Inwazja hoteli w Polsce
Jak zauważają eksperci Walter Herz, w Polsce nieustannie rośnie popyt na usługi hotelowe, zarówno ze strony turystów, jak i klientów biznesowych.
Czytaj więcej...
Rekordowy wzrost w turystyce
Liczba międzynarodowych podróży w 2017 roku osiągnęła rekordową wysokość 1,32 mld, czyli o 7 proc. więcej niż w 2016.
Czytaj więcej...
Nowe tanie połączenie do Włoch
WizzAir ogłosił dziś uruchomienie nowego połączenia z Wrocławia do włoskiego Bari. Zacznie ono działać 31 marca.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inwazja hoteli w Polsce
  • Rekordowy wzrost w turystyce
  • Nowe tanie połączenie do Włoch
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 04 sierpień 2015 12:15

Krynica Morska – idealne miejsce na wypoczynek

Napisane przez PW
Rozpoczęcie XIII Krynickich Spotkań Turystycznych, drugi od lewej - Krzysztof Swat, stoi - Marta Chełkowskaz departamentu turystyki i promocji urzędu marszałkwoskiego województwa pomorskieho, pierwszy od prawej - Adrian Bogusłowicz Rozpoczęcie XIII Krynickich Spotkań Turystycznych, drugi od lewej - Krzysztof Swat, stoi - Marta Chełkowskaz departamentu turystyki i promocji urzędu marszałkwoskiego województwa pomorskieho, pierwszy od prawej - Adrian Bogusłowicz AG

Krynica Morska położona jest na małym skrawku lądu - Mierzei Wiślanej, otoczona od północy wodami Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego. Można tu dotrzeć do niej drogą lądową z Gdańska (79 km), Elbląga (61 km), Warszawy (360 km), a także drogą wodną z Elbląga czy Fromborka.

Krynica posiada 20 000 miejsc noclegowych, 25 kilometrów czystej plaży z pełnym zapleczem turystycznym, trasy rowerowe i szlaki kajakowe, promenadę, zabytki architektury, przystanie, latarnia morska, a także jedyna w Polsce ulica, której nazwa pochodzi od programu telewizyjnego – ulica Teleexpressu.

Podczas tegorocznych XIII Krynickich Spotkań Turystycznych, Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej, powiedział: „Rocznie odwiedza nas ok. 300 tysięcy turystów. Celem, jaki stawi sobie nasz samorząd na najbliższe lata jest przede wszystkim wydłużenie sezonu turystycznego, zwiększenie liczby turystów do przynajmniej pół miliona rocznie, rozbudowa ścieżek rowerowych oraz uzyskanie statusu uzdrowiska, to najważniejsze cele."

To oczywiście wymaga czasu i przede wszystkim dalszych inwestycji. Bo co ma do zaoferowania Krynica poza sezonem? A co poza sezonem?

Jak podkreśla burmistrz Krzysztof Swat: „Chcemy zachęcić turystów do odwiedzin oferując okoliczne atrakcje (wizytę w Gdańsku, czy szlak Zamków Gotyckich), Muzeum obozu w Stthoffie. Staramy się również o statut uzdrowiska dzięki obecności wód mineralnych chlorkowo - siarczanowo - magnezowo - sodowych, bromkowych, jodkowych, borowych, hipotermalnych, idealnie nadających się do celów leczniczych i rekreacyjnych. Do końca roku ma być uzgadniane to ze społeczeństwem na zasadzie referendum. Planowana jest rozbudowa ścieżek rowerowych.

Ważna jest też dla nas współpraca z Krynicą Zdrój. 15 kwietnia 2014 roku zostało podpisane porozumienie z Krynicą Zdrój pod hasłem „Miasta są dwa, ale Krynica jest jedna" (patrz: Miasta są dwa – ale Krynica jest tylko jedna). Porozumienie zakłada solidarną współpracę na rzecz mieszkańców, poprawienie jakości ich życia, tworzenie nowych miejsc pracy, wspólną promocję obu miast i wymianę kulturalną. Dzięki porozumieniu oba miasta „mają dostęp" zarówno do morza jak i do gór. To symboliczne połączenie miast w wymiarze społecznym, kulturalnym i ekonomicznym. Na razie nastąpiła wymiana turystyczna grup emerytów z obu miast, ale przewidujemy m.in. wspólną promocję w kraju i za granicą. Zdajemy sobie sprawę, że najważniejszą grupą klientów dla obu miejscowości jest Warszawa i Mazowsze, skąd jest podobna odległość do obu Krynic. Sami też się promujemy, bo Krynica Morska jest idealnym miejscem na wypoczynek dla różnych grup turystów – rodzin z dziećmi, sportowców, wyczynowców, zwolenników nordic walking, rowerzystów, żeglarzy, szukających zdrowia. Jedną z form promocji są organizowane od 2001 roku, wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną, Krynickie Spotkanie Turystyczne."

Poza wymienionymi przez burmistrzem atrakcji, warto również popłynąć Pętlą żuławską - to droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km szlaku. Dzięki projektowi „Pętla Żułwaska" Krynica Morska zyskała nową marinę z sanitariatami, niedługo powstanie nowa warsztatownia dla jachtów. Blisko stąd jest do dworca autobusowego. W ciągu czterech najbliższych lat powstanie ścieżka rowerowa, która połączy gminy na Mierzei Wiślanej.

Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej, Adrian Bogusłowicz, dodał: „W Krynicy brakuje przede wszystkim jednego, dwóch obiektów pięciogwiazdkowych, które przyjmowałyby najbardziej wymagających klientów. Takich, którym obecnie nie mamy do zaoferowania nic lepszego od pozostałych miejscowości nadmorskich. Poza tym ważne jest, żeby całoroczne obiekty zapewniły całoroczne miejsca pracy. Krynica Morska wyludnia się, ludzie wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy, bo w większości ośrodków można zdobyć prace tylko w sezonie letnim."

Miasto posiada atrakcyjne tereny komunalne, położone blisko plaży nadmorskiej i chce nimi zainteresować inwestorów