Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Napiszmy ustawę o POT
W Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nową ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej. III Forum Promocji Turystycznej to świetna okazja, by przedyskutować jej założenia.
Czytaj więcej...
Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
Plażowa Wiosna, czyli Grecja tańsza od kwietnia do czerwca Kos i Rodos – do 400 zł taniej, dla Grecji kontynentalnej ceny niższe o nawet 500 złotych.
Czytaj więcej...
Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
Trudno jest być następcą Jána Bošnoviča, ale będę kontynuować jego pracę.
Czytaj więcej...
II Rada spróbuje doradzić Bańce
4 marca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Turystyki II kadencji.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Napiszmy ustawę o POT
  • Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
  • Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
  • II Rada spróbuje doradzić Bańce

Reklama

poniedziałek, 10 luty 2014 17:44

Ceny lastów na ferie zimowe to w górę, to w dół

Napisane przez AG
Ceny lastów na ferie zimowe to w górę, to w dół AG

Największy wzrost odnotowano w Tunezji i na Synaju – o 155i 90 złotych, a spadki na Egipskim Wybrzeżu i w Maroku – o 300 oraz 215 złotych.

Kolejna analiza przygotowana przez firmę TravelDATA, spółkę zajmująca się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej odnosi się do szczytu sezonu wakacyjnego (1-8 sierpnia). oraz wyjazdów na ferie zimowe w okresie drugiej połowy lutego, ale już tylko jako last minute.

W pierwszym tygodniu lutego średnie ceny imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosły o 22 złote (poprzednio o 15 złotych). Najwięcej wzrosły ceny na wyspach Dodekanezu oraz Kanaryjskich – o 77 i 62 złote, a także w Turcji Pd.-Zach. oraz Tureckiej Riwierze – o 49 i 51 złotych. Nieduże spadki średnich cen zanotowano jedynie w Maroku - o 9 złotych. Ceny ofert lata od kilku tygodni wykazują powolną tendencję wzrostową ponieważ popyt jest duży i stabilny, co pozwala na dokonywanie selektywnych podwyżek na dużej części kierunków.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: Struktura cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyjazdów jest podobna do zeszłorocznej. Najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli nadal spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne oferuje egipskie wybrzeże, a nieco wyższe Bułgaria i Tunezja.

Mimio wzrostów średnich cen, na siedmiu głównych kierunkach są one wyższe od ich zeszłorocznych poziomów zaledwie o około 75 złotych. Tańsze są Synaj i Egipskie Wybrzeże o 20 i 10 złotych, a pozostałe są droższe: Tunezja o 60, Kreta oraz Bułgaria po około 90 złotych, a Turecka Riviera i Wyspy Kanaryjskie o 110 i 200 złotych. Z dużych organizatorów taniej niż przed rokiem sprzedaje jedynie Rainbow Tours/BeeFree – średnio o 50 złotych, a reszta o 30 -150 złotych drożej.
Pomimo tego wydaje się, że jest to bardzo dobry czas na zakupy ponieważ poziomy te są i tak sporo niższe aniżeli w maju - czerwcu 2013 roku. Średnia różnica dla głównych kierunków nadal jest spora i wynosi 260 złotych (9,5 procenta), przy czym najmniejsza jest ona w przypadku Bułgarii – 185 złotych, a największa Wysp Kanaryjskich – 450 złotych. Procentowo nadal największą różnicę notuje Synaj - ceny niższe o 12 procent, a najmniejszą Bułgaria - o około 7 procent.
Średnia cena last minute dla wyjazdów na ferie (17.02 – 2.03.2014) spadła o około 100 złotych, co jest zasługa głównie drugiego tygodnia tego okresu. Największy wzrost odnotowano w Tunezji i na Synaju – o 155 i 90 złotych, a spadki na Egipskim Wybrzeżu i w Maroku – o 300 oraz 215 złotych. Wydaje się, że w tym sezonie szczególnie dużo za wyjazdy zapłacą amatorzy last minute z trzeciego terminu ferii, w tym z woj. mazowieckiego. Obecne ceny te (wyloty 16-22 luty) są często wyższe niż wycieczek oferowanych wcześniej. Dużo droższe są Maroko (o 400 zł), Cypr (o 200 zł) i Tunezja (o 120 złotych). Bardzo skromna była oferta na Gran Canarię, a Lanzarote i Synaju nie było już w sprzedaży.
W superlastminutes na najbliższy tydzień względnie tanio była jeszcze dostępna Taba (po średnio 1750 złotych) oraz Cypr (1800 złotych). Droższe niż normalnie były natomiast wyjazdy na Egipskie Wybrzeże (o około 150 złotych), czyli średnio po 2350 złotych. Bardzo skromne były już oferty na Lanzarote oraz Gran Canarię.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: Obserwowana dodatnia różnica cen imprez wakacyjnych w porównaniu z okresem ubiegłorocznym nie jest duża i może być zbliżona do wskaźników przyrostu kosztów. Jednocześnie złoty wykazuje kursy bliskie poziomom ubiegłorocznych. Oznacza to, że obecnie realizowane marże mogą być podobne do zeszłorocznych, co jest dobrym prognostykiem dla kondycji biur podróży, chociaż rozstrzygająca w tym względzie będzie równowaga popytu i podaży na rynku imprez turystycznych w okresie wakacyjnym.