Inwazja hoteli w Polsce
Jak zauważają eksperci Walter Herz, w Polsce nieustannie rośnie popyt na usługi hotelowe, zarówno ze strony turystów, jak i klientów biznesowych.
Czytaj więcej...
Rekordowy wzrost w turystyce
Liczba międzynarodowych podróży w 2017 roku osiągnęła rekordową wysokość 1,32 mld, czyli o 7 proc. więcej niż w 2016.
Czytaj więcej...
Nowe tanie połączenie do Włoch
WizzAir ogłosił dziś uruchomienie nowego połączenia z Wrocławia do włoskiego Bari. Zacznie ono działać 31 marca.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inwazja hoteli w Polsce
  • Rekordowy wzrost w turystyce
  • Nowe tanie połączenie do Włoch
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 31 sierpień 2015 21:16

Darłowo – otwarto Muzeum Morskie

Napisane przez MG
Plakat zapraszający na otwarcie Muzeum Morskiego w Darłowa Plakat zapraszający na otwarcie Muzeum Morskiego w Darłowa

W ostatni piątek w Terminalu Sztuki, czyli dawnym Terminalu pasażerskim w darłowskim porcie otwarto Muzeum Morskie.

Muzeum prezentuje: mundury, medale, odznaczenia, naszywki i numizmaty morskie, obrazy, grafiki, rzeźby i fotografie o tematyce morskiej, modele żaglowców i statków z ości rybich, urządzenia nawigacyjne i okrętowe, sprzęt i akcesoria rybackie jak np.: bobiny, kleszczki, szekle, liny, mapy morskie, lampy. W gablotach znalazły miejsce także bursztyny, porcelana i fajans o motywach morskich, model Latarni Morskiej oraz kącik poświęcony królowi Erykowi.
Największą część ekspozycji stanowią eksponaty należące do kolekcji profesora Marka Żuchowskiego, badacza i popularyzatora historii Darłowa.

Żuchowski powiedział Radiu Koszalin: „Muzeum Morskie ma być także placówką edukacyjną. Będzie w nim można poznać morskie zwyczaje i tradycje, miedzy innymi związane z sieciarstwem. Tradycje sieciarskie w Darłowie są wyjątkowo bogate bo sieciarnia funkcjonowała nie tylko w kutrze ale były samodzielne zakłady sieciarskie, które warte są upamiętnienia. Tym bardziej, że pokazujemy nie tylko różnego rodzaju sieci, ale też unikalne zdjęcia pierwszych sieciarek, które rozpoczynały tutaj tradycję sieciarsą"

Arkadiusz Sip, dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury, powiedział: „Chcieliśmy, by w porcie, tuż przy rozsuwanym moście zorganizować miejsce, w którym każdy będzie mógł przekonać się, że jest w mieście nierozerwalnie związanym z Morzem Bałtyckim.
Na muzealną wystawę składa się kilkaset bardzo różnorodnych eksponatów. Staraliśmy się na tej pierwszej wystawie znaleźć złoty środek, żeby pokazać wszystko. Most zwodzony, bursztyn, szkołę morską, lotnictwo morskie, rybaków, ozdoby marynarskie, nawet mikołajka nadmorskiego, mundury marynarzy ze szkoły morskiej i również komandorów. Wszystko co z morzem związane. Chcemy, by zadziałał tu efekt kuli śniegowej i by z każdym tygodniem przybywało nam eksponatów wartych zaprezentowania i obejrzenia."

Muzeum do końca września czynne będzie codziennie od 10.00 do 18.00 a w weekendy do 19.00. Od 31 sierpnia bilet wstępu będzie kosztował 5 zł, dla dzieci -3 zł.