Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
Organizacja Visit Sweden rozpoczęła w 2016 roku realizację projektu środowiskowego promującego zrównoważone inicjatywy na rzecz ekoturystyki i ochrony przyrody.
Czytaj więcej...
Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
  • Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

czwartek, 13 marzec 2014 14:10

Klienci Travelplanet wykupują letnią ofertę

Napisane przez AG
Klienci Travelplanet wykupują letnią ofertę AG

Aż o 53 proc. więcej wycieczek zagranicznych na lato zarezerwowali polscy turyści w stosunku do poprzedniego roku. W te wakacje najchętniej wyjedziemy do Grecji, Turcji i Egiptu. Płacimy za nie tyle samo co za ubiegłoroczne urlopy.

Obok tych krajów swe wymarzone zagraniczne wakacje czterech na pięciu Polaków spędzi jeszcze w Bułgarii i Tunezji – wynika z rezerwacji dokonanych do 1 marca w Travelplanet.pl.
Mimo bardzo dużego wzrostu wczesnych rezerwacji polscy turyści trzymają w ryzach wydatki na wakacje. Na tygodniowy zagraniczny wypoczynek tego lata (od 20 czerwca do 31 sierpnia) klient Travelplanet.pl wyda średnio 2670 zł. To tylko o 20 zł więcej niż przeznaczał na wczesną rezerwację na lato 2013.
Grecję zamierza odwiedzić 29,7 proc. polskich turystów (proc). Tego lata w Grecji polskich turystów najczęściej spotkamy na Krecie, Korfu, Rodos, Kos i Zakhyntos.
Na tureckie plaże w lipcu i sierpniu chce wyjechać 19,6 proc. Polaków a pod piramidy 15,5 proc. W stosunku do poprzedniego kolejność wakacyjnych preferencji nie uległa zmianie, jednak znacznie, bo o 4,5 proc. wzrosła popularność Grecji a o ponad 3 proc. spadła popularność Egiptu (do poziomu 15, 5 proc.). Czwartą pozycję zajmuje Bułgaria z 9,2 proc. a piątą - Tunezja z 7,9 proc. W sumie, pierwszą piątką zainteresowanych jest aż 81,9 proc. klientów Travelplanet.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i ecommerce Travelplanet.pl powiedział: "Wylotów do Bułgarii nie ma w ofercie touroperatorów od listopada do maja. W tym czasie polscy turyści wyjeżdżają najchętniej do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie, ale w lecie oferta bułgarska jest jedną z najatrakcyjniejszych pod względem cenowym, stąd tak wysoka pozycja."

Warto podkreślić, że średnia cena wczesnych rezerwacji na lato – 2670 zł – praktycznie nie wzrosła w stosunku do takiego samego okresu w ubiegłym, za to wzrost wyjazdów z touroperatorami to stała tendencja, (wzrost w całym 2013 roku wyniósł ok. 13 proc. w porównaniu do 2012).

Damasiewicz skomentował: "Z danych rezerwacyjnych na lato 2014 widać, że turyści bardzo chętnie chcą wyjechać za granicę, ale nie zamierzają wydawać na nie więcej pieniędzy niż w poprzednich latach. Taką możliwość dają im właśnie wczesne rezerwacje. Cenowo są one bardzo podobne do ofert typu last minute, za to turyści mają dodatkowo możliwość zarezerwowania wybranego hotelu i opcji wyżywieniowej, a nie polowania na to, co pozostaje w ofercie na ostatnią chwilę. Wyjątkowo duży wzrost wczesnych rezerwacji można tłumaczyć także innymi czynnikami. W pierwszych miesiącach tego roku turyści chętniej dokonują wczesnych zakupów ofert turystycznych niż w tym samym okresie 2013 roku, bo wówczas wstrzemięźliwość spowodowana była swoistą traumą. Wówczas turyści po trosze obawiali się powtórki sytuacji z 2012 roku. Zarezerwowali wakacje na kilka miesięcy przed wylotem, ale od czerwca przetoczyła się fala upadków biur podróży, wiele osób zakończyło swą wymarzoną podróż już na lotnisku wylotowym. Tendencja do wczesnego rezerwowania wyjazdów widoczna jest od wielu lat a w poprzednim roku znacznie się umocniła. Z naszego Raportu Podróżnika wynika, że choć na początku 2013 roku poziom wczesnych rezerwacji był bardzo niski, to w skali całego roku moda na bukowanie wyjazdów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem była rekordowa a uczynił to co czwarty polski turysta."