Touroperator roku 2017
Głosować może każdy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas jubileuszowych 25. Targów Turystycznych TT Warsaw w Pałacu Kultury i Nauki.
Czytaj więcej...
Quo vadis POT?
Czy Polska Organizacja Turystyczna jest instytucją zbędną?
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Rosjanie wrócą do Egiptu
Po dokładnych oględzinach terminalu 2 na lotnisku w Kairze, specjaliści z Rosji są zadowoleni ze środków bezpieczeństwa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Touroperator roku 2017
  • Quo vadis POT?
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Rosjanie wrócą do Egiptu

Reklama

Reklama

piątek, 13 październik 2017 12:46

80 lat Gromady

Napisane przez MG
Dom Chłopa w Warszawie Dom Chłopa w Warszawie archiwum Gromady

Z firm hotelarskich z długa tradycją w Polsce, dDzisiaj na "placu boju" pozostała jedynie GROMADA. Spółdzielnia, bo taki jest jej  statut, utworzona została w 1937 roku.

Okrętem "flagowym" GROMADY jest z pewnością  hotel " Centrum" , przez większość nie tylko Warszawiaków nazywany "Domem Chłopa". Jego powstania domagali się rolnicy na zjeżdzie w 1912 r.
W okresie międzywojennym napłynęły już pierwsze darowizny, lecz hotel powstał dopiero w 1956 r. dzięki decyzji rządu.
Twórcą obiektu był słynny architekt prof. Bohdan Pniewski, autor między innymi pensjonatu "Patria"dla Jana Kiepury
w Krynicy Górskiej. Projektant zainspirował się luksusową architekturą włoską lat 50-tych. Dach przypomina kołyszący się na wietrze łan zboża.

Niewiele osób wie, że początkowo "Dom Chłopa" miał stanąć na Polach Mokotowskich, póżniej planowano wybudowanie go na miejscu gdzie obecnie znajduje się Pałac Kultury i Nauki. Ostatecznie wybudowano go na pl. Napoleona czyli obecnie na pl. Powstańców Warszawy.
Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 września 1961 r.

"Dom Chłopa" od samego początku był pomyślany nie tylko jako hotel ale także jako miejsce pełniące rolę społeczną-kulturalną, dlatego utworzono bibliotekę, czytelnię, świetlicę, w których udzielano porad rolniczych, prawnych a nawet lekarskich. Gruntowny remont przeprowadzono w 1978 r. także hotel mógł przyjąć 565 gości. To tu odbywały się spotkania warszawskie, występował kabaret "Złoty Kłos" oraz nagrywano audycję radiową "Fakty i Kontakty".
Niewątpliwie wizytówką "Domu Chłopa"  są słynne murale we wnętrzach i w patio, zaprojektowane przez Hannę i Gabriela Rechowiczów. Ostatnio zostały sfilmowane przez telewizję japońską jako unikalne w skali światowej.

Obecnie "Dom Chłopa " posiada 319 pokoi w klasie standard, biznes, biznes plus oraz apartamenty. Hotel posiada także restaurację, karczmę z wyśmienitą kuchnią polską, drink bar i  6 sal konferencyjnych.
Mocną stroną obiektu jest jego położenie tuż obok ul. Nowy Świat, Krakowskiego Przedmieścia i PKiN.