Dariusz Rogowski odwołany
Dariusz Rogowski, podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę został dzisiaj odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej...
Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki zrównoważonej
Na pytanie zawarte w tytule, odpowie podczas III Forum Promocji Turystycznej Izabela Stelmańska,
Czytaj więcej...
Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
Plażowa Wiosna, czyli Grecja tańsza od kwietnia do czerwca Kos i Rodos – do 400 zł taniej, dla Grecji kontynentalnej ceny niższe o nawet 500 złotych.
Czytaj więcej...
II Rada spróbuje doradzić Bańce
4 marca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Turystyki II kadencji.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Dariusz Rogowski odwołany
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Promocja turystyki zrównoważonej
  • Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
  • II Rada spróbuje doradzić Bańce

Reklama

środa, 21 maj 2014 09:04

Ponad 90 proc. klientów wybiera imprezy samolotowe

Napisane przez AG
Ponad 90 proc. klientów wybiera imprezy samolotowe AG

Liczba klientów w minionym tygodniu wzrosła z analogicznym okresem roku 2013 aż o 30,6 proc. Liczba rezerwacji w tym samym okresie wzrosła o 29,8 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 w wyjazdach samolotowych – o plus 37,9 proc., spadek zaś, w wycieczkach typu autokar + hotel - o minus 7,5 proc. oraz wyjazdach z dojazdem własnym - o minus 19,2 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły ponad 90 proc. (90,1 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 4,9 proc. a autokarowe – 5 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem kolejny tydzień jest Grecja, której udział w sprzedaży wyniósł 25,4 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Egipt (17,4 proc.), Turcja (16,6 proc.), Hiszpania (11,3 proc.), Bułgaria (4,5 proc.), Tunezja (3,8 proc.), Włochy (2,7 proc.), Chorwacja (1,4 proc.), Portugalia (1,4 proc.) i Cypr (1,3 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to znowu pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (sześć lotnisk). Miejsca na podium zajęły : turecka Antalya oraz i egipskie Hurgahda i Sharm el Sheik.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie - Sharm El Sheik (1904 zł) i Hurghada (1913 zł). Najdrożej jest w Chanii (2550 zł) i na Korfu (2495 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach wzrosła ona o 18,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
W ostatnich czterech tygodniach wzrosła jedynie sprzedaż wyjazdów samolotowych (23,4 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel zmalały w tym czasie o minus 4,2 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o - 13,1 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 32,4 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 87,4 proc. więcej niż rok temu.
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (20,3 proc. udziału w rynku i 51,7 proc. wzrostu w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,7 proc. i 6,4 proc.), Turcja (14,3 proc. i 27,3 proc.), Hiszpania (11,7 proc. i 18,3 proc.) i Tunezja (4,2 proc. i 73 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotowała wyspa Korfu (80,7 proc.)