Turystyka na aucie
Turystyka nigdy nie miała silnej pozycji w Ministerstwie Sportu i Turystyki, teraz jednak nie ma już żadnej. Znalazła się po prostu poza boiskiem.
Czytaj więcej...
Dariusz Rogowski odwołany
Dariusz Rogowski, podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę został dzisiaj odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej...
Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki zrównoważonej
Na pytanie zawarte w tytule, odpowie podczas III Forum Promocji Turystycznej Izabela Stelmańska,
Czytaj więcej...
Promocja Wrocławia - wzorowa
Wrocław od dawna ma opinię miasta, które dba o swoją markę. Promocja miasta może uchodzić w Polsce za wzorcową.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Turystyka na aucie
  • Dariusz Rogowski odwołany
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Promocja turystyki zrównoważonej
  • Promocja Wrocławia - wzorowa

Reklama

wtorek, 13 styczeń 2015 14:34

Dla ludzi gór - Główny Szlak Beskidu Sądeckiego wytyczony

Napisane przez AG
Widok na Tatry ze szczytu Jaworzyny Krynickiej Widok na Tatry ze szczytu Jaworzyny Krynickiej AG

Mateusz Grzegorzek i Angelika Kantor z portalu górskiego Mynaszlaku.pl ogłosili otwarcie Głównego Szlaku Beskidu Sądeckiego (GSBS) prowadzącego przez Beskid Sądecki i liczącego ok. 200 km. To drugi już projekt pasjonatów z tego portalu, po utworzonym pod koniec ubiegłego roku projekcie „Korona Ziemi Sądeckiej".

Start i punkt końcowy, szlak ma w Piwnicznej zdroju. Trasę poprowadzono innymi szlakami, ale i ścieżkami przyrodniczymi a kilka kilometrów – ścieżkami rowerowymi. Mimo, że pomija zarówno Nowy Sącz, jak i Stary Sącz, poprowadzono go przez wszystkie inne najważniejsze miejscowości Sądecczyzny (m.in. Krynicę Zdrój, Muszynę, Rytro, Szczawnicę i wspomnianą Piwniczną Zdrój.) oraz przez najważniejsze szczyty. Na trasie znalazły się cztery schroniska PTTK i chatki górskie
wytyczono wieloma szlakami, ścieżkami przyrodniczymi, a nawet ścieżkami rowerowymi, chociaż tych ostatnich jest tylko kilka kilometrów. Szlak przechodzi przez najważniejsze szczyty i miejscowości Beskidu Sądeckiego, pomija jednak takie miasta jak Nowy Sącz i Stary Sącz. Wędrowcy odwiedzą między innymi Krynicę-Zdrój, Muszynę, Rytro, Szczawnicę czy Piwniczną -Zdrój, 4 schroniska PTTK, chatki górskie i zobaczą sporo atrakcji Ziemi Sądeckiej. Zapraszamy do zapoznania się ze Szlakiem i do wspólnej zabawy w „ zdobywców".
Pomysłodawcy podkreślają, że nie istnieją żadne odznaki i że oni sami nie mogą zaproponować żadnych gratyfikacji za przejście Głównego Szlaku Beskidu Sądeckiego. Na ich portalu jednak jest zakładka „Zdobywcy", w której dokumentowane będą nazwiska tych, którzy przejdą szlak. Za początkowy termin zdobywania GSBS przyjęto 1 stycznia..
Szlak jest interesujący dla wszystkich miłośników gór, tylko w dwóch miejscach poprowadzono go na tym samym odcinku – obok Przehyby i Rytra (ok.4 km).

 

Jak podkreślił Mateusz Grzegorzek: „To jest nasz pomysł na szlak prowadzący przez Beskid Sądecki, który przechodzi przez najważniejsze miejsca w paśmie. Stworzony po to, żeby pokazać turystom piękno Ziemi Sądeckiej."

Aby przejść szlak, trzeba sięgnąć po mapy Beskidu Sądeckiego i zajrzeć na stronę www.mynaszalku.pl, zaplanować wypad i... ruszyć na szlak.