Touroperator roku 2017
Głosować może każdy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas jubileuszowych 25. Targów Turystycznych TT Warsaw w Pałacu Kultury i Nauki.
Czytaj więcej...
LEO Express szuka agentów
LEO Express poszukuje punktów sprzedaży agencyjnej na trasach swoich przejazdów.
Czytaj więcej...
Konkurs VisitSweden!
Na stoisku VisitSweden na TT Warsaw można wygrać pobyt w Malmö.
Czytaj więcej...
Autobusem do Kijowa
Najwygodniejszym środkiem transportu di stolicy Ukrainy jest autobus Warszawa - Kijów
Czytaj więcej...
Dubaj romantycznie
Wskażemy Ci, gdzie warto oświadczyć się, wziąć ślub czy przeżyć niezapomniany miesiąc miodowy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Touroperator roku 2017
  • LEO Express szuka agentów
  • Konkurs VisitSweden!
  • Autobusem do Kijowa
  • Dubaj romantycznie

Reklama

Reklama

poniedziałek, 05 maj 2014 10:51

Ceny oferty letniej poszły lekko w górę

Napisane przez AG
Ceny oferty letniej poszły lekko w górę AG

 

Średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła aż o 92 złotych, ale przed rokiem była ona jeszcze większa i wyniosła 116 złotych.

Analiza cen zagranicznych imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującę się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmują szczyt sezonu wakacji czyli 1 - 8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie drugiego i trzeciego tygodnia maja, które są teraz wyjazdami last minute.

Analiza pokazuje, że z końcem kwietnia średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła aż o 92 złotych (poprzednio wzrosła o 10 złotych). Wydaje się, że jest to bardzo duża zwyżka, ale przed rokiem była ona jeszcze większa i wyniosła 116 złotych. Duży wpływ na obecny wzrost miały zwyżki cen na Krecie, Tureckiej Riwierze i Dodekanezie – odpowiednio o 140, 137 i 119 złotych. Nieco spadła cena Portugalii – o 24 złote, a relatywnie małe wzrosty odnotowano na Majorce i Cyprze – o 23 i 43 złote.
Pomimo bardzo dużego wzrostu średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach są po raz ósmy niższe od ich zeszłorocznych poziomów, a różnica wynosi teraz około 35 złotych (poprzednio 10 złotych). Dużo tańsze są Egipskie Wybrzeże i Synaj - o 170 i 163 złote, a niewiele Wyspy Kanaryjskie, Turecka Riwiera i Turcja Egejska – o 37, 27 i 18 złotych. Pozostałe kierunki są droższe: Bułgaria o około 20 złotych, a Tunezja i Kreta odpowiednio o 40 i 75 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: "Ceny wakacji są już tylko minimalnie niższe aniżeli w okresie maj - czerwiec 2013 roku. Wydaje się więc, że najlepszy okres na zakupy już minął. Tańsze pozostają jeszcze Egipt, Turcja i Wyspy Kanaryjskie, reszta jest już droższa. Na ewentualnie niższe ceny można jeszcze liczyć w wypadku wystąpienia istotnej nadpodaży wycieczek. Ma ona obecnie miejsce, ale tylko w odniesieniu do ofert last minute."

Średnia cen last minute (dla wyjazdów w okresie 12.05 – 23.05.2014) w ostatnim tygodniu bardzo wzrosła, bo o 175 złotych (poprzednio spadała o 115 i 185 złotych). Najbardziej podrożały mocno przecenione ceny lastów na Kretę i Turecką Riwierę - o 290 i 240 złotych, a najmniej na Egipskie Wybrzeże, Wyspy Kanaryjskie oraz na Synaj – odpowiednio o 30, 35 i 95 złotych.
Początek maja wniósł zmiany do porównań rok do roku średnich cen w ofertach touroperatorów, ponieważ na ich bieżące zwyżki nakładają się silne wzrosty cen sprzed roku. W wyniku tych zmian dużo niższe ceny niż przed rokiem oferują obecnie Wezyr, Alfa Star i TUI – odpowiednio o 219, 176 i 165 złotych, a także Exim Tours - o 109 złotych. Inne biura oferują wyższe ceny niż w 2013 roku: Neckermann o 10 złotych, Sun & Fun i Rainbow Tours/BeeFree po około 30 złotych, a Grecos - o 110 złotych. Szczególnym przypadkiem jest Itaka: po dużych zwyżkach sprzed trzech tygodni jej ceny przewyższają poziomy zeszłoroczne, aż o 176 złotych. Z kolei bardzo niskie ceny w Wezyrze mają zapewne związek z słabym popytem - w ramach OTI Holding – ze strony Rosjan. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych kierunkach i klasach hoteli najkorzystniejszą cenowo ofertę posiadają Grecos (mimo zwyżek), Bee & Free oraz Wezyr, a zdecydowanie najdrożej sprzedaje Neckermann.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: "Obserwowaną przez kilka miesięcy dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych w porównaniu z poprzednim sezonem zastąpiła od ośmiu tygodni ujemna, która teraz jeszcze się zwiększyła. Pomajówkowe podwyżki cen były na razie niewystarczające. Biura mogą jednak mieć korzystniejsze oferty u niektórych hotelarzy na kierunkach tureckich i egipskich. Niższe średnie ceny nie muszą zatem wcale oznaczać, że realizowane tam marże na sprzedaży wycieczek z sezonu wakacyjnego stają się niższe od osiąganych w zeszłym roku. Dlatego niższe ceny nie stanowią jeszcze istotnego zagrożenia dla zyskowności biur podróży, ale jeśli nie pójdą one w następnych tygodniach jeszcze nieco w górę, będzie to prowadzić do realnej możliwości osłabienia kondycji finansowej niektórych biur podróży."

Bardzo niskie ceny majówki (Turecka Riwiera, Kreta, Zakyntos, Korfu, Wyspy kanaryjskie i Tunezja) oraz bardzo niskie ceny trzech następnych tygodni maja, mogą już świadczyć o rysującym się poważnym braku równowagi rynkowej. Mało korzystny układ końca roku szkolnego i mistrzostwa w Brazylii mogą oznaczać, że w tym sezonie nadpodaż i last minute - szczególnie w okresie do połowy lipca - stają się powoli coraz bardziej prawdopodobne.