Enter Air przedłuża umowę z Itaką
Enter Air oraz Itaka Holdings przedłużają kontakt na kolejny sezon.
Czytaj więcej...
Ryanair ugiął się pod presją pilotów
Irlandzki przewoźnik robi wszystko, by nie dopuścić do zakłóceń w rozkładzie lotów na Święta Bożego Narodzenia.
Czytaj więcej...
Neckermann otwiera sezon
Do Maso Corto we Włoszech przyjechało 200 klientów i agentów biura Neckermann Podróże. Wszyscy czekają na przyjazd Adama Małysza.
Czytaj więcej...
ETI: będziemy nr 1 w Polsce
Cel jest oczywisty, chcemy być największym touroperatorem w Polsce pod względem turystów wysyłanych do Egiptu
Czytaj więcej...
Dubaj romantycznie
Wskażemy Ci, gdzie warto oświadczyć się, wziąć ślub czy przeżyć niezapomniany miesiąc miodowy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Enter Air przedłuża umowę z Itaką
  • Ryanair ugiął się pod presją pilotów
  • Neckermann otwiera sezon
  • ETI: będziemy nr 1 w Polsce
  • Dubaj romantycznie

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 24 maj 2016 11:45

Warszawski Courtyard by Marriott odpowiedzialny społecznie

Napisane przez MG
Małgorzata Karwacka Małgorzata Karwacka materiały prasowe

Courtyard by Marriott Warsaw Airport został wyróżniony przez korporację Marriott nagrodą za działania z obszaru SOCIAL RESPONSIBILITY & COMMUNITY ENGAGEMENT. Sieć doceniła hotel za konsekwencję i za pełne spektrum działań CSR: działania na rzecz społeczności lokalnej, ekologii i pracowników.

W konkursie wzięło udział 280 hoteli z całej Europy, reprezentujących wszystkie marki sieci Marriott.

Aneta Stępkowska, dyrektor hotelu powiedziała: „Nagroda jest wyróżnieniem aktywności społecznej wszystkich pracowników, jak również liderów CSR w naszym hotelu: Małgorzaty Karwackiej - HR Managera, oraz Lidii Dmowskiej - PR Managera. W sieci Marriott, temat odpowiedzialności społecznej istnieje od 30 lat. W naszym hotelu angażujemy się w przeróżne inicjatywy od jego otwarcia, czyli ponad 13 lat, i mogę powiedzieć, że na polskim rynku hotelarskim mamy coś w tej sprawie do powiedzenia. Dla mnie osobiście jest to również istotny element budowania relacji i zaangażowania pracowników, bez których te inicjatywy po prostu nie mogłyby się wydarzyć.”

Od początku swojego funkcjonowania, hotel wspiera materialnie podopiecznych Rodzinnego Domu Dziecka w Równem organizując spotkania świąteczne z Mikołajem, finansując i pomagając w realizacji prac remontowych i ogrodniczych. Prace wychowanków Domu Dziecka można również kupić w hotelowym lobby, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywane są placówce.
Oprócz tego, hotel współpracuje z szeregiem innych organizacji pożytku publicznego takich jak Caritas Polska, Warszawski Dom Samotnej Matki na Białołęce, Dom Opieki Społecznej Wola, Fundacja Dziecięca Fantazja, SOS Wioski Dziecięce czy schronisko dla zwierząt na Paluchu. W 2015 roku, instytucje te, w zależności od potrzeb, otrzymały od hotelu koce, odzież, pościel, środki czystości, książki, kosmetyki i zabawki dla dzieci oraz bezpłatne noclegi i usługi hotelowe. Każdego roku również pracownicy spełniają marzenia grupy podopiecznych fundacji SOS Wioski Dziecięce, realizując marzenia z listów do św. Mikołaja.

Małgorzata Karwacka, HR Manager w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport, dodała: „Nasz zespół tworzą ludzie, którzy z własnej inicjatywy przychodzą do mnie z pomysłami na pomaganie i aktywność społeczną. Każda organizowana przez nas akcja spotyka się z dużym poparciem i zainteresowaniem pracowników.”

W zakresie ekologii, każdego roku w kwietniu, we współpracy z firmą Remondis realizowana jest zbiórka elektroodpadów zarówno hotelowych, jak i domowych. W zamian za utylizację, hotel otrzymuje od partnera akcji rośliny, które są sadzone przez pracowników w ogrodzie Rodzinnego Domu Dziecka w Równem. Tradycją stał się udział pracowników hotelu w akcji pod hasłem „Sprzątanie świata”, podczas której wspólnie porządkują oni tereny wokół lotniska, oraz „Godzina dla Ziemi” – akcja pod patronatem WWF, podczas której pracownicy i goście hotelu zachęcani są do wyłączenia na godzinę świateł, a długoterminowo - ograniczenia zużycia energii elektrycznej.
Dla hotelu, ważne jest budowanie trwałych relacji z pracownikami i kandydatami na pracowników. W 2015 roku zorganizowano wsparcie dla koleżanek dotkniętych niepełnosprawnością, poprzez zbiórki pieniędzy, ale również promowanie dzielenia się 1% podatkiem. Przyszłe pokolenia hotelarzy miały natomiast okazję dwukrotnie zapoznać się z pracą na różnych stanowiskach hotelu podczas otwartych dni kariery w marcu i październiku ubiegłego roku.