Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Travelplanet: wakacje będą tańsze
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą tańsze od zeszłorocznych – powiedział Robert Gołuński, prezes Travelplanet.pl
Czytaj więcej...
Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
Za kilka miesięcy (1 października) zacznie obowiązywać nowa Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń. O to, co się zmieni z punktu widzenia agentów, którzy prowadzą sprzedaż ubezpieczeń dla turystów zapytaliśmy prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Travelplanet: wakacje będą tańsze
  • Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 22 kwiecień 2014 18:43

Tunezja umacnia się w czołówce sprzedaży

Napisane przez AG
Na tunezyjskiej części Sahary Na tunezyjskiej części Sahary AG

Wielki Tydzień spowodował, że liczba klientów w szesnastym tygodniu roku poważnie zmalała w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013. Spadek ten wyniósł aż - 28,7 proc., rezerwacje spadły o - 28,4 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano spadek w stosunku do sprzedaży w roku 2013 we wszystkich rodzajach imprez: w wyjazdach samolotowych – o minus 27,9 proc., w wycieczkach typu autokar + hotel - o minus 45,6 proc. oraz wyjazdach z dojazdem własnym - o minus 21,4 proc.

Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły wciąż prawie 90 proc. (85,4 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,2 proc. a autokarowe – 6,4 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem wciąż jest Grecja której udział w sprzedaży wyniósł 22,4 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Egipt (16,7 proc.), Turcja (13,3 proc.), Hiszpania (11,2 proc.), Tunezja (6,2 proc.), Włochy (3,4 proc.), Bułgaria (3,2 proc.), Francja (1,6 proc.), Chorwacja (1,4 proc.) i Portugalia (1 proc.).

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to znowu pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (cztery lotnisk). Miejsca na podium kolejny raz zajęły : turecka Antalya oraz grecki Heraklion i egipska Hurgahda.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie - Sharm El Sheik (1963 zł) i Tunezji - Enfidha (1870 zł). Najdrożej jest na Rodos (2748 zł) i na Korfu (2659 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach osiągnęła ona mniejszsy wzrost niż w ostatnich raportach, wyniósł on 9,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
W ostatnich czterech tygodniach wzrosła jedynie sprzedaż wyjazdów samolotowych (13,2 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel zmalały w tym czasie o minus 8,4 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o - 8,5 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 36,6 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 87 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (19,4 proc. udziału w rynku i 56,7 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,5 proc. i 4,4 proc.), Turcja (13,9 proc. i 28,9 proc.), Hiszpania (11,7 proc. i 21,6 proc.) i Tunezja (4,1 proc. i 87,6 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotowała wyspa Korfu (89,1 proc.)