Neckermann otwiera sezon
Do Maso Corto we Włoszech przyjechało 200 klientów i agentów biura Neckermann Podróże. Wszyscy czekają na przyjazd Adama Małysza.
Czytaj więcej...
Zmiana rzecznika Rainbow
Obowiązki PR w Rainbow przejmie Emilia Bratkowska.
Czytaj więcej...
PIT chwilowo bez rzecznika
Z funkcji rzecznika prasowego Polskiej Izby Turystyki zrezygnowała Marzena Markowska
Czytaj więcej...
ETI: będziemy nr 1 w Polsce
Cel jest oczywisty, chcemy być największym touroperatorem w Polsce pod względem turystów wysyłanych do Egiptu
Czytaj więcej...
Dubaj romantycznie
Wskażemy Ci, gdzie warto oświadczyć się, wziąć ślub czy przeżyć niezapomniany miesiąc miodowy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Neckermann otwiera sezon
  • Zmiana rzecznika Rainbow
  • PIT chwilowo bez rzecznika
  • ETI: będziemy nr 1 w Polsce
  • Dubaj romantycznie

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 19 maj 2015 12:28

1049 rocznica Chrztu Polski

Napisane przez RT

W dniach 22 - 24 maja Poznań uczci 1050 rocznicę przybycia z Czech do Poznania, Dobrawy przyszłej żony Mieszka I.

W tym terminie odbędzie się cykl imprez nad Wartą, na Śródce i Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Uroczystości rozpocznie zjazd wojów, kupców i rzemieślników na Ostrowie Tumskim (w najbliższy piątek).

 

W sobotę rozpocznie się VI Średniowieczny Targ Śródecki, odbędą się inscenizacje średniowieczne, pokazy wojów i rycerzy, tańców średniowiecznych, rzemiosł dawnych ginących zawodów, zręczności jazdy i walki konnej oraz wiele innych atrakcji. Kulminacją tej ważnej w naszej historii rocznicy będzie widowisko „Przybycie do Poznania Księżnej Dobrawy".

Następnym wydarzeniem będą koncerty czeskiego zespołu muzyki dawnej Calata i polskiego Stout. W kawiarence naukowej można będzie spotkać się z naukowcami i porozmawiać na temat początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
Obejrzeć będzie można widowisko grupy węgierskiej HUN-OK i grupy czeskiej NUNTIUS REGIS. Wieczorem odbędzie się Msza Święta w Złotej Kaplicy - Requiem za Mieszka I.

Następnie odbędzie się uczta średniowieczna po zaślubinach pary książęcej i koncert grupy Tryzna grającej muzykę średniowieczną, na koniec teatr ognia.
W niedzielę ponownie spotkanie na Śródce, Ostrowie Tumskim i Moście Jordana. Dzień rozpocznie uroczysta Msza Święta w Katedrze Poznańskiej z udziałem wojów i rycerstwa, później IV Jarmark Mieszka I i VI Średniowieczny Targ Śródecki, pokazy walk, gry i zabawy plebejskie, strzelanie z łuków, konkursy z nagrodami, występy i warsztaty muzyczne grup rekonstrukcyjnych na Moście Biskupa Jordana.

Wszystko to dla uczczenia przyjazdu Dobrawy do Stolicy Polski Poznania, rozpoczęcia procesu przystąpienia Polski do cywilizacji zachodniej. Dodatkowym elementem obchodów będzie wykład 6 czerwca w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu "Mieszko I i Dobrawa jako Twórcy Państwa Polskiego".