Turystyka na aucie
Turystyka nigdy nie miała silnej pozycji w Ministerstwie Sportu i Turystyki, teraz jednak nie ma już żadnej. Znalazła się po prostu poza boiskiem.
Czytaj więcej...
Dariusz Rogowski odwołany
Dariusz Rogowski, podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę został dzisiaj odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej...
Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki zrównoważonej
Na pytanie zawarte w tytule, odpowie podczas III Forum Promocji Turystycznej Izabela Stelmańska,
Czytaj więcej...
Promocja Wrocławia - wzorowa
Wrocław od dawna ma opinię miasta, które dba o swoją markę. Promocja miasta może uchodzić w Polsce za wzorcową.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Turystyka na aucie
  • Dariusz Rogowski odwołany
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Promocja turystyki zrównoważonej
  • Promocja Wrocławia - wzorowa

Reklama

środa, 16 sierpień 2017 16:47

Biura podróży – wciąż więcej klientów niż przed rokiem

Napisane przez MG
Biura podróży – wciąż więcej klientów niż przed rokiem AG

Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 19,9 proc.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 6,7 proc., zaś liczba klientów - o 6,2 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 92 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 2,5 proc. a autokarowe 5,1 proc.
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 8,7 proc., imprez z dojazdem własnym zmalała - o minus 11,4 proc., zaś liczba samolotówek wzrosła o 7,8 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak samo, jak przez ostatnie siedem tygodni: Grecja, Hiszpania, Turcja, Bułgaria, Egipt, Albania, Włochy, Portugalia, Chorwacja i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się sześć greckich i dwa bułgarskie. Na podium znajdują się Heraklion, Burgas i Antalya.
Najmniej kosztują imprezy w Warnie (2 033 zł) i w Burgas (1 947 zł). Najdrożej jest na Rodos (2 863zł) i w Chanii (3 119 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 19,9 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 79,9 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost sprzedaży o 12,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (+1,4 proc.), Bułgaria (+9,1 proc.), Turcja (+33,1 proc.), Włochy (5,2 proc.), Egipt (+106,8 proc.), Albania (106,7 proc.), Chorwacja (+0,9 proc.), Portugalia (2,5 proc.) i Cypr (5,2 proc.). Na piętnastej pozycji znajduje się Malta (+119,7 proc.) a na dziewiętnastej - Tanzania (+106,9 proc.). Polska znajduje się na pozycji 12. (+9,5 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 30,9 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Hiszpania to 16,2 proc., Bułgaria – 9,2 proc., Turcja - 7 proc., Włochy 5,8 proc., Egipt – 5,8 proc.