Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Wakacje.pl: salon sprzedaży nr 100
Działający od 19 lat na polskim rynku największy agent turystyki zorganizowanej otworzył w miniona sobotę w Osielsku 100. biuro sprzedaży.
Czytaj więcej...
Wrocław, European Best Destination
Wrocław zwyciężył w międzynarodowym konkursie European Best Destination 2018, zdobywając ponad 41 tysięcy głosów. Jedyny reprezentant Polski w tegorocznej edycji konkursu otrzymał głosy ze 146 krajów.
Czytaj więcej...
Czego trzeba hotelom z Gdańska?
Jeśli masz hotel w Trójmieście, jesteś z pewnością przyzwyczajony do wysokich wymagań ze strony klientów. Sprawdź, jak zaoferować im wyjątkowy pakiet dodatkowych usług.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Wakacje.pl: salon sprzedaży nr 100
  • Wrocław, European Best Destination
  • Czego trzeba hotelom z Gdańska?

Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 09 grudzień 2016 13:26

OSAT doprecyzował umowę z Grecosem

Napisane przez AG

Nowa, poprawiona umowa z agencyjna zostanie przesłana agentom w najbliższym czasie.

Jak głosi komunikat OSAT, 3 grudnia odbyło się spotkanie reprezentujących Grecos Holiday: Janusza Śmigielskiego i Mikołaja Dziubalskiego z członkami Zarządu OSAT: Moniką Hiszpańską, Markiem Kamieńskim, Marcinem Stołowskim i Marcinem Chiliński. Omówinono na nim szczegółowo nową umowę agencyjną Grecos Holiday, która ma zostać przesłana agentom w najbliższym czasie. Zarząd OSAT otrzymał ją wcześniej w celu konsultacji.
W toku rozmów z Grecos Holiday, na wniosek OSAT zostały poruszone niektóre kwestie dotyczące współpracy a dotyczące m.in.
1. Zabezpieczeń terminowego spływu należności z tytułu umowy
2. Roli i obowiązków Agentów w procesie postepowania reklamacyjnego oraz odpowiedzialności Agenta za płatności klientów wynikających z umowy
3. Zapisów związanych z ochroną danych osobowych klientów udostępnianych w procesie sprzedaży
4. Zasad wprowadzenia opłaty marketingowej
5. Mniej istotne zapisy umowy, które wymagały lekkiego doprecyzowania.

Marcin Chiliński, członek zarządu OSAT, podkreslił: “Warto tutaj zaznaczyć, że to praktycznie pierwsza aż taka konsultacja warunków współpracy pomiędzy agentami a touroperatorem. Doceniamy otwartość i transparentność kierownictwa Grecos Holiday. Z punktu widzenia OSAT liczymy, że stanie się to regułą również dla innych uczestników naszej branży.
Dopracowane wspólnie przez strony zapisy w umowie są bardzo dobrym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami organizatora i agenta turystycznego. Dyskusja nie dotyczyła zasadniczych kwestii uregulowanych w umowie, których zdecydowana większość pozostaje niezmieniona w stosunku do poprzednich zapisów i nie budzi wątpliwości. To ważne w dzisiejszych dość specyficznych czasach dla naszej branży, abyśmy kooperowali w zgodzie i w oparciu o jasne i przejrzyste warunki współpracy.
Ze strony OSAT bardzo cieszy nas fakt, że przedstawiciele Grecos Holiday jasno zadeklarowali swoje pro-agencyjne nastawienie, co znalazło potwierdzenie w toku rozmów na temat umowy. Będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi programu Agent 2.0. i liczymy, że nasza zasada "Razem możemy więcej" będzie dotyczyła agentów również we współpracy z Grecos Holiday. Synergia w działaniu i kooperacja powinna dać nam w przyszłości wymierne rezultaty.”