie wyjeździe ponad połowa osób (55 proc.), którym miesięcznie do dyspozycji (po poniesieniu wszystkich koniecznych opłat jak czynsze, rachunki i koszty wyżywienia) pozostaje od 100 do 300 zł. Odsetek ten jest zdecydowanie niższy w grupach, którym do dyspozycji co miesiąc zostaje więcej pieniędzy.
Większość Polaków nie zamierza zadłużać się z powodu wakacyjnego wyjazdu. Aż 64,2 proc. badanych opłaci wakacyjny wyjazd z oszczędności. 25,7 proc. pokryje koszty podróży lub wczasów z bieżącej pensji. Niecałe 4,5 proc. ankietowanych planuje pożyczyć pieniądze na wyjazd od znajomych i rodziny.
Chęć skorzystania z kredytu gotówkowego zadeklarowało 2,3 proc. badanych. Kartę kredytową do opłacenia wakacji wykorzysta 3 proc. Polaków, w tym aż 33 proc. osób zarabiających 5 tys. – 5.99 tys. zł netto i 18 proc. osób o dochodach 4 tys. – 4.99 tys.

Katarzyna Fatyga podkreśliła: „Osoby z tej grupy dochodowej mają wiarygodność kredytową, więc mogą skorzystać z karty, poprawiając w ten sposób płynność domowego budżetu, a następnie spłacając kartę np. jeszcze w okresie bez odsetkowym. Świadomi i często podróżujący klienci wykorzystują również ubezpieczenie podróży zagranicznych zawarte w karcie.”

Chęć skorzystania z pożyczek od znajomych i rodziny deklarują przede wszystkim osoby, których dochód netto jest mniejszy niż 1 tys. zł (w taki sposób wakacje chce sfinansować 15 proc. z nich). Na wakacyjne wsparcie od rodziny liczy ¼ osób w wieku od 18 do 24 lat.
Większość Polaków deklaruje, że za wakacje zapłaci z oszczędności, bez względu na miejsce zamieszkania. Pożyczki od znajomych i rodziny popularne są głównie w małych miastach (14 proc.). Mieszkańcy miast średnich jako jedyni zadeklarowali, że wakacyjne podróże sfinansują kredytem gotówkowym (12 proc. wskazań). Karty kredytowe do opłacenia wakacji wykorzystają mieszkańcy metropolii, średnich miast i wsi.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w marcu 2016 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 osób.