Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
Tańszy bagaż w Ryanair
Od dzisiaj w Ryanairze płacimy za bagaż rejestrowany o 45 zł mniej.
Czytaj więcej...
Wirtualny asystent podróży
Dzięki rozwiązaniu Situm podróżny lub gość ma do dyspozycji osobistego asystenta nawigacyjnego na własnym smartfonie lub tablecie.
Czytaj więcej...
Tunezja: więcej czarterów w 2018
Jak do tej pory, 11 polskich touroperatorów uwzględniło Tunezję w katalogach na 2018 rok. Zaplanowana liczba pakietów czterokrotnie przewyższa wyniki sprzedaży z 2017 roku.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?
  • Tańszy bagaż w Ryanair
  • Wirtualny asystent podróży
  • Tunezja: więcej czarterów w 2018

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 19 luty 2014 10:12

Grecja, Egipt, Turcja i Hiszpania - "wielka czwórka" sprzedaży w biurach podróży

Napisane przez AG
Morze Czerwone Morze Czerwone AG

Wzrost liczby rezerwacji i klientów lekko wyhamował w ostatnim tygodniu. Duża grupa klientó wyjechała na ferie szkolne, biura podróży są rzadziej odwiedzane, jednak i tak częściej niż rok temu. Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów - o 13,8 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 12,2 proc.

Liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła o 15,1 proc., zaś klientów kupujących ofertę zimową, mimo powoli kończących się ferii szkolnych - o 9,6proc.
Powyższe wyniki od razu przekładają się na mniejsze wzrosty w poszczególnych kategoriach wyjazdów. W omawianym tygodniu największy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 zanotowano w wyjazdach samolotowych – o 19,1 proc., sprzedaż wycieczek autokar + hotel wzrosła tylko o 1,9 proc, zaś wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o –16,1proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły wciąż prawie 90 proc. (85,3 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,7 proc. a autokarowe – 6 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej dziesiątce - bez zmian: wciąż te same kraje, zmiany dotyczą tylko kolejności. Tym razem pozycje lidera wskoczyła Grecja której udział w sprzedaży wyniósł 21,6 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Egipt (17,2 proc.), Turcja (13,1 proc.), Hiszpania (9,3 proc.), Bułgaria (4,1 proc.), Tunezja (3,9 proc.), Włochy (3,7 proc.), Maroko (1,8 proc.), Chorwacja (1,7 proc.), oraz Cypr (1,4 proc.).

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to tym razem pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (4 lotniska).Miejsca na podium tradycycjnie do kilku tygodni zajęły : turecka Antalya oraz egipskie Hurgahda i Sharm El Sheik.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Bułgariie – Burgas (2074 zł) i w Egipcie - Hurghada (2282 zł). Najdrożej jest na Fuerteventurze (2967 zł) i na Rodos (2651 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że osiągnęła ona wzrost o 31,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (42,4 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 4,7 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o ponad jedną czwartą, o – 25,7 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 24,3 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 54,9 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 88,2 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (17,4 proc. udziału w rynku i 68,7 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 15,4 proc. i 24,4 proc.), Turcja (13,4 proc. i 43,6 proc.), Hiszpania (11,9 proc. i 35,2 proc.) i Włochy (4,3 proc. i – 13,7 proc.). Zwraca uwagę znajdująca się na 20. pozycji Albania - 0,3 proc. udziału w rynku, ale wzrost w stosunku do roku ubiegłego aż o 186,5 proc.
Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotowało Korfu (+111 proc.), następne jest Bodrum (+110,2).