Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 04 luty 2014 19:23

Mniejszy wzrost sprzedaży w biurach podróży, ale jednak wzrost

Napisane przez AG
Hotel w Larnace na Cyprze Hotel w Larnace na Cyprze AG

W ostatnim tygodniu, zanotowano mocne zahamowanie dynamiki wzrostu liczby rezerwacji i klientów. Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano niewielki, ale jednak wzrost liczby klientów - o 14,3 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 13,8 proc.

Liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła tylko o 9,5 proc., zaś klientów kupujących ofertę zimową - o 39 proc.
W omawianym tygodniu roku 2014 największy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 zanotowano tylko w wyjazdach samolotowych – o 22,1 proc., zmalała zaś sprzedaż wycieczek autokar + hotel o –19,4 proc, oraz wyjazdy z dojazdem własnym o –26,9 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły znowu prawie 90 proc. (88,9 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 7,1 proc. a autokarowe – 3,9 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej czwórce - bez zmian: jak od wielu już tygodni, na pierwszym miejscu jest Grecja, której udział w sprzedaży wyniósł 24,3 proc., na pozostałych zaś: Egipt (16,7 proc.), Turcja (16,1 proc.), Hiszpania (8,8 proc.). Na pozostałych pozycjach pierwszej dziesiątki po raz ósmy już z rzędu znalazły się te same kraje: Tunezja (4,2 proc.), Bułgaria (4,1 proc.), Włochy (2,9 proc.), Maroko (1,6 proc.), Chorwacja (1,5 proc.), oraz Portugalia (1,3 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to tym razem pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja: znalazł się w niej pięć lotnisk z tego kraju.
Miejsca na podium zajęły : turecka Antalya, egipska Hurgahda oraz grecki Heraklion.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w: Bułgarii – Burgas (2247 zł) oraz w Grecji – zakyntos (2499 zł). Najdrożej jest na Rodos (2788 zł) i w Chanii (2704 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że osiągnęła ona wzrost 32,6 proc. w stosunku do analogicznego przełomu roku 2012 i 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (42,5 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 9,1 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały poważnie, bo o – 21,8 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 24,6 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 59,2 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 88,7 proc. więcej niż rok temu.
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (17,1 proc. udziału w rynku i 70,7 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 15,1 proc. i 22,9 proc.), Turcja (13,3 proc. i 48,4 proc.), Hiszpania (12,2 proc. i 40,7 proc.) i Włochy (4,4 proc. i – 14,5 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, szósty już tydzień z rzędu, zanotował Agadir (+152), następne jest Korfu (+111 proc.).