Touroperator roku 2017
Głosować może każdy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas jubileuszowych 25. Targów Turystycznych TT Warsaw w Pałacu Kultury i Nauki.
Czytaj więcej...
LEO Express szuka agentów
LEO Express poszukuje punktów sprzedaży agencyjnej na trasach swoich przejazdów.
Czytaj więcej...
Konkurs VisitSweden!
Na stoisku VisitSweden na TT Warsaw można wygrać pobyt w Malmö.
Czytaj więcej...
Zielony Listopad w Puszczy
Zielony Listopad” jest inicjatywą Koalicji Mieszkańców Puszczy - grupy ludzi działających na rzecz zachowania naturalnych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej.
Czytaj więcej...
Smaki Dubaju
Gdzie warto w Dubaju zjeść i jakie potrawy skosztować, aby poczuć charakterystyczny smak Dubaju
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Touroperator roku 2017
  • LEO Express szuka agentów
  • Konkurs VisitSweden!
  • Zielony Listopad w Puszczy
  • Smaki Dubaju

Reklama

Reklama

poniedziałek, 14 lipiec 2014 07:36

Ceny wakacji idą w dół

Napisane przez AG
Jeden z hoteli na Cyprze Jeden z hoteli na Cyprze AG

Dużo taniej sprzedawano Synaj i Egipskie Wybrzeże - o 150 i 147 złotych, jak również Wyspy Kanaryjskie i Turecką Riwierę - o 105 i 100 złotych. Tańsze, ale w dużo mniejszym stopniu, były też Kreta, Tunezja i Bułgaria – o 63, 59 i 55 złotych, a także Turcja Egejska - o 34 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje koniec sezonu czyli 18 – 24 sierpnia oraz wyjazdy w okresie 24-30 lipca, które są obecnie wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w drugim tygodniu lipca średnia cena imprez letnich wakacji końca spadła w biurach o 18 złotych (poprzednio spadła o 5 złotych). Tańsze były Majorka, Cypr, Kreta i Wyspy Kanaryjskie - średnio o 110, 71, 45 i 40 złotych, a najbardziej w tygodniu podrożały Wyspy Jońskie, Maroko i hiszpańskie wybrzeże – o 76, 49 i 48 złotych.
Ceny końca sezonu również pokazały sytuację, że są one na ośmiu głównych kierunkach niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wynosi 90 złotych (poprzednio 71 złotych). Dużo taniej sprzedawano Synaj i Egipskie Wybrzeże - o 150 i 147 złotych, jak również Wyspy Kanaryjskie i Turecką Riwierę - o 105 i 100 złotych. Tańsze, ale w dużo mniejszym stopniu, były też Kreta, Tunezja i Bułgaria – o 63, 59 i 55 złotych, a także Turcja Egejska - o 34 złote.
Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 24.07 – 30.07.2014) wzrosła o 38 złotych, ale przed rokiem ich wzrost wyniósł 42 złotych. Najbardziej zdrożały lasty do Tunezji oraz na Wyspy kanaryjskie - o 175 i 85 złotych, a tańsze stały się do Bułgarii i Turcji Egejskiej - o 20 i 35 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedziuał: „Pomimo zwyżki średnie ceny lastów w ostatnim tygodniu nie przekroczyły cen ubiegłorocznych, ponieważ w tym czasie przed rokiem ich ceny również podrożały. Obecnie ceny lastów są średnio o 74 złote niższe niż przed rokiem. Niższe ceny mamy już od połowy kwietnia, a przeciętna różnica wobec zeszłego roku wynosiła zwykle ponad 150 złotych. Ostatnio tanich lastów jest jednak znacznie mniej z powodu dostosowawczych cięć programów dokonanych w maju/czerwcu przez część touroperatorów."

Z powodu zmiany okresu analizy bardzo zmieniły się ceny w biurach w relacji do roku ubiegłego. Obecnie dużo niższe ceny końca wakacji mają Rainbow Tours/BeeFree, Wezyr i TUI(sic!) - odpowiednio o 198, 178 i 164 złote. Taniej niż przed rokiem sprzedają też Neckermann i Itaka – o 121 i 96 złotych, a także Sun & Fun, Exim Tours i Grecos - o 78, 49 i 41 złotych. Wezyr nadal sprzedaje tanio, chociaż popyt ze strony turystów rosyjskich uległ poprawie i nie odbiega już wiele od poziomu sprzed roku. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych przez biura kierunkach i klasach hoteli, najniższe ceny oferują Rainbow Tours/BeeFree, 7islands oraz Wezyr Holidays, a zdecydowanie najdrożej sprzedają Neckermann i TUI.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Od kilku miesięcy notujemy ujemną różnicę średnich cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 i to zarówno dla szczytu sezonu, jak i późniejszej jego części. Te niższe średnie ceny mogą oznaczać niższe realizowane marże na sprzedaży wycieczek w tym sezonie, chociaż od czerwca kursy walut (głównie USD) są już wyraźnie niższe niż przed rokiem. Mimo korzystniejszych ofert w hotelach egipskich i tureckich, wydłużająca się sytuacja niższych cen wakacji i tanich lastów, może jednak sprzyjać osłabianiu kondycji finansowej niektórych biur podróży."

Bardzo niskie ceny lastów w maju i czerwcu były symptomami dużej nierównowagi na rynku wycieczek. Jej przyczyną były zbyt duże programy przygotowane na ten sezon przez organizatorów. Podjęli oni jednak działania na rzecz konsolidacji niektórych lotów, bądź też rezygnacji z wylotów z mniej popularnych lotnisk. Obecnie wygląda na to, że cięcia programów zrównoważyły rynek wakacyjnych wyjazdów i przyczyniają się do stabilizacji cen. Jest to widoczne w lastach, których ceny mają zdecydowanie bardziej płaski przebieg, a nawet na kilka dni przed wylotem na niektórych kierunkach wzrastają. W tygodniu poprzedzającym Analizę są nawet o 40 złotych droższe, a superlasty (kilka dni do wylotu) o 25 złotych tańsze. Wyraźnie widać też stopniowe odradzanie się popytu na Egipt (szczególnie Synaj) oraz problemy z równowagą popytowo-podażową na Wyspy Kanaryjskie, co sprawia, że w obu tych kwestiach następny sezon zapowiada się szczególnie ciekawie.