Wrocław walczy o turystyczne laury
Wrocław został nominowany w prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations.
Czytaj więcej...
Sztuczna inteligencja w KLM
W udzielaniu odpowiedzi na zapytania, które napływają do KLMi za pośrednictwem mediów społecznościowych pomaga sztuczna inteligencja (AI)
Czytaj więcej...
Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Wrocław walczy o turystyczne laury
  • Sztuczna inteligencja w KLM
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 03 marzec 2014 11:30

Lato lekko drożeje, lat minute idzie ostro w dół

Napisane przez AG
Egipskie wybrzeże Morza Czerwonego Egipskie wybrzeże Morza Czerwonego AG

Średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła o 7 złotych (poprzednio spadła również o 7 złotych). Największe zwyżki wystąpiły w Maroku, Bułgarii i na Krecie – odpowiednio o 49, 33 i 29 złotych, a istotniejsze spadki średnich cen zanotowano w Tunezji i na Synaju - po 15 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowna jak zwykle przez firmę TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje okres 1 - 8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie drugiego i trzeciego tygodnia marca, które są teraz wyjazdami last minute.

Analiza pokazuje, że w trzecim tygodniu lutego średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła o 7 złotych (poprzednio spadła również o 7 złotych). Największe zwyżki wystąpiły w Maroku, Bułgarii i na Krecie – odpowiednio o 49, 33 i 29 złotych, a istotniejsze spadki średnich cen zanotowano w Tunezji i na Synaju - po 15 złotych. Zaczynamy ponownie obserwować tendencję do cyklicznego odreagowywania poziomów cenowych. Jeżeli jakieś biuro podnosi w danym tygodniu znacząco ceny to w następnym je opuszcza i na odwrót.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: "Struktura cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyjazdów jest podobna do zeszłorocznej. Najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli nadal spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne oferuje egipskie wybrzeże, a nieco wyższe Bułgaria i Tunezja."
Średnie ceny nieco wzrosły i na siedmiu głównych kierunkach są one wyższe od ich zeszłorocznych poziomów o około 70 złotych. Tańszy jest jedynie Synaj - o 50 złotych, a Egipskie Wybrzeże jest w zbliżonej cenie. Inne kierunki są już droższe: Tunezja o 60, Kreta i Turecka Riviera po około 80, Bułgaria o 100, a Wyspy Kanaryjskie o 150 złotych. Z dużych biur taniej niż przed rokiem sprzedaje jedynie Rainbow Tours/BeeFree – średnio o 100 złotych, a reszta o 20 -180 złotych drożej.
Pomimo tego, że ceny są wyższe od ubiegłorocznych, to wydaje się, że jest to bardzo dobry okres na zakupy ponieważ ich poziomy te są nadal znacząco niższe aniżeli w maju - czerwcu 2013 roku. Średnia różnica dla głównych kierunków wynosi 270 złotych (10 procent), przy czym najmniejsza jest ona przypadku Bułgarii – 170 złotych, a największa Wysp Kanaryjskich – 400 złotych. Procentowo nadal największą różnicę notuje Synaj - ceny niższe o 12 procent, a najmniejszą Bułgaria – ceny niższe o około 7 procenta.
Średnia cen last minute dla wyjazdów w okresie 10.03 – 23.03.2014 spadła w czasie ostatniego tygodnia dość znacznie , bo o około 130 złotych. Największe zniżki cen lastów odnotowano na Egipskim Wybrzeżu i Synaju – o 230 i 200złotych, dużo mniejsze na Wyspach Kanaryjskich –o 75 złotych, zaś wzrost nastąpił jedynie w Maroku – o 60 złotych.
Ceny superlastminutes na najbliższy tydzień na głównych kierunkach były zróżnicowane i przez ostatni miesiąc uległy dużym zmianom. Na odkładaniu momentu zakupu w czasie, tym razem najwięcej zyskali amatorzy Fuerteventury i Teneryfy – odpowiednio 1000 i 800 złotych oraz Madery i Synaju – po około 400 złotych. Natomiast bardzo nieprzyjemnie zaskoczyły amatorów wyczekiwania na last minutowe przeceny oferty na Cypr (średnio po 3500 złotych), były one bowiem – podobnie jak w zeszłym tygodniu - droższe aż o 620 złotych w porównaniu do poziomów z końca poprzedniego miesiąca.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: "Obserwowana dodatnia różnica cen imprez wakacyjnych w porównaniu z okresem ubiegłorocznym nie jest duża i może być zbliżona do wskaźników przyrostu kosztów. Jednocześnie złoty wykazuje kursy zbliżone do poziomów ubiegłorocznych. Oznacza to, że obecnie realizowane marże mogą być podobne do zeszłorocznych, co jest dobrym prognostykiem dla kondycji biur podróży, chociaż rozstrzygająca w tym względzie będzie równowaga popytu i podaży na rynku imprez turystycznych w okresie wakacyjnym."