Agenci Rejsclubu w tarapatach
Upadek biura Rejsclub ma fatalne konsekwencje dla niektórych agentów, którzy odsprzedawali jego produkty klientom korporacyjnym.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Agenci Rejsclubu w tarapatach
  • Antypromocyjny sPOT
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 28 październik 2015 19:30

Thomas Cook tworzy brand hotelowy

Napisane przez MG

Grupa Thomas Cook - do której w Polsce należy Neckermann - ogłasza powstanie nowego hotelowego brandu. Casa Cook jest pierwszym produktem „lifestyle" w segmencie wakacyjnym i doskonale uzupełnia już pięć istniejących w grupie marek - SENTIDO, smartline, SunConnect, Sunwing i Sunprime.

Produkt Casa Cook jest konceptem uwzględniającym potrzeby nowej grupy klientów. Adresowany jest do mieszkańców ośrodków miejskich, zainteresowanych modą, designem i zachowaniem równowagi między pracą a życiem osobistym. Pierwszy hotel Casa Cook zostanie otwarty w maju 2016 r. w kurorcie Kolymbia na wyspie Rodos. Dwa lub trzy kolejne tego typu obiekty grupa Thomas Cook zamierza uruchomić do sezonu letniego 2017.

Nazwa CASA (z jęz. włoskiego i hiszpańskiego: „dom") wyjaśnia koncepcję marki: każdy hotel będzie miał swój indywidualny charakter dzięki atmosferze, meblom vintage czy starannie dobranym dodatkom.
Granica między restauracją, barem i basenem będzie celowo zatarta, tak aby stworzyć wspólną przestrzeń dla gości. Takie elementy wyposażania jak długie stoły, siedziska, wygodne sofy czy hamaki - wspomogą łatwą komunikację. Każdy gość będzie mógł wypoczywać we własnym rytmie, nie będzie ograniczony godzinami posiłków. Przez cały dzień goście będą mogli delektować się zdrową kuchnią przyrządzaną z wyselekcjonowanych składników lokalnych i regionalnych.

Casa Cook będzie częścią środowiska lokalnego. Koncept skierowany jest do klientów szukających autentycznych doświadczeń, którzy nie chcą być ograniczeni wyłącznie do hotelu np. chcą odwiedzać lokalne restauracje. Jednocześnie w restauracjach Casa Cook mile widziani będą goście spoza hotelu. Pracownicy Casa Cook będą ambasadorami integrującymi gości i lokalnych mieszkańców. Wszystkie hotele Casa Cook będą oferować modne rowery, którymi będzie można przemieszczać się po okolicy.

Pierwszy hotel Casa Cook zostanie otwarty w maju 2016 roku w kurorcie Kolymbia na greckiej wyspie Rodos. Obecnie obiekt jest hotelem koncepcyjnym marki Sunprime (Sunprime Resort White Pearl). Zimą będzie przekształcony w pierwszy hotel Casa Cook Rhodes z 90 pokojami. Poprzez takie zajęcia i atrakcje jak np. yoga, pilates, masaże czy dostęp do super nowoczesnej siłowni, będzie promowany tam zdrowy tryb życia.

Peter Fankhauser, CEO Thomas Cook Group powiedział: "Stworzenie własnego produktu i nowej marki koncepcyjnej jest ważnym krokiem w realizacji naszej strategii rentownego wzrostu. Dzięki Casa Cook wnosimy nową koncepcję na rynek Sun &Beach, który jest bardzo popularny. Obecnie z sześcioma już hotelowymi brandami, kierowanymi do różnych grup klientów jesteśmy przygotowani do tego, aby zwiększyć nasze portfolio i oferować klientom coraz więcej hoteli wysokiej jakości".