Wrocław walczy o turystyczne laury
Wrocław został nominowany w prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations.
Czytaj więcej...
Sztuczna inteligencja w KLM
W udzielaniu odpowiedzi na zapytania, które napływają do KLMi za pośrednictwem mediów społecznościowych pomaga sztuczna inteligencja (AI)
Czytaj więcej...
Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Wrocław walczy o turystyczne laury
  • Sztuczna inteligencja w KLM
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 12 listopad 2013 12:50

Średnie ceny wyjazdów zimowych rosną wolniej

Napisane przez AG
Hotel na Cyprze Hotel na Cyprze AG

Bieżąca analiza wskazuje, że średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego ponownie wzrosły w porównaniu z cenami z początku listopada, ale zwyżka była tym razem mniejsza i wyniosła średnio 19 złotych wobec poprzedniego wzrostu o 28 złotych.

TravelDATA, spółka zajmująca się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej przygotowała kolejną cotygodniową analizę cen imprez turystycznych. Po raz siódmy w tym roku analiza odnosi się już do sezonu zimowego. Obejmuje drugą połowę lutego, czyli okres ferii zimowych dla dzieci i młodzieży dla województw mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.
Bieżąca analiza wskazuje, że średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego ponownie wzrosły w porównaniu z cenami z początku listopada, ale zwyżka była tym razem mniejsza i wyniosła średnio 19 złotych wobec poprzedniego wzrostu o 28 złotych. Ta zwyżka była tym razem skutkiem wzrostów cen na Wyspach Kanaryjskich. Generalnie rzecz biorąc zmiany cen są niewielkie ponieważ touroperatorzy dokonują tylko niewielkich korekt na różnych kierunkach w celu lepszego dostosowania poziomu cen do aktualnego poziomu popytu.
Jacek Dąbrowski współzałożyciel firmy TravelDATA oraz portalu www.wczasopedia.pl stwierdził: „Struktura średnich cen hoteli na poszczególnych kierunkach zimowych wyjazdów odbiega od tej, którą znamy z sezonu letniego, ale nie uległa większym zmianom w porównaniu z czterema poprzednimi tygodniami. We wszystkich kategoriach hoteli zdecydowanie najniższe ceny nadal oferuje Tunezja, a ceny na obu kierunkach egipskich są już 300 -350 złotych wyższe. Wyjazdy do Maroka, a szczególnie na Wyspy Kanaryjskie są już zdecydowanie droższe, ale różnice cen na niekorzyść tych ostatnich zaczynają się zmniejszać, co ma zapewne związek z powolnym powrotem Egiptu do łask klientów".
Ceny zimowych imprez do Tunezji są obecnie niewiele wyższe od poziomów notowanych w ubiegłym roku. Ceny wyjazdów na Synaj są wyższe średnio o około 50 złotych, a na egipskie wybrzeże przewyższają poziomy zeszło roczne o około 100 złotych. Maroko jest droższe o 250 - 300 złotych, a największe różnice średnich cen odnotowały wycieczki na Wyspy Kanaryjskie, których zakup wymaga obecnie kwot wyższych o około 400 złotych w porównaniu do okresu sprzed roku, czyli o 50 złotych mniej niż poprzednio. Jest całkiem prawdopodobne, że w przypadku dalszej normalizacji sytuacji politycznej oraz społecznej w Egipcie będziemy mogli nadal obserwować stopniowy spadek cen wycieczek na tym ostatnim kierunku.
Różnice w cenach last minute w porównaniu z zeszłym tygodniem były nieduże (spadek o średnio 35 złotych) i miały dość zróżnicowany charakter. Na tym tle wyróżnia się spadkowa tendencja tych cen na egipskim wybrzeżu (o 95 złotych), która jest zapewne korektą ich nieco zbyt wysokich poziomów w ostatnim okresie. Nieznacznie spadły natomiast ceny „lastów" na Synaju i w Tunezji. W ubiegłym tygodniu „lasty" najbardziej przeceniało biuro Sun & Fun, a najmniej biuro Itaka.
Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA komentuje to w ten sposób: „Występująca przez większość sezonu letniego dodatnia różnica cen wycieczek w porównaniu z okresem ubiegłorocznym utrzymuje się, jak na razie, również na większości kierunków zimowych. Wprawdzie ma to mniejszy wpływ na poprawę kondycji finansowej biur podróży niż miały znacząco wyższe ceny ofert last minute w okresie minionych wakacji letnich, ale te wyższe ceny wyjazdów zimowych zwiększają dodatkowo pewność, że po pięciu bardzo słabych latach finanse naszych organizatorów weszły wreszcie w okres dłuższej stabilności".