Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
Zmienię strukturę kosztów POT, by więcej środków na promocję szło rzeczywiście na promocję. Działam w interesie polskiej gospodarki - powiedział w rozmowie z WaszaTurystyka.pl, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marek Olszewski.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
Malmö stawia na zrównoważony rozwój
Malmö na przestrzeni lat zmieniło się z szarego, pofabrycznego ośrodka w nowoczesne miasto przyszłości, gdzie innowacyjne pomysły w sposób naturalny wcielane są w życie mieszkańców.
Czytaj więcej...
Na Maltę - na spotkanie z latem
By wyrwać się z zimnej rzeczywistości i wreszcie zdjąć ciepłe okrycia - wyjedź na Maltę!
Czytaj więcej...
We Wrocławiu grajmy w zielone
Wspaniałe zabytki, rynek, Ostrów Tumski, krasnale - jeśli to wszystko we Wrocławiu zobaczymy, warto odkryć zieloną stronę miasta. Wiosna to świetny czas, by ruszyć na spotkanie z naturą w stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • Malmö stawia na zrównoważony rozwój
  • Na Maltę - na spotkanie z latem
  • We Wrocławiu grajmy w zielone

Reklama

sobota, 19 kwiecień 2014 02:03

Dwie trzecie klientów wykupuje wczasy w Grecji, Turcji, Egipcie lub Hiszpanii

Napisane przez AG
Plaża tunezyjska Plaża tunezyjska AG

Liczba klientów w ostatnim tygodniu wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 o 16,7 proc., rezerwacji zaś o 13,3 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 w wyjazdach samolotowych – o 21,6 proc., zmalały zaś wycieczki typu autokar + hotel - o minus 11,8 proc. oraz wyjazdy z dojazdem własnym - o minus 6,4 proc.

Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły wciąż prawie 90 proc. (87 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 6,9 proc. a autokarowe – 6,1 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem wciąż jest Grecja której udział w sprzedaży wyniósł 25,9 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Turcja (15,3 proc.), Egipt (13,6 proc.), Hiszpania (11,2 proc.), Tunezja (5,2 proc.), Włochy (3,7 proc.), Bułgaria (3,6 proc.), Portugalia (1,6 proc.),Chorwacja (1,5 proc.) oraz Cypr (1,4 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to znowu pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (aż sześć lotnisk). Miejsca na podium kolejny raz zajęły : turecka Antalya oraz grecki Heraklion i egipska Hurgahda.

Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie - Sharm El Sheik (2051 zł) i Hurghada(2099 zł). Najdrożej jest na Kos (2726 zł) i w Antalyi (2702 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach osiągnęła ona wzrost o 26,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (32,9 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 9,5 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o - 7,8 proc.

Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 40,5 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 87,1 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (19,3 proc. udziału w rynku i 69,6 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,5 proc. i 5,4 proc.), Turcja (14 proc. i 33,2 proc.), Hiszpania (11,7 proc. i 24,8 proc.) i Tunezja (4 proc. i 94,8 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotowała wyspa Korfu (+96,5 proc.), następna jest Rodos (+81,9).