Turystyka na aucie
Turystyka nigdy nie miała silnej pozycji w Ministerstwie Sportu i Turystyki, teraz jednak nie ma już żadnej. Znalazła się po prostu poza boiskiem.
Czytaj więcej...
Dariusz Rogowski odwołany
Dariusz Rogowski, podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę został dzisiaj odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej...
Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki zrównoważonej
Na pytanie zawarte w tytule, odpowie podczas III Forum Promocji Turystycznej Izabela Stelmańska,
Czytaj więcej...
Promocja Wrocławia - wzorowa
Wrocław od dawna ma opinię miasta, które dba o swoją markę. Promocja miasta może uchodzić w Polsce za wzorcową.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Turystyka na aucie
  • Dariusz Rogowski odwołany
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Promocja turystyki zrównoważonej
  • Promocja Wrocławia - wzorowa

Reklama

czwartek, 13 luty 2014 00:47

Wzrasta sprzedaż zimy i lata

Napisane przez AG
Świątynia królowej Hatczepsut w Egipcie Świątynia królowej Hatczepsut w Egipcie AG

W ostatnim tygodniu, zanotowano znaczny wzrost liczby rezerwacji i klientów. Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano spory wzrost liczby klientów - o 48,4 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 47,6 proc.

Liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła aż o 56,2 proc., zaś klientów kupujących ofertę zimową - o 31,4 proc.
W omawianym tygodniu roku 2014 największy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 zanotowano w wyjazdach samolotowych – o 68 proc., sprzedaż wycieczek autokar + hotel wzrosła o 36,6 proc, zaś wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o –33,6 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły znowu prawie 90 proc. (86,6 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 7,7 proc. a autokarowe – 5,7 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej dziesiątce - bez zmian: wciąz te same kraje, zmiany dotyczą tylko kolejności. Tym razem pozycje lidera objął którego udział w sprzedaży wyniósł 18,9 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Grecja (18,2 proc.), Turcja (14,7 proc.), Hiszpania (10,3 proc.), Włochy (4,2 proc.), Bułgaria (3,8 proc.), Tunezja (3,7 proc.), Maroko (2,5 proc.), Portugalia (1,8 proc.), oraz Chorwacja (1,5 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to tym razem pierwszą dziesiątkę zdominowały Egipt (4 lotniska) i Grecja (3 lotniska).Miejsca na podium zajęły : turecka Antalya oraz egipskie Hurgahda i Sharm El Sheik.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie – Hurghada (2245 zł), Sharm El Sheik (2263 zł) i Taba (2335 zł). Najdrożej jest w Agadirze (2913 zł) i Heraklionie (2791 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że osiągnęła ona wzrost 39,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (52 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 13,1 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały poważnie, bo o – 23,9 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 24,9 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 59 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 88,5 proc. więcej niż rok temu.
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (17,2 proc. udziału w rynku i 71,5 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 15,3 proc. i 25,4 proc.), Turcja (13,4 proc. i 48,7 proc.), Hiszpania (12 proc. i 38,7 proc.) i Włochy (4,4 proc. i – 13,2 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotowało Bodrum (+124,42), następne jest Korfu (+111 proc.).