Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
WizzAir: 19 nowych tras z Polski
W 2017 roku WizzAir przewiózł ponad 8 mln pasażerów z Polski, a w przyszłym roku uruchomi 19 nowych połączeń do naszego kraju
Czytaj więcej...
Sun&Fun z nową gwarancją
Firma Blue Style, właściciel marki Sun&Fun Holiday przedstawiła nową gwarancję ubezpieczeniową na kwotę 7 339 200 zł.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • WizzAir: 19 nowych tras z Polski
  • Sun&Fun z nową gwarancją
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 21 marzec 2016 13:37

Targi Globalnie - nowa nadzieja

Napisane przez AG
Zabawa na stoisku tunezyjskim Zabawa na stoisku tunezyjskim AG

Nowa hala w centrum Katowic, występy zespołu z Tunezji, grecki kucharz na scenie, degustacje win i piwa, przysmaki kuchni regionalnych, konkursy – tegoroczne targi turystyczne GLOBalnie odbywające się po raz pierwszy w nowym miejscu potwierdziły swoją pozycję, jako jednej z najważniejszych turystycznych imprez targowych w Polsce.

22. Międzynarodowe Targi Turystyki Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego Globalnie po raz pierwszy odbyły się Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach. Trudno sobie wyobrazić lepszą lokalizację - centrum miasta, tuż koło popularnego wśród mieszkańców Górnego Śląska “Spodka”. Tuż przy hali usytuowano dobrze oznakowany i bezpłatny obszerny parking.
W odróżnieniu od innych miast, w Katowicach targi były dobrze rozreklamowane - w codziennej prasie ukazały się dodatki poświęcone imprezie, mówiono o niej w audycjach radiowych. Frekwencja najbardziej dopisała w sobotę, w niedzielę wielu potencjalnych gości “zabrała” Palmowa Niedziela i wystawa psów odbywająca się w Spodku.

W hali sporo się działo. Na stoisku kraju partnerskiego - Tunezji, można było obejrzeć i posłuchać zespołu, przez trzy dni trwał też konkurs na hasło reklamujące Tunezję.

Urszula Frąckiewicz z Tunezyjskiego Urzędu ds Turystyki powiedziała: “Kuponów z hasłem wrzucono ponad dwa razy wicej niż na TT Warsaw. Z jednej strony ludzie wciąż trochę się obawiają wyjazdów do Tunezji, z drugiej - chyba wszyscy tęsknią za Tunezją i czekają na rozpoczęcie sezonu czarterowego.”

Paweł Kulesza z Tunezyjskiego Urzędu ds Turystyki, dodał: “Górny Śląsk zawsze była dla Tunezji ważnym rynkiem, stąd latało najwięcej polskich turystów. Targi Globalnie a wcześniej Glob chętnie odwiedzaliśmy a teraz w nowej hali, impreza będzie jeszcze popularniejsza a przez to bardziej cenna dla nas.”

Na innych stoiskach też było ciekawie. Na stoisku Słowacji można było spróbować korbacików - kręconych serów oraz piwa z Terchowej. Terchowej i Małej Fatrze poświęcona była prezentacja prowadzona wspólnie przez Narodowe Centrum Turystyki Słowacji i redakcję Magazynu Turystycznego Wasze Podróże i portalu WaszaTurystyka.pl. Opowiedzieliśmy o atrakcjach zimowych i letnich Małej Fatry a szczególnie Doliny Vratnejj i Terchowej.

Jan Bośnovicz, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowacji w Warszawie powiedział: “Ze Śląska turyści mają bardzo blisko na Słowację. Targi Glob były zawsze dla nas ważne i regiony leżące blisko polskiej granicy, jak, Orawa, Mała Fatra bardzo chętnie się tutaj wystawiają.”

Ziemia lubuska od pewnego czasu promuje się winami. Nie inaczej było w Katowicach, na ich stoisku można było spróbować win z jednej z lubuskich winnic. Również na innych stoikach nie brakowało regionalnych przysmaków - na stoisku Śląska królowało piwo Książęce z browaru Tyskiego, na stoisku Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej - bigos i sernik, na stoisku doskonały żurek i smalec, u Węgrów - wina węgierskie.

Aneta Poraniewska z Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej powiedziała: “Zdecydowana większość gości pyta nas o nasze ośrodki nadmorskie. Mamy ich dziewięć - Świnoujście, Kołobrzeg, Sarbinowo, Jastarnia, Krynica, Kąty Rybackie, Dąbki, Jarosławiec, Ustroń Morski - i ponad 90 proc. Miejsc w nich na okres od czerwca do końca września mamy już sprzedane. A w tych ośrodkach dysponujemy ponad 2,5 tys. łóżek. Wiele osób przyciąga oferta dla dorosłych z dziećmi - dziecko do lat 12 ma pobyt gratis.”

Jan Sienkiewicz, prezes Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich: "Targi to świetna okazja nie tylko do zareklamowania naszej oferty, ale do zareklamowania Pienin, jako miejsca, gdzie warto przyjechać o innych porach roku niż lato to. Ze Śląska do nas w Pieniny jest blisko i wielu Ślązaków przyjeżdża do nas tylko na kilka godzin, właśnie na spływ. A chcielibyśmy, żeby przyjeżdżali także wiosną i jesienią i nie tylko na Dunajec.”

To że nastały trudne czasy dla targów turystycznych wiadomo od kilku lat. Regionom coraz trudniej zdobywac pieniądze na wystawne stoiska, o wystawców zagranicznych trzeba mocno zabiegać. Duża liczba imprez targowych organizowanych na początku roku, sprawia, że o potencjalnych wystawców trzeba mocno zabiegać - niewielu z nich stać na to, zęby wystawiać się na więcej niż dwóch imprezach w ciągu dwóch miesięcy.
Targi katowickie Globalnie (kiedyś noszące nazwę Glob) od kilku lat należały do ścisłej czołówki najlepszych i najpopularniejszych tego typu imprez w kraju. Teraz zyskały dodatkowy bonus - lokalizację. Połączenie dobrej tradycji targów Glob, silnego rynku turystycznego na Śląsku i tejże lokalizacji musi przynieść w następnych latach sukces.