Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

poniedziałek, 03 marzec 2014 11:30

Lato lekko drożeje, lat minute idzie ostro w dół

Napisane przez AG
Egipskie wybrzeże Morza Czerwonego Egipskie wybrzeże Morza Czerwonego AG

Średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła o 7 złotych (poprzednio spadła również o 7 złotych). Największe zwyżki wystąpiły w Maroku, Bułgarii i na Krecie – odpowiednio o 49, 33 i 29 złotych, a istotniejsze spadki średnich cen zanotowano w Tunezji i na Synaju - po 15 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowna jak zwykle przez firmę TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje okres 1 - 8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie drugiego i trzeciego tygodnia marca, które są teraz wyjazdami last minute.

Analiza pokazuje, że w trzecim tygodniu lutego średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła o 7 złotych (poprzednio spadła również o 7 złotych). Największe zwyżki wystąpiły w Maroku, Bułgarii i na Krecie – odpowiednio o 49, 33 i 29 złotych, a istotniejsze spadki średnich cen zanotowano w Tunezji i na Synaju - po 15 złotych. Zaczynamy ponownie obserwować tendencję do cyklicznego odreagowywania poziomów cenowych. Jeżeli jakieś biuro podnosi w danym tygodniu znacząco ceny to w następnym je opuszcza i na odwrót.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: "Struktura cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyjazdów jest podobna do zeszłorocznej. Najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli nadal spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne oferuje egipskie wybrzeże, a nieco wyższe Bułgaria i Tunezja."
Średnie ceny nieco wzrosły i na siedmiu głównych kierunkach są one wyższe od ich zeszłorocznych poziomów o około 70 złotych. Tańszy jest jedynie Synaj - o 50 złotych, a Egipskie Wybrzeże jest w zbliżonej cenie. Inne kierunki są już droższe: Tunezja o 60, Kreta i Turecka Riviera po około 80, Bułgaria o 100, a Wyspy Kanaryjskie o 150 złotych. Z dużych biur taniej niż przed rokiem sprzedaje jedynie Rainbow Tours/BeeFree – średnio o 100 złotych, a reszta o 20 -180 złotych drożej.
Pomimo tego, że ceny są wyższe od ubiegłorocznych, to wydaje się, że jest to bardzo dobry okres na zakupy ponieważ ich poziomy te są nadal znacząco niższe aniżeli w maju - czerwcu 2013 roku. Średnia różnica dla głównych kierunków wynosi 270 złotych (10 procent), przy czym najmniejsza jest ona przypadku Bułgarii – 170 złotych, a największa Wysp Kanaryjskich – 400 złotych. Procentowo nadal największą różnicę notuje Synaj - ceny niższe o 12 procent, a najmniejszą Bułgaria – ceny niższe o około 7 procenta.
Średnia cen last minute dla wyjazdów w okresie 10.03 – 23.03.2014 spadła w czasie ostatniego tygodnia dość znacznie , bo o około 130 złotych. Największe zniżki cen lastów odnotowano na Egipskim Wybrzeżu i Synaju – o 230 i 200złotych, dużo mniejsze na Wyspach Kanaryjskich –o 75 złotych, zaś wzrost nastąpił jedynie w Maroku – o 60 złotych.
Ceny superlastminutes na najbliższy tydzień na głównych kierunkach były zróżnicowane i przez ostatni miesiąc uległy dużym zmianom. Na odkładaniu momentu zakupu w czasie, tym razem najwięcej zyskali amatorzy Fuerteventury i Teneryfy – odpowiednio 1000 i 800 złotych oraz Madery i Synaju – po około 400 złotych. Natomiast bardzo nieprzyjemnie zaskoczyły amatorów wyczekiwania na last minutowe przeceny oferty na Cypr (średnio po 3500 złotych), były one bowiem – podobnie jak w zeszłym tygodniu - droższe aż o 620 złotych w porównaniu do poziomów z końca poprzedniego miesiąca.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: "Obserwowana dodatnia różnica cen imprez wakacyjnych w porównaniu z okresem ubiegłorocznym nie jest duża i może być zbliżona do wskaźników przyrostu kosztów. Jednocześnie złoty wykazuje kursy zbliżone do poziomów ubiegłorocznych. Oznacza to, że obecnie realizowane marże mogą być podobne do zeszłorocznych, co jest dobrym prognostykiem dla kondycji biur podróży, chociaż rozstrzygająca w tym względzie będzie równowaga popytu i podaży na rynku imprez turystycznych w okresie wakacyjnym."