Napiszmy ustawę o POT
W Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nową ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej. III Forum Promocji Turystycznej to świetna okazja, by przedyskutować jej założenia.
Czytaj więcej...
Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
Plażowa Wiosna, czyli Grecja tańsza od kwietnia do czerwca Kos i Rodos – do 400 zł taniej, dla Grecji kontynentalnej ceny niższe o nawet 500 złotych.
Czytaj więcej...
Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
Trudno jest być następcą Jána Bošnoviča, ale będę kontynuować jego pracę.
Czytaj więcej...
II Rada spróbuje doradzić Bańce
4 marca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Turystyki II kadencji.
Czytaj więcej...
Cypr - 2017 rok lepszy o 14,6 proc.
W 2017 roku Cypr odwiedziło 3 652 073 turystów, o 14,6 proc. więcej niż w roku 2016, kiedy odnotowano ich 3 186 531. To rekordowy roczny wzrost w historii cypryjskiej turystyki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Napiszmy ustawę o POT
  • Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
  • Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
  • II Rada spróbuje doradzić Bańce
  • Cypr - 2017 rok lepszy o 14,6 proc.

Reklama

poniedziałek, 02 czerwiec 2014 14:17

Polacy rezerwują coraz więcej wyjazdów

Napisane przez AG
Polacy rezerwują coraz więcej wyjazdów AG

Według Travelplanet.pl, aż o 41 proc. więcej rezerwacji na tegoroczne lato w porównaniu do ubiegłego sezonu. Polacy chcą wypoczywać bardziej komfortowo, choć za wakacje płacą niewiele więcej. Najpopularniejsza tego lata jest Grecja. Zainteresowanie Egiptem i Hiszpanią jest wyraźnie mniejsze.

Travelplanet.pl przeanalizował rezerwacje swoich klientów na sezon letni (28 czerwca – 31 sierpnia), założone do 27 maja. Statystyki pokazują wyjątkowo duże zainteresowanie zagranicznym wypoczynkiem za pośrednictwem biur podróży – to wzrost aż o 41 proc. w stosunku do ubiegłego sezonu letniego. Według majowego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, bazującego na danych rezerwacyjnych blisko 3000 agentów, sprzedaż zagranicznych wakacji w sezonie letnim wzrosła o 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu rezerwacyjnego w ubiegłym roku. Ale również najwięksi polscy touroperatorzy pokazują wzrost ponad średnią całego rynku.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i commerce Travelplanet.pl powiedział: "To jednoznaczny sygnał, że nastąpiła koncentracja branży turystycznej. Turyści, dotkliwie doświadczeni upadkami wielu biur podróży w 2010 a zwłaszcza w 2012 roku ewidentnie wybierają dużych i sprawdzonych touroperatorów i agentów turystycznych, zwracając uwagę nie tylko na cenę wycieczki ale i bezpieczeństwo, bo często powierzają oni kontrahentowi nawet kilkanaście tysięcy złotych."

Potężny wzrost świadczy również o innym fakcie. W szczycie sezonu trudno samodzielnie skonstruować sobie wyjazd który będzie tańszy od oferty touroperatora. Z przeprowadzonej przez Travelplanet.pl analizy wynika, że w szczycie sezonu tylko w 2 na 10 wypraw samodzielne xx było korzystniejsze cenowo niż wykupienie wycieczki. Najbardziej popularne kierunki nie ulegają zmianie nie tylko w stosunku do ubiegłego roku, ale od wielu lat. Polacy lubią wypoczywać w krajach basenu Morza Śródziemnego.

Radosław Damasiewicz skomentował: "Nic dziwnego. Oferta jest porównywalna cenowo z kosztami wypoczynku w Polsce w podobnym standardzie natomiast ładna pogoda jest, w odróżnieniu od Polski, gwarantowana."

Z dotychczasowych rezerwacji wynika, że do Grecji wyjedzie tego lata blisko trzech na 10 polskich turystów – przede wszystkim na wyspy: Kretę, Korfu, Kos, Rodos i bardzo popularnej w tym sezonie Zakhyntos. Wyraźnie mniejszą popularnością cieszy się natomiast Egipt i Hiszpania, która straciła miejsce w tzw. Wielkiej Piątce.
Polscy turyści powracają tego lata do modelu wypoczynku, który można ująć w dwóch słowach: ekskluzywnie i All inclusive. Do hoteli o standardzie 5* wybiera się 25 proc. klientów Travelplanet.pl. Do obiektów czterogwiazdkowych – 44,5 proc. Rezerwacje na ubiegłe lato wynosiły odpowiednio 20 proc. i 42 proc. Jeśli zsumować tegoroczne i ubiegłoroczne rezerwacje dokonane do końca maja w obiektach o wysokim standardzie okazuje się, że poprzedniego lata chciało w nich wypoczywać 6 na 10 turystów, obecnie zaś – 7 na 10. Za to hotele trzygwiazdkowe na nadchodzące lato wybrało 27 proc. turystów zaś w ubiegłym roku na taką opcję decydowało się ponad 33 proc. wyjeżdżających na zagraniczne wakacje.
Również standard wyżywienia, na jaki decydują się turyści tego pokazuje, że chcą oni wypoczywać maksymalnie wygodnie. Ofertę All Onclusive zarezerwowało 79 proc. klientów Travelplanet.pl, a HB, tj. śniadania i obiadokolacje – 12 proc. Tylko niecałe 5 proc. wyjedzie na wakacje, na których sami będą organizować sobie wyżywienie.
Co ciekawe, średni koszt wyjazdu w lecie wzrósł nieznacznie, to obecnie 2673 zł. Poprzedniego lata turyści płacili średnio 2610 zł na osobę.

Damasiewicz dodał: "Wydatki wciąż trzymane są w ryzach, ale na ten sezon oferta jest wyjątkowo bogata więc mimo ogromnego popytu wciąż jest w czym wybierać – tłumaczy . – A biorąc pod uwagę fakt, że od wielu lat oferty last minute to ok. 40 proc. sprzedaży, ten sezon może okazać się wyjątkowo udany dla branży turystycznej."