Touroperator roku 2017
Głosować może każdy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas jubileuszowych 25. Targów Turystycznych TT Warsaw w Pałacu Kultury i Nauki.
Czytaj więcej...
Quo vadis POT?
Czy Polska Organizacja Turystyczna jest instytucją zbędną?
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Rosjanie wrócą do Egiptu
Po dokładnych oględzinach terminalu 2 na lotnisku w Kairze, specjaliści z Rosji są zadowoleni ze środków bezpieczeństwa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Touroperator roku 2017
  • Quo vadis POT?
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Rosjanie wrócą do Egiptu

Reklama

Reklama

piątek, 13 październik 2017 12:16

OSAT: posłowie nie uwzględnili ważnej poprawki

Napisane przez AG

Jak czytamy w komunikacie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych: Niestety podczas ostatniej komisji posłowie postanowili w innej kwestii zignorować uwagi środowiska agencyjnego i został zaakceptowany zapis, który dopuszcza możliwości odstąpienia przez klienta od umowy z biurem podróży, jeśli została ona zawarta poza jego siedzibą.

Oto treść oświadczenia zarządu OSAT przesłąnego do redakcji portalu WaszaTurystyka.pl

Ustawa, między innymi reguluje kwestię dyskusyjnego pakietowania usług turystycznych i mówi, że jeśli ktoś sprzedaje jednocześnie dwie usługi, takie jak np. przelot i zakwaterowanie w hotelu to z miejsca staje się organizatorem turystyki ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z tego faktu.

Udało się wymóc na komisji sprawę zmiany istotnego zapisu w Art. 53, który powinien mieć teraz brzmienie:
Art. 53. Organizator turystyki, przedsiębiorca ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych lub agent turystyczny ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec podróżnego za SWOJE (słowo SWOJE dodane do pierwotnego projektu) błędy w rezerwacji, chyba że odpowiedzialność za błąd ponosi podróżny lub błąd ten powstał na skutek nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności.
W poprzedniej wersji nie było jasno wskazanego, że agent odpowiada za tylko za swoje błędy w rezerwacji, co pozostawiało bardzo dużo niejasności.

Niestety podczas ostatniej komisji posłowie postanowili w innej kwestii zignorować uwagi środowiska agencyjnego i został zaakceptowany zapis, który dopuszcza możliwości odstąpienia przez klienta od umowy z biurem podróży, jeśli została ona zawarta poza jego siedzibą:
Konsument, który zawarł umowę o udział w imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, może w terminie 7 dnia od dnia jej zawarcia odstąpić od niej bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów. Przepisy art. 30, art. 31, art. 32 ust. 1 i 2, art. 35, art. 37 i art. 38 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta stosuje się odpowiednio.
W tej sprawie OSAT przygotował opinie prawną, którą zamieszczamy TUTAJ

Niestety nasza opinia pomimo wcześniejszych zapewnień posłów nie została uwzględniona w projekcie ustawy. Jak przewidujemy, szczególnie niekorzystnie zapis ten wpłynie na agentów obsługujących wyjazdy grupowe, bo jak pokazuje praktyka takie umowy często podpisuje się właśnie w siedzibie klienta.