Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Travelplanet: wakacje będą tańsze
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą tańsze od zeszłorocznych – powiedział Robert Gołuński, prezes Travelplanet.pl
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Travelplanet: wakacje będą tańsze
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 30 sierpień 2017 10:35

Biura podróży – Tunezja pnie się do góry

Napisane przez MG
Jedna z plaż tunezyjskich Jedna z plaż tunezyjskich AG

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dwudziestki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to już na siedemnastym znajduje się Tunezja. Dwa razy więcej niż w wbiegłym roku Polaków kupuje wyjzady do tego właśnie kraju.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji spadła o minus 2 proc., zaś liczba klientów - o minus 0,8 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 92,4 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 2,4 proc. a autokarowe – 4,7 proc..
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 14,6 proc., imprez z dojazdem własnym zmalała - o minus 4,1 proc., zaś liczba samolotówek pozostałą na tym samym poziomie.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak samo, jak przez ostatnie osiem tygodni: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Włochy, Egipt, Albania, Chorwacja, Portugalia i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się pięć greckich i dwa bułgarskie. Na podium znajdują się Heraklion, Antalya i Rodos.
Najmniej kosztują imprezy w Warnie (1 714 zł) i w Burgas (1 753 zł). Najdrożej jest na Fuerteventurze (2 975 zł) i w Chanii (2 756 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 2,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 3,4 proc., autokarowe zmalały o minus 11,2 a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o minus 3,5 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 17,2 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 85,8 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost sprzedaży o 7,9 proc. w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (+0,9 proc.), Bułgaria (+9,8 proc.), Turcja (+38,8 proc.), Włochy (16,9 proc.), Egipt (+113,9 proc.), Albania (102 proc.), Portugalia (7,5 proc.), Chorwacja (minus 0,6 proc.) i Cypr (4,8 proc.). Na szesnastej pozycji znajduje się Malta (+123 proc.) a na dwudziestej - Tanzania (+108,9 proc.). Już na siedemnastym miejscu znajduje się Tunezja (+99,9 proc.). Polska znajduje się na pozycji 12. (+17,7 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 30,9 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Hiszpania to 16,4 proc., Bułgaria – 9,5 proc., Turcja – 7,5 proc., Włochy 6,5 proc., Egipt – 6,1 proc.