Wrocław walczy o turystyczne laury
Wrocław został nominowany w prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations.
Czytaj więcej...
Sztuczna inteligencja w KLM
W udzielaniu odpowiedzi na zapytania, które napływają do KLMi za pośrednictwem mediów społecznościowych pomaga sztuczna inteligencja (AI)
Czytaj więcej...
Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Wrocław walczy o turystyczne laury
  • Sztuczna inteligencja w KLM
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 25 październik 2016 11:54

Biura podróży - Kanary na zimę drożeją

Napisane przez MG
Biura podróży - Kanary na zimę drożeją AG

Wyspy Kanaryjskie droższe obecnie o średnio 76 złotych niż poprzednim sezonie. Największe średnie roczne wzrosty cen wykazuje obecnie Fuerteventura – o 257 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego definiowanego czyli 13-19 lutego 2017 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 13-19 lutego, średnie ceny spadły o 12 złotych, (w zeszłym tygodniu wzrosły o 182 złote), a największe spadki odnotowano w Maroku - o 160 złotych oraz w Portugalii i na Synaju - o 119 i 93 złote. Wyraźny wzrost średnich cen wycieczek miał w tym tygodniu miejsce na Cyprze – o 159 złotych, a w znacznie mniejszym stopniu na kanaryjskich wyspach Fuerteventurze i Teneryfie – o 51 i 34 złote. W analogicznym okresie ubiegłego roku tygodniowa skala zmiany cen wycieczek była podobna, ale był to wzrost o średnio 14 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2016 (okres 01-07 luty) i 2017 (okres 13-19 luty) zebranych w tych samych okresach października pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 53 złote, czyli o niemal dokładnie tyle, ile w poprzednim tygodniu (52 złote).

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych kierunkiem (nie licząc egzotyki jako całości), który wykazał większy wzrost cen rok do roku nadal są Wyspy Kanaryjskie droższe obecnie o średnio 76 złotych niż poprzednim sezonie (przed tygodniem o 118 złotych). Przed rokiem Kanary również wykazały wzrost, który wyniósł 125 złotych. Spośród wysp na tym kierunku największe średnie roczne wzrosty cen wykazuje obecnie Fuerteventura – o 257 złotych, a nieco przeceniona została Teneryfa – o średnio 69 złotych i jest to sytuacja z grubsza odwrotna do odnotowywanej w ubiegłym sezonie.
Niewielkie zwyżki wobec okresu sprzed roku wykazuje obecnie Egipt, gdzie ceny wzrosły powyżej poziomów z sezonu 2015/16 o średnio 5 złotych (przed tygodniem było to 13 złotych), podczas rok temu wzrastały o 143 złote. Wyższe były ceny w Hurghadzie – o średnio 79 złotych, niewiele nizsze w Marsa Alam – o 20 złotych, a nieco większej skali, bo o 43 złote potaniały wycieczki na Synaj. W nieodległej przyszłości korzystnemu kształtowaniu się cen Egiptu może pomóc oczekiwana dewaluacja miejscowej waluty (poprzednia miała miejsce 13 marca tego roku), która powinna otworzyć możliwości obniżek cen oraz poprawy konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych.

Z mniejszych kierunków znacznie droższy niż przed rokiem jest teraz Cypr – o 193 złote, tylko niewiele droższe jest Maroko – o 30 złotych, a nieznacznie droższe są średnie ceny wycieczek do Portugalii – o 9 złotych.
W obecnym zestawieniu największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura Itaka – o około 153 złotych, a już znacznie mniejszą oferta biura Wezyr - o 9 złotych. Nieco niższe zwyżki od średniej (średnia to 52 złote) prezentuje na biuro Exim Tours – o około 24 złote, a pozostałe są już wyraźnie droższe, w tym zwłaszcza w biurze TUI - o ponad 580 złotych. W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, czyli w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 10 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera utrzymuje jeszcze korzystające w dużym stopniu z przelotów tanimi liniami biuro Exim Tours (11 takich ofert) przed biurami Rainbow oraz Itaka (9 i 8 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się obecnie biuro Ecco Holiday (3 oferty).