Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Travelplanet: wakacje będą tańsze
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą tańsze od zeszłorocznych – powiedział Robert Gołuński, prezes Travelplanet.pl
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Travelplanet: wakacje będą tańsze
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 03 październik 2016 08:29

Biura podróży - Grecja wciąż droższa niż przed rokiem

Napisane przez MG
Jedna z plaż cypryjskich Jedna z plaż cypryjskich AG

W ostatnim tygodniu średnie ceny w biurach podróży były wyższe od zeszłorocznych już tylko w Grecji, Turcji, Tunezji, Maroku i na Cyprze. Poważne zniżki odnotowano na Kanarach, Majorce i w Egipcie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowan przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października.
Dynamika sprzedaży głównych kierunków przekładała się na zmiany ich miesięcznych udziałów w rynku jako całości, które według bieżących danych Enovatis kształtowały się jak na poniższym wykresie.

W tym materiale porównania bazują na cenach dla okresu 3-9 października 2016 roku zebranych w dniu 30 września. W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 3-9 października, średnie ceny spadły o 15 złotych (poprzednio spadły o 4 złote). Największe spadki odnotowano na wyspie Lanzarote - o 617 złotych oraz w Marsa Alam i na Fuerteventurze – o 438 i 337 złotych. Z kolei największe wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Chalkidiki – o 790 złotych oraz na Krecie i Tureckiej Riwierze – o odpowiednio 235 i 161 złotych .

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku wskazuje, że w odróżnieniu od większości poprzednich tygodni ukształtowały się one poniżej poziomu ubiegłorocznego i były od niego niższe o 33 złote.
Spośród dużych kierunków kierunkiem, który konsekwentnie wykazuje największą zwyżkę cen rok do roku pozostaje Grecja droższa teraz niż przed rokiem o średnio 113 złotych, a z jej wysp największe średnie wzrosty cen wykazują obecnie Korfu i Rodos – o 360 i 353 złote, a najbardziej przeceniona jest wyspa Kos – o średnio 623 złote.
Dość niespodziewanie kolejną pozycję w zestawieniu kierunków na których ceny wobec zeszłego sezonu były wyższe niż przed rokiem zajęła Turcja, gdzie ceny wzrosły o średnio 80 złotych z tym, że dotyczy to obecnie jedynie ofert na Turecką Riwierę, gdyż Turcja Egejska nie jest już praktycznie oferowana. Turcja była w badanym okresie z reguły znacznie tańsza niż w poprzednim sezonie.
Kierunek ten w ostatnich tygodniach zaczął sprzedawać się nieco lepiej gdyż - tak jak zaznaczaliśmy kilkakrotnie już wcześniej - na poprawę postrzegania Turcji pod kątem bezpieczeństwa (począwszy od sierpnia), zaczęła prawdopodobnie wpływać nowa sytuacja powstała nieudanym puczu wojskowym z nocy 15/16 lipca. Całkiem możliwe, że generuje ona przekonanie o wyższym stopniu kontroli przez władze sytuacji wewnętrznej w kraju i w konsekwencji może wśród turystów wywoływać spadek poczucia zagrożenia zdarzeniami terrorystycznymi. Podobną pozytywną rolę może pełnić też przywrócenie czarterowego ruchu turystycznego Rosjan do Turcji.

Kierunkiem o niższych średnich cenach wycieczek wobec ubiegłego roku są Kanary, gdzie obniżyły się one poniżej poziomu zeszłorocznego o 184 złote. Z kanaryjskich wysp największe zniżki wykazują – podobnie jak przed tygodniem - Gran Canaria i Fuerteventura o średnio 502 i 191 złotych, a jedyny nieznaczny wzrost cen wobec ubiegłego sezonu odnotowano na Lanzarote – o 6 złotych.
Największe zniżki wobec okresu sprzed roku wykazuje obecnie Egipt, gdzie ceny spadły poniżej poziomów z sezonu 2015 aż o 406 złotych. Jeszcze wcześniej pewien wpływ na kształtowanie się cen wywarła marcowa 13-procentowa dewaluacja egipskiego funta, po której przebywały one przez dłuższy na tym kierunku poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych. Przypominamy ten przypadek po raz kolejny, gdyż w ostatnim okresie coraz bardziej prawdopodobna staje się powtórna dewaluacja egipskiej waluty – być może jeszcze w okresie sprzedaży fist minute , która powinna po raz kolejny otworzyć możliwości obniżek cen , co zapewne doprowadzi do poprawy konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych. Najgłębsze przeceny wobec ubiegłego roku wystąpiły na Synaju – o średnio 710 złotych, a najmniejsze w Marsa Alam – o średnio 252 złote.
W październiku nie była już sprzedawana Bułgaria wobec czego nie występuje w zestawieniu.
Z mniejszych kierunków – podobnie jak miało to miejsce przed tygodniem - droższe niż przed rokiem były Cypr Tunezja i Maroko – o 463, 228, 139 złotych, a zniżki cen odnotowała Majorka – o 198 złotych.

Według Andrzeja Betleja z TravelData.pl, warte zaznaczenia jest, że:
- średni poziom cen wycieczek przebywa zwykle nieco powyżej poziomów sprzed roku, a taką sytuację mamy już (z wyjątkiem tego i jeszcze jednego tygodnia) od ponad dwóch miesięcy. Na poprawę popytu w końcowym okresie sezonu wpłynęło kilka przyczyn w tym coraz wyższy poziom optymizmu konsumenckiego i przełożenie części popytu przez osoby zainteresowane wydarzeniami sportowymi np. mistrzostwami EURO 2016 i/lub Igrzyskami w Rio de Janeiro z okresu późnej wiosny i wakacji na okres powakacyjny.
.