Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Antypromocyjny sPOT
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 22 listopad 2017 08:31

Biura podróży – o jedną trzecią więcej klientów

Napisane przez MG
Plaża w Ayia Napa na Cyprze Plaża w Ayia Napa na Cyprze AG

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 33,6 proc., zaś liczba klientów - o 33,4 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 83,3 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – o 8,9 proc. a autokarowe – 7,6 proc.
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 8,4 proc., imprez z dojazdem - o 20,6 proc., zaś liczba samolotówek - o 37,8 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Austria i Czechy. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się cztery greckie i po dwa egipskie i tureckie. Na podium znajdują się Antalya, Zakynthos i Hurghada.
Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 032zł) i w Hurghadzie (2 212 zł). Najdrożej jest na Rodos (2 593 zł) i w Heraklionie (2 888 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 25,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 29,4 proc., autokarowe zmalały o minus 1,2 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym wzrosły o 12,5 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 25,8 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 81,9 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (spadek o minus 6,2 proc.). Dalej zaś: Turcja (tyle samo), Hiszpania (spadek o minus 11,8 proc.), Egipt (+107,7 proc.), Włochy (+12,7 proc.), Bułgaria (+11,1 proc.), Albania (+43,1 proc.), Austria (3,1 proc.), Tajlandia (+101,5 proc.) i Malta (99,8 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 19,3 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Turcję – 13,2 proc., Hiszpanię – 11,7 proc., Egipt – 8,6 proc., Włochy – 6,3 proc., Bułgarię – 5 proc.