Inwazja hoteli w Polsce
Jak zauważają eksperci Walter Herz, w Polsce nieustannie rośnie popyt na usługi hotelowe, zarówno ze strony turystów, jak i klientów biznesowych.
Czytaj więcej...
Rekordowy wzrost w turystyce
Liczba międzynarodowych podróży w 2017 roku osiągnęła rekordową wysokość 1,32 mld, czyli o 7 proc. więcej niż w 2016.
Czytaj więcej...
Nowe tanie połączenie do Włoch
WizzAir ogłosił dziś uruchomienie nowego połączenia z Wrocławia do włoskiego Bari. Zacznie ono działać 31 marca.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inwazja hoteli w Polsce
  • Rekordowy wzrost w turystyce
  • Nowe tanie połączenie do Włoch
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 16 marzec 2015 20:43

Turystyka przemysłowa na Śląsku coraz popularniejsza

Napisane przez MG
Poziom 320 w kopalni Guido Poziom 320 w kopalni Guido archiwum kopalni Guido

Do 2019 roku, liczba turystów odwiedzających zabytki techniki województwa śląskiego powinna przekroczyć milion.

Dwa lata temu nieczynne kopalnie, osiedla familoków i stare wąskotorówki przyciągnęły 638 tysiące gości, w roku 2014 już 724 tysięcy.
Najpopularniejszym obiektem zabytkowym jest zabrzańska kopalnia Guido, którą w ubiegłym roku odwiedziło 122,5 tysiąca gości.

 

Dariusz Krawczyk, rzecznik prasowy zabrzańskiego Urzędu Miejskiego, zapowiedział: „W pierwszym kwartale roku 2016 otwarta zostanie Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, która połączy górniczy skansen Królowa Luiza z centrum miasta. Długość podziemnych szlaków sięgnie wtedy 8 kilometrów. Co istotne, część z nich będzie można pokonać na pokładzie łodzi. To będzie największy tego typu kompleks w Polsce."

Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, skomentował: „Spodziewamy się, że będzie przyciągał ok. 250 tysięcy odwiedzających rocznie."

Tarnogórską kopalnię srebra w ubiegłym roku zwiedziło 73,5 tysiąca, co dało tarnogórskim podziemiom trzecie miejsce na liście najczęściej odwiedzanych obiektów (poza Guido wyprzedziło je jeszcze Muzeum Browaru Żywiec: przeszło 90 tys. zwiedzających). Czwarty w stawce jest kompleks "Sztygarka" w Chorzowie (blisko 43,3 tys. odwiedzających), zaś pierwszą piątkę zamyka tarnogórska sztolnia Czarnego Pstrąga (niemal 42 tys. gości). Świetny wynik wypracował także siemianowicki Park Tradycji, który odwiedziło ponad 40 tys. osób.

Hajduga ocenił: „Przykłady z Europy zachodniej pokazują, że tego typu obiekty muszą "stać na czterech nogach": ofercie turystycznej, edukacyjnej, komercyjnej, czyli wynajmowaniu powierzchni oraz rozrywkowo-kulturalno-gastronomicznej. Wpływ na przypływ zwiedzających może mieć także zwiększenie liczby samych obiektów tworzących szlak zabytków. W grę wchodzi dopisanie do szlaku wież byłej kopalni "Polska" w Świętochłowicach, obiektów byłej walcowni cynku w Katowicach czy elementów Kanału Gliwickiego. Jeśli te wszystkie elementy zagrają, to w ciągu najbliższych lat rzeczywiście może pęknąć magiczna bariera miliona odwiedzających. Czyli tylko nieco mniej niż już dzisiaj odwiedza kopalnię soli w Wieliczce."