Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 04 lipiec 2017 22:00

Biura podróży – prawie 15 proc. więcej klientów niż przed rokiem

Napisane przez MG
Plaża na Campingu Zaton w Chorwacji Plaża na Campingu Zaton w Chorwacji AG

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 11,8 proc., zaś liczba klientów - o 14,4 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 83,3 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 12,2 proc. a autokarowe 4,3 proc.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 3,9 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 275,1 proc., zaś liczba samolotówek o 4,7 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak samo, jak tydzień wcześniej: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Włochy, Egipt, Albania, Chorwacja, Portugalia i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się pięć greckich i dwa bułgarskie. Na podium znajdują się Burgas, Heraklion i Korfu. Najmniej kosztują imprezy w Warnie (2 040 zł) i w Burgas (2 021 zł). Najdrożej jest na Majorce (3 162 zł) i w Chanii (2 937 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 8,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 1,4 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 247,5 proc., zaś autokarówek - zmalała o minus 6,3. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 25,2 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 78,7 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost sprzedaży o 25,4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (+4,7 proc.), Bułgaria (+10,7 proc.), Turcja (+38,9 proc.), Egipt (+102,8 proc.), Włochy (7 proc.), Chorwacja (+7,4 proc.), Portugalia (3,6 proc.), Albania (104,5 proc.) i Cypr (0,1 proc.). Na szesnastej pozycji znajduje się Malta (+123,1 proc.) a na dziewiętnastej - Tanzania (+106,2 proc.). Polska znajduje się na pozycji 15. (+12,2 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 29,7 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Hiszpania to 17,3 proc., Bułgaria – 8,1 proc., Turcja - 6,4 proc., Egipt – 5,9 proc., Włochy 5,8 proc.