Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Antypromocyjny sPOT
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 14 luty 2018 17:35

Biura podróży – o jedną czwartą więcej klientów

Napisane przez MG
Jeden z hoteli na Cyprze Jeden z hoteli na Cyprze AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży pojawiło się prawie o 25 proc. więcej klientów niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 25,4 proc., zaś liczba klientów - o 24,8 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 83,9 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – o 9,2 proc. a autokarowe – 6,7 proc.
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 9,4 proc., liczba imprez z dojazdem własnym – o 6,5 proc., zaś liczba samolotówek – wzrosła o 28,8 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Tunezja i Portugalia. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się trzy egipskie i trzy greckie. Na podium znajdują się Antalya, Hurghada i Burgas.
Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 063 zł) i w Sharm El Sheik (2 181 zł). Najdrożej jest na Zakynthos (2 657 zł) i w Heraklionie (2 695 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 26,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 31,3 proc., autokarowe – o 10,5 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym – o 0,7 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 31,2 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 83,9 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost o 9,3 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem). Dalej zaś: Turcja (tyle samo), Hiszpania (spadek o minus 22 proc.), Egipt (+101 proc.), Bułgaria (+33,1 proc.), Włochy (+9,3 proc.), Albania (+72,6 proc.), Chorwacja (+11,5 proc.), Austria (4 proc.), i Portugalia (minus 27,9 proc). Na 14. pozycji znajduje się Maroko (wzrost o 79,5 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 22,1 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Turcję – 14,7 proc., Hiszpanię – 11 proc., Egipt – 9,4 proc., Bułgarię – 6,7 proc., Włochy – 5,4 proc.