Pewnik turystyczny? Toskania!
Luksusowy ośrodek turystyczny Tuscany Forever® zaprasza polskie biura podróży do współpracy.
Czytaj więcej...
Quo vadis POT?
Czy Polska Organizacja Turystyczna jest instytucją zbędną?
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Rosjanie wrócą do Egiptu
Po dokładnych oględzinach terminalu 2 na lotnisku w Kairze, specjaliści z Rosji są zadowoleni ze środków bezpieczeństwa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pewnik turystyczny? Toskania!
  • Quo vadis POT?
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Rosjanie wrócą do Egiptu

Reklama

Reklama

wtorek, 11 kwiecień 2017 17:45

Barcelona - trzy raz większy podatek turystyczny

Napisane przez AG
Barcelona Barcelona AG

Rząd Kataloński zrestrukturyzował właśnie regionalny podatek turystyczny. Od 1 kwietnia 2017 turyści zapłacą 3 razy więcej za opłatę turystyczną w Barcelonie.

Wzrost podatku będzie miał zastosowanie do turystów przebywających w apartamentach z własnym wyżywieniem w regionie Katalonii oraz Barcelony, a także kempingów, a nawet odwiedzających miasto statków wycieczkowych.

Do tej pory dzienna stawka opłaty wahała się od 0,45 do 2,25 euro za osobę, płaci się tylko przez pierwsze 7 dni. Do podstawowej opłaty należy doliczyć 10 proc. podatku VAT (hiszp. IVA), np. 0.45 euro + 10% = 0,50 euro.

Z obowiązku płacenia podatku zostali zwolnieni emeryci i dzieci poniżej 17. roku życia.

Największy wzrost odczują turyści wynajmujący mieszkania w Barcelonie, podatek wzrośnie z 0,65 euro za dobę do 2,25 euro za ten sam okres - to tyle samo ile wynosi w tym momencie opłata za dobę w hotelu pięciogwiazdkowym. To wzrost o 246 proc..

Jak to się przekłada na realne wydatki? Do tej pory czteroosobowa rodzina z dwojgiem dzieci powyżej 17 roku życia za 7-dniowy pobyt w apartamencie w Barcelonie musiała zapłacić 20,02 euro. Od kwietnia 2017 ta sama rodzina zapłaci 69,3 euro (wliczony 10 proc. podatek VAT).

Tymczasem podróżni przebywający w apartamentach z własnym wyżywieniem w pozostałej części Katalonii mogą spodziewać się podwojonej obecnej stawki 0,45 euro za noc, czyli 0,90 euro za noc.

Jannich Petersen, dyrektor operacyjny Wakacje-Hiszpania.pl (grupa Spain-Holiday.com), powiedział: "Oprócz Katalonii także Baleary zdecydowały się na wprowadzenie opłat turystycznych ze względu na duże obłożenie w tych regionach w zasadzie przez cały rok. Idea wprowadzenia podatku wydaje nam się właściwa, natomiast jego nieproporcjonalne kwoty powinny zostać zrewidowane. Mamy nadzieję, że stawki te pozostaną spójne i realistyczne w stosunku do branży wakacyjnego wynajmu.”

Nowy podatek od krótkiego pobytu dla pasażerów statków wycieczkowych

Planowane jest wprowadzenie także innej opłaty, tym razem mającej wpłynąć na pasażerów statków wycieczkowych. Do tej pory ich pasażerowie, którzy spędzali mniej niż 12 godzin w Barcelonie byli zwolnieni z tego podatku. Według nowej ustawy będą musieli zapłacić 0,65 euro. Jeśli pozostaną w mieście dłużej niż 12 godzin, nalicza się standardową opłatę 2,25 euro/dobę.

Kalkulator podatków turystycznych

Za pomocą kalkulatora podatków turystycznych w Hiszpanii można szybko i łatwo policzyć kwotę, jaką zapłacimy za pobyt w Katalonii oraz na Balearach. Cena końcowa zawiera podatek VAT.

<divid="sh­tourismtaxcalculator­widget"><scriptasyncsrc="https: www.wakacje-hiszpania.pl="" widgets="" tourismtaxcalculator"=""><divid="sh­tourismtaxcalculator­widget"><scriptasyncsrc="https: www.wakacje-hiszpania.pl="" widgets="" tourismtaxcalculator"="">