Wrocław walczy o turystyczne laury
Wrocław został nominowany w prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations.
Czytaj więcej...
Sztuczna inteligencja w KLM
W udzielaniu odpowiedzi na zapytania, które napływają do KLMi za pośrednictwem mediów społecznościowych pomaga sztuczna inteligencja (AI)
Czytaj więcej...
Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Wrocław walczy o turystyczne laury
  • Sztuczna inteligencja w KLM
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 07 listopad 2016 11:24

Biura podróży - wyjazdy na ferie zimowe niewiele droższe niż przed rokiem

Napisane przez MG
Jedna z plaż egipskich Jedna z plaż egipskich AG

Średnie ceny imprez turystycznych w okresie zimowych ferii szkolnych są droższe od zeszłorocznych tylko o 67 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje okres pierwszego tygodnia zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 13-19 lutego 2017 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 13-19 lutego, średnie ceny wzrosły o 67 złotych, (w poprzednim zestawieniu spadły o 12 złotych, a wcześniej wzrosły o 182 złote), a zdecydowanie największe wzrosty odnotowano w na Gran Canarii - o 376 złotych oraz na Teneryfie i w Hurghadzie - o 122 i 93 złote. Spadki były niewielkie i wyniosły na Cyprze – 21 złotych (w poprzednim zestawieniu miał tam miejsce największy wzrost średniej ceny), a już zupełnie nieznaczne spadki zanotowano w Maroku i w Portugalii – o 5 i 3 złote.
Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 43 złote, czyli w podobnej skali jak w poprzednich zestawieniach (53 i 52 złote).

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych tym (nie licząc egzotyki jako całości), który wykazał większy wzrost cen rok do roku nadal są Wyspy Kanaryjskie droższe o średnio 22 złote niż w ubiegłym sezonie (w poprzednich zestawieniach były droższe o 76 i 118 złotych). Przed rokiem Kanary wykazały wzrost, który był również niewielki i wyniósł 35 złotych. Spośród wysp na tym kierunku największy średni roczny wzrost średniej ceny wykazuje obecnie Teneryfa – o 119 złotych, a najbardziej przeceniona jest obecnie Gran Canaria – o średnio 68 złotych i jest to sytuacja z grubsza podobna do notowanej w ubiegłym sezonie.
Śladowe zwyżki wobec okresu sprzed roku wykazuje obecnie Egipt, gdzie ceny wzrosły powyżej poziomów z sezonu 2015/16 o średnio 2 złote (w poprzednich zestawieniach było to 5 i 13 złotych), podczas gdy rok temu wzrastały wyraźniej bo o 81 złotych. Wyższe są teraz ceny w Hurghadzie i w Marsa Alam – o średnio 64 i 20 złotych, a w dość istotnej skali, czyli o 171 złotych potaniały wycieczki na Synaj. W nieodległej przyszłości bardziej korzystnemu kształtowaniu się cen Egiptu może pomóc ostatnia bardzo głęboka dewaluacja miejscowej waluty, o której już była mowa wcześniej w tym materiale.

Z mniejszych kierunków znacznie droższa niż przed rokiem jest teraz Portugalia – o 284 złote, tylko niewiele droższe jest Maroko – o 55 złotych, a nieznacznie tańsze są średnie ceny wycieczek na Cypr – o 21 złotych.
W obecnym zestawieniu – spośród dużych biur podróży - największą zniżkę średnich cen wycieczek w porównaniu z ubiegłym sezonem oferuje biuro Itaka – o prawie 90 złotych, a zwyżki cen, ale mniejsze od średniej (średnia to 43 złote), wykazują propozycje biur Exim Tours i Wezyr. Relatywnie bardzo kosztowna jest teraz oferta biura TUI (o ponad 880 złotych), która akurat przed rokiem charakteryzowała się najgłębszymi przecenami – o 310 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, czyli w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 10 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to na pozycję lidera wśród dużych organizatorów wysunęło się biuro Itaka, które we wczesnym okresie sprzedaży first minute często stosuje politykę bardzo atrakcyjnych cen wycieczek. Obecnie dysponuje ono najbardziej korzystnymi ofertami w liczbie 13 przed biurami Rainbow oraz Exim Tours (9 i 8 ofert). Wśród małych organizatorów odrębnym przypadkiem stało się w tym zestawieniu biuro Ecco Holiday z bardzo wysoką liczbą aż 10 najbardziej atrakcyjnych ofert. Wynika to również z tego, że organizator ten w dużym stopniu wykorzystuje w swoich imprezach przeloty tanimi liniami, a te w ostatnim czasie (na wyloty w lutym) są często relatywnie tanie. Taka sytuacja będzie się jednak w przyszłości znacząco się zmieniać, a obecna może stanowić dobrą okazję do dokonania rezerwacji.