Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
Organizacja Visit Sweden rozpoczęła w 2016 roku realizację projektu środowiskowego promującego zrównoważone inicjatywy na rzecz ekoturystyki i ochrony przyrody.
Czytaj więcej...
Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
  • Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

środa, 11 czerwiec 2014 08:17

Prawie 1/3 klientów biur podróży kupuje Grecję

Napisane przez AG
Jeden z hoteli w Egipcie Jeden z hoteli w Egipcie AG

Liczba rezerwacji w minionym tygodniu wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 o 15,84 proc., a liczba klientów - o 15,82 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 w wyjazdach samolotowych – o plus 16,9 proc., zaś w wycieczkach typu autokar + hotel - o plus 8,9 proc. W wyjazdach z dojazdem własnym zanotowano spadek - o minus 2,2 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły ponad 90 proc. (91,4 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 4 proc. a autokarowe – 4,5
proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem kolejny tydzień jest Grecja, której udział w sprzedaży przekroczył 30 proc. (30,6 proc.) na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Turcja (16,6 proc.), Egipt (13 proc.), Hiszpania (10,6 proc.), Bułgaria (5 proc.), Tunezja (4,3 proc.), Włochy (3 proc.), Chorwacja (1,9 proc.), Portugalia (1,6 proc.) i Cypr (0,9 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to znowu pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (pięć lotnisk). Miejsca na podium zajęły : turecka Antalya i egipskie Sharm El Sheik oraz grecki Heraklion.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie - Sharm El Sheik (1996 zł) i Bułgarii – Burgas (1834 zł). Najdrożej jest w Antalyi (2591 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach wzrosła ona o 24,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
W ostatnich czterech tygodniach wzrosła zarówno sprzedaż wyjazdów samolotowych (28,8 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu), jak i wyjazdów bus + hotel (4,8 proc.), zmalały zaś wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o – 17,1 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 30,8 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 88 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (21,4 proc. udziału w rynku i 45,7 proc. wzrostu w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,7 proc. i 7,5 proc.), Turcja (14,5 proc. i 29 proc.), Hiszpania (11,5 proc. i 16,9 proc.) i Tunezja (4,2 proc. i 65,2 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotowała wyspa Korfu (64,9 proc.).