Wrocław walczy o turystyczne laury
Wrocław został nominowany w prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations.
Czytaj więcej...
Sztuczna inteligencja w KLM
W udzielaniu odpowiedzi na zapytania, które napływają do KLMi za pośrednictwem mediów społecznościowych pomaga sztuczna inteligencja (AI)
Czytaj więcej...
Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Wrocław walczy o turystyczne laury
  • Sztuczna inteligencja w KLM
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 10 listopad 2017 15:21

Biura podróży – pierwsza szóstka krajów wzięła ponad 77 proc. rynku

Napisane przez MG
Basen jednego z hotelu tureckich Basen jednego z hotelu tureckich AG

Ok 3 milionów klientów skorzystało w pośrednictwa biur podróży od początku listopada 2016 roku do końca października 2017 roku według raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Ponad 77 proc. z nich kupowało imprezy w jednym z sześciu krajów: Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, Turcji, Egipcie lub Włoszech.

Klienci biur podróży wydali na wypoczynek ok. 7 mld złotych.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnich dwunastu miesiącach, stanowiły 86,6 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – o 6,8 proc. a autokarowe – 6,3 proc.

W sezonie sprzedażowym 2016/2018, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 15,5 proc., imprez z dojazdem - o 21,5 proc., zaś liczba samolotówek - o 16,77 proc. W sumie sprzedano o 17,1 proc. więcej imprez turystycznych.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedawały od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 w porównaniu z poprzednim sezonem sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost o 7,9 proc.). Dalej zaś: Hiszpania (+1,3 proc.), , Bułgaria (+11 proc.), Turcja (37,5 proc.), Egipt (111,7 proc.), Włochy (+15,7 proc.), Albania (+99,5 proc.), Portugalia (9,8 proc.), Chorwacja (spadek o minus 1,2 proc.) i Cypr (5,7 proc.). Na jedenastej pozycji znajduje się Polska (+20,6 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 31,5 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Hiszpanię – 16,5 proc., Bułgarię – 9 proc., Turcję – 7,9 proc., Egipt – 6,6 proc., Włochy – 6,3 proc.,

Wśród dwudziestki najpopularniejszych kierunków znalazło się się siedem (pięć w pierwszej 10.) lotnisk greckich, pięć hiszpańskich i po dwa egipskie, bułgarskie i tureckie . Na podium znajdują się Heraklion, Antalya i Burgas.

Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 025 zł) i w Hurghadzie (2 143 zł). Najdrożej jest na Teneryfie (2 932 zł) i w Heraklionie (2 697 zł).