Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Napiszmy ustawę o POT
W Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nową ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej. III Forum Promocji Turystycznej to świetna okazja, by przedyskutować jej założenia.
Czytaj więcej...
Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
Plażowa Wiosna, czyli Grecja tańsza od kwietnia do czerwca Kos i Rodos – do 400 zł taniej, dla Grecji kontynentalnej ceny niższe o nawet 500 złotych.
Czytaj więcej...
Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
Trudno jest być następcą Jána Bošnoviča, ale będę kontynuować jego pracę.
Czytaj więcej...
II Rada spróbuje doradzić Bańce
4 marca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Turystyki II kadencji.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Napiszmy ustawę o POT
  • Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
  • Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
  • II Rada spróbuje doradzić Bańce

Reklama

wtorek, 04 lipiec 2017 22:00

Biura podróży – prawie 15 proc. więcej klientów niż przed rokiem

Napisane przez MG
Plaża na Campingu Zaton w Chorwacji Plaża na Campingu Zaton w Chorwacji AG

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 11,8 proc., zaś liczba klientów - o 14,4 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 83,3 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 12,2 proc. a autokarowe 4,3 proc.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 3,9 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 275,1 proc., zaś liczba samolotówek o 4,7 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak samo, jak tydzień wcześniej: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Włochy, Egipt, Albania, Chorwacja, Portugalia i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się pięć greckich i dwa bułgarskie. Na podium znajdują się Burgas, Heraklion i Korfu. Najmniej kosztują imprezy w Warnie (2 040 zł) i w Burgas (2 021 zł). Najdrożej jest na Majorce (3 162 zł) i w Chanii (2 937 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 8,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 1,4 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 247,5 proc., zaś autokarówek - zmalała o minus 6,3. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 25,2 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 78,7 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost sprzedaży o 25,4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (+4,7 proc.), Bułgaria (+10,7 proc.), Turcja (+38,9 proc.), Egipt (+102,8 proc.), Włochy (7 proc.), Chorwacja (+7,4 proc.), Portugalia (3,6 proc.), Albania (104,5 proc.) i Cypr (0,1 proc.). Na szesnastej pozycji znajduje się Malta (+123,1 proc.) a na dziewiętnastej - Tanzania (+106,2 proc.). Polska znajduje się na pozycji 15. (+12,2 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 29,7 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Hiszpania to 17,3 proc., Bułgaria – 8,1 proc., Turcja - 6,4 proc., Egipt – 5,9 proc., Włochy 5,8 proc.