Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
Organizacja Visit Sweden rozpoczęła w 2016 roku realizację projektu środowiskowego promującego zrównoważone inicjatywy na rzecz ekoturystyki i ochrony przyrody.
Czytaj więcej...
Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
  • Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

poniedziałek, 07 kwiecień 2014 20:10

Na Wielkanoc Polacy wolą jechać w tropiki

Napisane przez AG
Egipt - najpopularniejszy kierunke wśród wielkanowcnych wyborów Polaków wg Travelplanet.pl Egipt - najpopularniejszy kierunke wśród wielkanowcnych wyborów Polaków wg Travelplanet.pl AG

Ze statystyk Travelplanet.pl, polskiego multiagenta turystycznego wynika, że na przestrzeni czterech ostatnich lat na spędzenie tych świąt za granicą decyduje się ok. 2- 3 razy mniej turystów w porównaniu z wyjazdami na długi weekend.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i commerce Travelplanet.pl. powiedział: "Powody są oczywiste. Mimo zwiększającego się trendu do spędzania Bożego Narodzenia i Wielkanocy za granicą, mobilność polskich turystów w tym ostatnim wypadku ogranicza fakt, że dodatkowym wolnym dniem jest tylko Poniedziałek Wielkanocny. W wypadku majówki czasem wystarczą trzy dni wolnego by wyjechać na cały tydzień. Dodatkowym elementem, wpływającym na decyzje o wielkanocnym wypadzie za granicę jest fakt, że są to święta ruchome. Można zaobserwować pewną prawidłowość. Jeśli porównamy rezerwacje dokonywane na miesiąc przed Wielkanocą to okazuje się, że gdy święta wypadają pod koniec kwietnia, zawczasu rezerwuje je dwa razy więcej turystów niż jeśli Wielkanoc wypada na przełomie marca i kwietnia."

Co jednak ciekawe skala wyjazdów zrealizowanych w okresie wielkanocnym nie podlega aż takim wahaniom a zwiększony/zmniejszony ruch turystyczny w tym okresie oscyluje wokół kilkunastu proc. Skąd się to bierze?

Damasiewicz tlumaczy: "Jeśli święta wypadają pod koniec kwietnia, turyści po prostu zakładają, że pogoda będzie bardziej stabilna. Jeśli Wielkanoc jest pod koniec marca lub na początku kwietnia, turyści podejmują częściej decyzje na ostatnią chwilę."

W tym roku Zmartwychwstanie Pańskie za granicą na miesiąc przed wyjazdem zaplanowało blisko trzy razy więcej turystów niż miało to miejsce przed poprzednią Wielkanocą. - Ale w 2013 roku turyści planowali je na pod koniec lutego. Jeśli jednak porównamy tegoroczną Wielkanoc do tej z 2011 roku (wypadała 24 kwietnia) to okaże się, że mamy do czynienia ze wzrostem zarezerwowanych wyjazdów rzędu 17,7 proc.

Wielki Wielkanocny Nieobecny
Tę Wielkanoc klienci polskiego multiagenta spędzą przede wszystkim w Egipcie (20,8 proc.) Turcji i Maroku (po 13 proc.) oraz Hiszpanii i Tunezji (po 11,5 proc.). Do Izraela wybiera się 3,6 proc. Na egzotyczny wypad na drugi koniec świata (m.in. Malediwy, Chiny, Japonia) ok. 7,5 proc. W ubiegłoroczną Wielkanoc turyści wyjeżdżali przede wszystkim do Egiptu, Hiszpanii i Tunezji.

Damasiewicz zauważył: "Na tegoroczną Wielkanoc liczba zaplanowanych wyjazdów na narty jest śladowa. Ale to nic zaskakującego bo święta ruchome zmieniają preferencje dotyczące kierunków wyjazdów. Ubiegłoroczna Wielkanoc wypadła na przełomie marca i kwietnia, wówczas ok. 20 proc. Klientów Travelplanet.pl zdecydowało się na narty Austrii."

Wielkim nieobecnym w wielkanocnych rankingach preferencji turystów jest Grecja, która jest liderem popularności w statystykach dotyczących nie tylko weekendów majowych ale i całego roku. To, według Damasiewicza, kwestia zarówno oferty biur podróży jak i średnich temperatur w tym kraju, niekonkurencyjnych w porównaniu z Tunezją i Marokiem. Z podobnych względów w czołówce najchętniej odwiedzanych krajów zarówno na Wielkanoc jak i majówkę nie ma Bułgarii, która z kolei latem należy do 5 topowych destynacji i dokładnie z tych samych klimatycznych powodów Egipt nie plasuje się wówczas na pozycji lidera czy wicelidera.