Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Napiszmy ustawę o POT
W Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nową ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej. III Forum Promocji Turystycznej to świetna okazja, by przedyskutować jej założenia.
Czytaj więcej...
Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
Plażowa Wiosna, czyli Grecja tańsza od kwietnia do czerwca Kos i Rodos – do 400 zł taniej, dla Grecji kontynentalnej ceny niższe o nawet 500 złotych.
Czytaj więcej...
Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
Trudno jest być następcą Jána Bošnoviča, ale będę kontynuować jego pracę.
Czytaj więcej...
II Rada spróbuje doradzić Bańce
4 marca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Turystyki II kadencji.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Napiszmy ustawę o POT
  • Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
  • Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
  • II Rada spróbuje doradzić Bańce

Reklama

środa, 25 październik 2017 11:05

Biura podróży – przedsprzedaż lepsza niż przed rokiem

Napisane przez MG
Jedna z miejscowości na atlantyckim wybrzeżu Maroka Jedna z miejscowości na atlantyckim wybrzeżu Maroka AG

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił drugi raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 16,1 proc., zaś liczba klientów - o 17,7 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 84,2 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,3 proc. a autokarowe – 7,4 proc.
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 29,1 proc., imprez z dojazdem własnym o 3,9 proc., zaś liczba samolotówek wzrosła o 18,2.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Cypr, Tunezja i Austria. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się cztery greckie i po dwa egipskie oraz tureckie. Na podium znajdują się Antalya, Bodrum i Burgas.
Najmniej kosztują imprezy w Burgas (1 983 zł) i w Hurghadzie (2 247 zł). Najdrożej jest w Chanii (3 098 zł) i na Teneryfie (3 050 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 18,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 17,7 proc., autokarowe - o 31,4 a wyjazdy z dojazdem własnym wzrosły o 15,6 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 26,1 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 78,5 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (spadek o minus 7,8 proc.). Dalej zaś: Hiszpania (spadek o minus 2 proc.), Turcja (tyle samo), Włochy (+16,4 proc.), Egipt (+61 proc.), Bułgaria (+38,7 proc.), Tajlandia (+112,1 proc.), Austria (11 proc.), Albania (+46,8 proc.) i Tanzania (8,9 proc.). Na dwunastej pozycji znajduje się Malta (+99,2 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 14,8 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję Na Hiszpanię – 13,1 proc., Turcję – 9,5 proc., Włochy – 8,1 proc., Egipt – 7,4 proc., Bułgarię – 4,3 proc.