Wrocław walczy o turystyczne laury
Wrocław został nominowany w prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations.
Czytaj więcej...
Sztuczna inteligencja w KLM
W udzielaniu odpowiedzi na zapytania, które napływają do KLMi za pośrednictwem mediów społecznościowych pomaga sztuczna inteligencja (AI)
Czytaj więcej...
Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Wrocław walczy o turystyczne laury
  • Sztuczna inteligencja w KLM
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 06 listopad 2013 17:17

Na zimę wybieramy ciepłe kierunki

Napisane przez AG
Jeden z hoteli na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego Jeden z hoteli na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego AG

Według wstępnej analizy minionego sezonu letniego (na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX) przedstawionej w kolejnym raporcie PZOT (Polskiego Związku Organizatorów Turystyki), był on udany dla naszej branży turystycznej – przyniósł w stosunku do roku ubiegłego wzrost sprzedaży o 10,8 proc.

Klienci polskich touroperatorów najliczniej podróżowali samolotami (87,3 proc), potem wybierali dojazd własny (6,7 proc) i wreszcie autokar (5,9 proc.). Jednocześnie właśnie w wycieczkach autokarowych odnotowano największy przyrost sprzedaży w stosunku do zeszłego roku – o 23,5 proc. Pozostałe dwa sposoby podróżowania wybrało również więcej klientów niż w roku 2012 – samolotem o 10,3 proc; dojazdem własnym – 10,1 proc.
Jakie kraje najchętniej wybierali klienci polskich touroperatorów?
Na pierwszym miejscu znalazła się Grecja -22,7 proc. Kolejne miejsca zajęły: Turcja – 17,8 proc., Egipt – 14,3 proc., Hiszpania – 13,6 proc., Bułgaria – 6,8 proc., Włochy – 5 proc., Tunezja – 4,4 proc., Chorwacja – 2,9 proc., Cypr – 2 proc. i Portugalia – 1,8 proc.
Jeśli chodzi o stosunek do ubiegłego roku, to największy wzrost wyjazdów Polaków zanotowała Czarnogóra zajmująca 14. pozycję na liście tegorocznych hitów wyjazdowych (0,2 proc. rynku), której wynik jest wyższy aż o 82,5 proc.
Z krajów wymienionej powyżej pierwszej dziesiątki, wzrostem przyjazdów polskich turystów mogą się pochwalić: Grecja (42,5 proc.), Włochy (28,5 proc.), Cypr (24,6 proc.), Portugalia (17,6 proc.), Bułgaria (16,8 proc.), Turcja (7,1 proc.), Tunezja (6,9 proc.) i Hiszpania (2 proc.). Straty zaś zanotowały dwa kraje z pierwszej dziesiątki: Egipt (-22,1 proc) i Chorwacja (-3,8 proc.).
Nadchodzący sezon zimowy sprzedaje się coraz lepiej. Ostatni tydzień (od 28 października do 3 listopada) jest lepszy od analogicznego w roku ubiegłym o 10,8 proc. klientów i o 10,3 liczby rezerwacji. Najwyższy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2012, odnotowano w wyjazdach autokarowych – 28,4 proc i samolotowych – 27,9 proc.
A jakie kierunki cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem w ostatnim tygodniu? Jeszcze nie myślimy o nartach, jeszcze śnieg za oknem nie działa na nasza wyobraźnię. Pierwsza dziesiątka ujawnia tęsknotę Polaków za słońcem i plażą nad ciepłym morzem zimowa porą. Najwięcej sprzedawano wyjazdów na: Fuerteventurę, do Hurghady, Szarm el-Szejk, Marsa Alam, na Teneryfę, Lanzarote, do Agadiru, na Maderę, do Taby, Monastiru. Wciąż najmniej kosztują Antalya (11. pozycja na liście, średnia cena – 1834 zł), Monastir (1904 zł), Szarm el-Szejk (2277 zł), Hurghada (2286 zł); najwięcej zaś: Teneryfa (3360 zł), Madera (3301 zł) i Agadir (3007 zł).