Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

wtorek, 25 październik 2016 11:54

Biura podróży - Kanary na zimę drożeją

Napisane przez MG
Biura podróży - Kanary na zimę drożeją AG

Wyspy Kanaryjskie droższe obecnie o średnio 76 złotych niż poprzednim sezonie. Największe średnie roczne wzrosty cen wykazuje obecnie Fuerteventura – o 257 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego definiowanego czyli 13-19 lutego 2017 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 13-19 lutego, średnie ceny spadły o 12 złotych, (w zeszłym tygodniu wzrosły o 182 złote), a największe spadki odnotowano w Maroku - o 160 złotych oraz w Portugalii i na Synaju - o 119 i 93 złote. Wyraźny wzrost średnich cen wycieczek miał w tym tygodniu miejsce na Cyprze – o 159 złotych, a w znacznie mniejszym stopniu na kanaryjskich wyspach Fuerteventurze i Teneryfie – o 51 i 34 złote. W analogicznym okresie ubiegłego roku tygodniowa skala zmiany cen wycieczek była podobna, ale był to wzrost o średnio 14 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2016 (okres 01-07 luty) i 2017 (okres 13-19 luty) zebranych w tych samych okresach października pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 53 złote, czyli o niemal dokładnie tyle, ile w poprzednim tygodniu (52 złote).

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych kierunkiem (nie licząc egzotyki jako całości), który wykazał większy wzrost cen rok do roku nadal są Wyspy Kanaryjskie droższe obecnie o średnio 76 złotych niż poprzednim sezonie (przed tygodniem o 118 złotych). Przed rokiem Kanary również wykazały wzrost, który wyniósł 125 złotych. Spośród wysp na tym kierunku największe średnie roczne wzrosty cen wykazuje obecnie Fuerteventura – o 257 złotych, a nieco przeceniona została Teneryfa – o średnio 69 złotych i jest to sytuacja z grubsza odwrotna do odnotowywanej w ubiegłym sezonie.
Niewielkie zwyżki wobec okresu sprzed roku wykazuje obecnie Egipt, gdzie ceny wzrosły powyżej poziomów z sezonu 2015/16 o średnio 5 złotych (przed tygodniem było to 13 złotych), podczas rok temu wzrastały o 143 złote. Wyższe były ceny w Hurghadzie – o średnio 79 złotych, niewiele nizsze w Marsa Alam – o 20 złotych, a nieco większej skali, bo o 43 złote potaniały wycieczki na Synaj. W nieodległej przyszłości korzystnemu kształtowaniu się cen Egiptu może pomóc oczekiwana dewaluacja miejscowej waluty (poprzednia miała miejsce 13 marca tego roku), która powinna otworzyć możliwości obniżek cen oraz poprawy konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych.

Z mniejszych kierunków znacznie droższy niż przed rokiem jest teraz Cypr – o 193 złote, tylko niewiele droższe jest Maroko – o 30 złotych, a nieznacznie droższe są średnie ceny wycieczek do Portugalii – o 9 złotych.
W obecnym zestawieniu największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura Itaka – o około 153 złotych, a już znacznie mniejszą oferta biura Wezyr - o 9 złotych. Nieco niższe zwyżki od średniej (średnia to 52 złote) prezentuje na biuro Exim Tours – o około 24 złote, a pozostałe są już wyraźnie droższe, w tym zwłaszcza w biurze TUI - o ponad 580 złotych. W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, czyli w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 10 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera utrzymuje jeszcze korzystające w dużym stopniu z przelotów tanimi liniami biuro Exim Tours (11 takich ofert) przed biurami Rainbow oraz Itaka (9 i 8 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się obecnie biuro Ecco Holiday (3 oferty).