Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

poniedziałek, 10 marzec 2014 13:36

Ceny imprez letnich i last minute idą w górę

Napisane przez AG
Wybrzeże Morza Czerwonego Wybrzeże Morza Czerwonego AG

Średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wykazała ponowny wzrost, tym razem o 19 złotych (poprzednio wzrosła o 7 złotych). Największe zwyżki wykazały Hiszpańskie Wybrzeże, Maroko, Baleary i Turecka Riviera – odpowiednio o 110, 50, 48 oraz 41 złotych, a spadki cen zanotowano na Krecie i na wyspach Dodekanezu - o 33 oraz 28 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez firmę TravelDATA, spółkę zajmująca się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje szczytu sezonu czyli okres od 1 do 8 sierpnia, a także wyjazdy w okresie trzeciego i czwartego tygodnia marca, które są teraz wyjazdami last minute.

Analiza pokazuje, że w pierwszym tygodniu marca średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wykazała ponowny wzrost, tym razem o 19 złotych (poprzednio wzrosła o 7 złotych). Największe zwyżki wykazały Hiszpańskie Wybrzeże, Maroko, Baleary i Turecka Riviera – odpowiednio o 110, 50, 48 oraz 41 złotych, a spadki cen zanotowano na Krecie i na wyspach Dodekanezu - o 33 oraz 28 złotych. Kontynuujemy tendencję do cyklicznych zmian poziomów cenowych. Jeżeli jakieś biuro podnosi w danym tygodniu znacząco ceny to w następnym je opuszcza i odwrotnie.
Struktura cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyjazdów jest podobna do zeszłorocznej. Najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli nadal spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne oferuje egipskie wybrzeże, a nieco wyższe Bułgaria i Tunezja.
Średnie ceny wzrosły , ale na siedmiu głównych kierunkach są one wyższe od ich zeszłorocznych poziomów już tylko o około 25 złotych (poprzednio o 65-70 złotych). Powodem jest marcowy wzrost cen w ubiegłym roku. Tańsze są Synaj i Egipskie Wybrzeże - o 85 oraz 45 złotych. Inne kierunki są droższe: Kreta i Turecka Riviera po około 10-20 złotych, Tunezja o 25, a Bułgaria i Wyspy Kanaryjskie po około 70 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: "Pomimo tego, że ceny są wyższe od ubiegłorocznych, to wydaje się, że jest to bardzo dobry okres na zakupy ponieważ ich poziomy są nadal znacząco niższe aniżeli w maju - czerwcu 2013 roku. Średnia różnica dla głównych kierunków wynosi 245 złotych (9 procent), przy czym najmniejsza jest ona w przypadku Bułgarii – 135 złotych, a największa Wysp Kanaryjskich – 360 złotych. Procentowo nadal największą różnicę notuje Synaj - ceny niższe o ponad 11 procent, a najmniejszą Bułgaria – ceny niższe o około 5,5 procenta."
Średnia cen last minute dla wyjazdów w okresie 17.03 – 30.03.2014 wzrosła w czasie ostatniego tygodnia o około 130 złotych. Jedyne zniżki cen lastów odnotowano w wyjazdach do Tunezji – o 35 złotych, a największe ich zwyżki wystąpiły w przypadku wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie oraz do Maroka - o 65 oraz 75 złotych.
Marzec wniósł spore zmiany do porównań rok do roku średnich cen oferowanych przez touroperatorów ponieważ na bieżące zmiany cen nałożyły się ich ubiegłoroczne zwyżki. Obecnie niższe ceny oferują Wezyr – o 90 złotych, Neckermann i Exim – o 40 złotych oraz Rainbow Tours/BeeFree i Sun & Fun – o 30 złotych. Droższe są ceny ofert Itaki i TUI - odpowiednio o 30 i 60 złotych. W Itace, TUI i Eximie średnie ceny wzrosły relatywnie więcej od cen tych samych hoteli oferowanych przez nich przed rokiem. Może to oznaczać rekompozycję ich ofert w kierunku większego udziału lepszych i/lub droższych hoteli.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: "Obserwowana dodatnia różnica cen imprez wakacyjnych w porównaniu z okresem ubiegłorocznym stale maleje, ale może być jeszcze zbliżona do wskaźników przyrostu kosztów - wskazuje : Jednocześnie złoty wykazuje kursy zbliżone do poziomów ubiegłorocznych. Oznacza to, że obecnie realizowane marże mogą być podobne do zeszłorocznych, co jest nadal niezłym prognostykiem dla kondycji biur podróży, chociaż rozstrzygająca w tym względzie będzie równowaga popytu i podaży na rynku imprez turystycznych w okresie wakacyjnym."