Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
Zmienię strukturę kosztów POT, by więcej środków na promocję szło rzeczywiście na promocję. Działam w interesie polskiej gospodarki - powiedział w rozmowie z WaszaTurystyka.pl, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marek Olszewski.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
Malmö stawia na zrównoważony rozwój
Malmö na przestrzeni lat zmieniło się z szarego, pofabrycznego ośrodka w nowoczesne miasto przyszłości, gdzie innowacyjne pomysły w sposób naturalny wcielane są w życie mieszkańców.
Czytaj więcej...
Na Maltę - na spotkanie z latem
By wyrwać się z zimnej rzeczywistości i wreszcie zdjąć ciepłe okrycia - wyjedź na Maltę!
Czytaj więcej...
We Wrocławiu grajmy w zielone
Wspaniałe zabytki, rynek, Ostrów Tumski, krasnale - jeśli to wszystko we Wrocławiu zobaczymy, warto odkryć zieloną stronę miasta. Wiosna to świetny czas, by ruszyć na spotkanie z naturą w stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • Malmö stawia na zrównoważony rozwój
  • Na Maltę - na spotkanie z latem
  • We Wrocławiu grajmy w zielone

Reklama

wtorek, 25 październik 2016 11:54

Biura podróży - Kanary na zimę drożeją

Napisane przez MG
Biura podróży - Kanary na zimę drożeją AG

Wyspy Kanaryjskie droższe obecnie o średnio 76 złotych niż poprzednim sezonie. Największe średnie roczne wzrosty cen wykazuje obecnie Fuerteventura – o 257 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego definiowanego czyli 13-19 lutego 2017 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 13-19 lutego, średnie ceny spadły o 12 złotych, (w zeszłym tygodniu wzrosły o 182 złote), a największe spadki odnotowano w Maroku - o 160 złotych oraz w Portugalii i na Synaju - o 119 i 93 złote. Wyraźny wzrost średnich cen wycieczek miał w tym tygodniu miejsce na Cyprze – o 159 złotych, a w znacznie mniejszym stopniu na kanaryjskich wyspach Fuerteventurze i Teneryfie – o 51 i 34 złote. W analogicznym okresie ubiegłego roku tygodniowa skala zmiany cen wycieczek była podobna, ale był to wzrost o średnio 14 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2016 (okres 01-07 luty) i 2017 (okres 13-19 luty) zebranych w tych samych okresach października pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 53 złote, czyli o niemal dokładnie tyle, ile w poprzednim tygodniu (52 złote).

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych kierunkiem (nie licząc egzotyki jako całości), który wykazał większy wzrost cen rok do roku nadal są Wyspy Kanaryjskie droższe obecnie o średnio 76 złotych niż poprzednim sezonie (przed tygodniem o 118 złotych). Przed rokiem Kanary również wykazały wzrost, który wyniósł 125 złotych. Spośród wysp na tym kierunku największe średnie roczne wzrosty cen wykazuje obecnie Fuerteventura – o 257 złotych, a nieco przeceniona została Teneryfa – o średnio 69 złotych i jest to sytuacja z grubsza odwrotna do odnotowywanej w ubiegłym sezonie.
Niewielkie zwyżki wobec okresu sprzed roku wykazuje obecnie Egipt, gdzie ceny wzrosły powyżej poziomów z sezonu 2015/16 o średnio 5 złotych (przed tygodniem było to 13 złotych), podczas rok temu wzrastały o 143 złote. Wyższe były ceny w Hurghadzie – o średnio 79 złotych, niewiele nizsze w Marsa Alam – o 20 złotych, a nieco większej skali, bo o 43 złote potaniały wycieczki na Synaj. W nieodległej przyszłości korzystnemu kształtowaniu się cen Egiptu może pomóc oczekiwana dewaluacja miejscowej waluty (poprzednia miała miejsce 13 marca tego roku), która powinna otworzyć możliwości obniżek cen oraz poprawy konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych.

Z mniejszych kierunków znacznie droższy niż przed rokiem jest teraz Cypr – o 193 złote, tylko niewiele droższe jest Maroko – o 30 złotych, a nieznacznie droższe są średnie ceny wycieczek do Portugalii – o 9 złotych.
W obecnym zestawieniu największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura Itaka – o około 153 złotych, a już znacznie mniejszą oferta biura Wezyr - o 9 złotych. Nieco niższe zwyżki od średniej (średnia to 52 złote) prezentuje na biuro Exim Tours – o około 24 złote, a pozostałe są już wyraźnie droższe, w tym zwłaszcza w biurze TUI - o ponad 580 złotych. W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, czyli w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 10 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera utrzymuje jeszcze korzystające w dużym stopniu z przelotów tanimi liniami biuro Exim Tours (11 takich ofert) przed biurami Rainbow oraz Itaka (9 i 8 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się obecnie biuro Ecco Holiday (3 oferty).