Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Travelplanet: wakacje będą tańsze
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą tańsze od zeszłorocznych – powiedział Robert Gołuński, prezes Travelplanet.pl
Czytaj więcej...
Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
Za kilka miesięcy (1 października) zacznie obowiązywać nowa Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń. O to, co się zmieni z punktu widzenia agentów, którzy prowadzą sprzedaż ubezpieczeń dla turystów zapytaliśmy prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Travelplanet: wakacje będą tańsze
  • Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 25 październik 2016 19:33

Największe przychody w hotelach Hiszpanii i Polski

Napisane przez AG
Hotel Sofitel Victoria w Warszawie Hotel Sofitel Victoria w Warszawie archiwum Sofitel

Hiszpania i Polska osiągnęły najwyższe w Europie wzrosty wskaźnika RevPar (średni przychód z jednego pokoju hotelowego) w ciągu 8 miesięcy 2016 roku.

Jak wynika z raportu MKG Hospitality przygotowanego dla HOTREC, którego członkiem jest Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, ReyPar dla Hiszpanii wyniósł 14,8 proc., zaś dla Polski - 11,7 proc.
W tym czasie największy spadek RevPAR zanotowała Belgia ( minus 13,7 proc.) i Francja (minus 5,3 proc.). W lipcu najwyższy w Europie wzrost wskaźnika o 22,2 proc. osiągnęła Polska.
Mimo słabych wyników części europejskich krajów, branża hotelarska zarejestrowała w wakacje niewielki wzrost wskaźnika RevPAR (Revenue Per Available Room), definiującego średni przychód z jednego pokoju.
W czerwcu wskaźnik RevPAR nie wykazał zmian w stosunku do wartości z czerwca ubiegłego roku. Frekwencja była nieco niższa niż w maju (minus 0,9 pp.) i wynosiła 77,6 proc. Średnia cena noclegu wzrosła o 1,2 proc. Podobnie jak w maju w hotelach 5* wartość wskaźnika RevPAR obniżyła się o 7 proc. ze względu na niższą o 4 p.p. frekwencję oraz spadek średniej ceny o 1,9 proc.. W pozostałych kategoriach hoteli wyniki ogólnie poprawiły się, przy czym najlepsze osiągnęły hotele 3* z poprawą wskaźnika RevPAR o 3,4 proc.
W lipcu wartość wskaźnika RevPAR w Europie wykazała niewielki wzrost (+1,5 proc.) w stosunku do lipca 2015 roku. Frekwencja jednak obniżyła się o 1 p.p., zatem wzrost RevPAR wynika z podniesienia średniej ceny pokoju o 2,8 proc. W lipcu prawie wszystkie kategorie hoteli odnotowały wzrost wskaźnika RevPAR, głównie dzięki podniesieniu średniej ceny pokoju, ponieważ frekwencja, poza hotelami 2*, obniżyła się. Wyraźny spadek wartości RevPAR (minus 6,4 proc.) odnotowały jedynie hotele 5* na skutek spadku frekwencji o 4,5 p.p.

Wzrost wskaźnika RevPAR w sierpniu był niższy od wyniku z sierpnia ubiegłego roku o 3,8 proc.. Nieznaczny wzrost średniej ceny noclegu (+0,2 proc.) nie mógł zrównoważyć skutków obniżenia frekwencji o 2,7 p.p., którą odnotowały hotele wszystkich kategorii. Najbardziej ucierpiały hotele 5*, gdzie wskaźnik RevPAR obniżył się o 14% w wyniku spadku frekwencji o 7,1 p.p.
Mimo że ogólne wyniki ekonomiczne w skali kontynentu są pozytywne, pogłębiają się różnice pomiędzy rynkami krajowymi. W czerwcu tendencję wzrostową utrzymywał rynek hiszpański, osiągając najlepsze w Europie wyniki wzrostu wskaźnika RevPAR (+17,8 proc.). Zaraz za nim plasował się rynek polski ze wzrostem RevPAR o 15,7 proc. i portugalski 10,3 proc..
Z kolei w lipcu największy wzrost wskaźnika RevPAR w Europie osiągnęła Polska (+22,2 proc.).

Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP, powiedział: “Na dobry wynik Polski w lipcu ogromny wpływ miał rozwój infrastruktury podróżniczej w ostatnich latach, dobra sytuacja geopolityczna kraju, atrakcyjna oferta poszczególnych miast, a także coraz większa liczba dobrze zarządzanych hoteli, które potrafią przygotować oczekiwaną przez gości ofertę.”

Hiszpania i Grecja znalazły się ex aequo na drugim miejscu ze wzrostem o 17,4 proc., na trzecim Portugalia ze wzrostem RevPAR o 10,5 proc.. W sierpniu, w porównaniu do sierpnia 2015 roku, dwa kraje odnotowały dwucyfrowy wzrost wskaźnika RevPAR: będąca na pozycji lidera Hiszpania (+14 proc.) oraz Polska (+12,1 proc.). Dobry letni sezon miały także Grecja (+6 proc.) i Portugalia (+8,8 proc.). Ta dynamika znajduje swoje wyjaśnienie w poprawie stanu gospodarki tych krajów oraz w przejęciu części turystów z krajów śródziemnomorskich jak: Turcja, Riwiera Francuska, Egipt i kraje Maghrebu, czyli Afryki Północno-Zachodniej, które niedawno były celami ataków terrorystycznych.

Największy spadek wyników wykazały z kolei Belgia i Włochy. W czerwcu spadek RevPAR w Belgii wyniósł minus 22,7 proc.. Ten trend jest prawdopodobnie nadal powodowany obawami turystów w związku z atakami terrorystów w marcu. Frekwencja w belgijskich hotelach spadła o 14,7 p.p. W lipcu wartość RevPAR w stosunku do lipca 2015 obniżyła się o 15,8% z powodu spadku frekwencji o 10,9 p.p. W sierpniu spadek jeszcze się pogłębił. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wskaźnik RevPAR hoteli belgijskich obniżył się o 20,2 proc.. Przyczyną był tu spadek frekwencji o 15,5 pp. z powodu braku poczucia bezpieczeństwa wśród turystów.

We Włoszech natomiast spadek wartości RevPAR w stosunku do ubiegłego lata to wynik organizowanych w tym okresie 2015 roku wielkich imprez takich jak Targi Światowe w Mediolanie i Biennale w Wenecji.
We Francji Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej nie spowodowały wyraźnej poprawy wyników, a obawa przed atakami terrorystycznymi wpłynęła na zmniejszenie liczby przyjazdów. Delikatny czerwcowy trend w kierunku stabilizacji z nieznacznym spadkiem wartości RevPAR o 1,3 proc., w lipcu nie był już widoczny, a Francja odnotowała spadek RevPAR o 5,4 proc. Po lipcowych atakach w Nicei w sierpniu odnotowała spadek RevPAR o 13,4 proc. przy obniżeniu frekwencji o 5,1 p.p. i średniej ceny noclegu o 6,7 proc..
Nie odnotowano natomiast dramatycznych skutków Brexit dla hotelarzy brytyjskich. W lipcu wartość wskaźnika RevPAR wzrosła o 6,6 proc., w sierpniu o 3,4 proc. Spadek kursu funta zachęcił turystów wakacyjnych do przyjazdu na zakupy do Wielkiej Brytanii.

W Niemczech w lipcu wartość RevPAR wykazywała niewielką tendencję wzrostową (+0,9 proc.), podczas gdy od początku roku wskaźnik ten wzrósł o 4,5 proc.. Choć kraj ten, podobnie jak Włochy czy Austria, charakteryzuje się dużym potencjałem turystycznym, w sierpniu odnotował wyraźny spadek wyników ( minus 4 proc.).