Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Travelplanet: wakacje będą tańsze
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą tańsze od zeszłorocznych – powiedział Robert Gołuński, prezes Travelplanet.pl
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Travelplanet: wakacje będą tańsze
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 01 kwiecień 2014 22:38

Wzrost liczby klientów kupujących ofertę Lato o ponad 14 proc.

Napisane przez AG
Wybrzeże Morza Czerwonego Wybrzeże Morza Czerwonego AG

Liczba klientów w ostatnim tygodniu wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 o 16,9 proc., rezerwacji zaś o 19,3 proc. Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów kupujących ofertę Lato 2014 o 14,3 proc., zaś klientów kupujących końcówkę oferty zimowej aż o 78,3 proc.

W omawianym tygodniu zanotowano wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 w wyjazdach samolotowych – o 21,9 proc., oraz w wycieczkach typu autokar + hotel - o 14 proc., zaś wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o – 14,8 proc

Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły wciąż prawie 90 proc. (84,6 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 9 proc. a autokarowe – 6,4 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej dziesiątce - jedna zmiana: Cypr na dziesiątym miejscu zastąpiła po raz pierwszy pojawiająca się w pierwszej dysze Francja. Liderem wciąż jest Grecja której udział w sprzedaży wyniósł 23,9 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Egipt (14,2 proc.), Turcja (13,7 proc.), Hiszpania (10,1 proc.), Tunezja (5,3 proc.), Bułgaria (4,8 proc.), Włochy (3,2 proc.), Maroko (2,2 proc.), Chorwacja (2 proc.) oraz Francja (1,2 proc.).

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to znowu pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (5 lotnisk). Miejsca na podium kolejny raz zajęły : turecka Antalya oraz grecki Heraklion i egipska Hurgahda.

Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie - Sharm El Sheik (1931 zł) i w Bułgarii - Burgas (1959 zł). Najdrożej jest na Rodos (2660 zł) i na Kos (2677 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach osiągnęła ona wzrost o 20,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (26,9 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 6 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o - 13,4 proc.

Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 22,5 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 42 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 87,1 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (18,8 proc. udziału w rynku i 62,7 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,5 proc. i 7 proc.), Turcja (13,9 proc. i 33,2 proc.), Hiszpania (11,7 proc. i 27,6 proc.) i Włochy (4,1 proc. i – 13,5 proc.). Znajdujące się na 8. pozycji Maroko ma co prawda wciąż tylko 2,3 proc. udziału w rynku, ale odnotowało bardzo wysoki wzrost w stosunku do roku ubiegłego, aż o 149,1 proc., zaś znajdująca się na 20 miejscu Albania zanotowała wzrost aż o 170,7 proc.
Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotował Agadir (+168,2 proc.), następne jest Korfu (+100,4).