Pewnik turystyczny? Toskania!
Luksusowy ośrodek turystyczny Tuscany Forever® zaprasza polskie biura podróży do współpracy.
Czytaj więcej...
Quo vadis POT?
Czy Polska Organizacja Turystyczna jest instytucją zbędną?
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Rosjanie wrócą do Egiptu
Po dokładnych oględzinach terminalu 2 na lotnisku w Kairze, specjaliści z Rosji są zadowoleni ze środków bezpieczeństwa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pewnik turystyczny? Toskania!
  • Quo vadis POT?
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Rosjanie wrócą do Egiptu

Reklama

Reklama

wtorek, 04 luty 2014 19:23

Mniejszy wzrost sprzedaży w biurach podróży, ale jednak wzrost

Napisane przez AG
Hotel w Larnace na Cyprze Hotel w Larnace na Cyprze AG

W ostatnim tygodniu, zanotowano mocne zahamowanie dynamiki wzrostu liczby rezerwacji i klientów. Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano niewielki, ale jednak wzrost liczby klientów - o 14,3 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 13,8 proc.

Liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła tylko o 9,5 proc., zaś klientów kupujących ofertę zimową - o 39 proc.
W omawianym tygodniu roku 2014 największy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 zanotowano tylko w wyjazdach samolotowych – o 22,1 proc., zmalała zaś sprzedaż wycieczek autokar + hotel o –19,4 proc, oraz wyjazdy z dojazdem własnym o –26,9 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły znowu prawie 90 proc. (88,9 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 7,1 proc. a autokarowe – 3,9 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej czwórce - bez zmian: jak od wielu już tygodni, na pierwszym miejscu jest Grecja, której udział w sprzedaży wyniósł 24,3 proc., na pozostałych zaś: Egipt (16,7 proc.), Turcja (16,1 proc.), Hiszpania (8,8 proc.). Na pozostałych pozycjach pierwszej dziesiątki po raz ósmy już z rzędu znalazły się te same kraje: Tunezja (4,2 proc.), Bułgaria (4,1 proc.), Włochy (2,9 proc.), Maroko (1,6 proc.), Chorwacja (1,5 proc.), oraz Portugalia (1,3 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to tym razem pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja: znalazł się w niej pięć lotnisk z tego kraju.
Miejsca na podium zajęły : turecka Antalya, egipska Hurgahda oraz grecki Heraklion.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w: Bułgarii – Burgas (2247 zł) oraz w Grecji – zakyntos (2499 zł). Najdrożej jest na Rodos (2788 zł) i w Chanii (2704 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że osiągnęła ona wzrost 32,6 proc. w stosunku do analogicznego przełomu roku 2012 i 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (42,5 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 9,1 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały poważnie, bo o – 21,8 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 24,6 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 59,2 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 88,7 proc. więcej niż rok temu.
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (17,1 proc. udziału w rynku i 70,7 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 15,1 proc. i 22,9 proc.), Turcja (13,3 proc. i 48,4 proc.), Hiszpania (12,2 proc. i 40,7 proc.) i Włochy (4,4 proc. i – 14,5 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, szósty już tydzień z rzędu, zanotował Agadir (+152), następne jest Korfu (+111 proc.).